Orhideea e deshidratata? Vreau niste sfaturi, va rog!

rozz3107

New Member
Buna! Am decis sa va scriu, deoarece am observat ca ultima planta achizitionata acum o luna, o orhidee, este cam deshidratata. Va cer ajutor pentru ca am vazut ca sunteti foarte priceputi ( in ale orhideelor) iar eu sunt incepatoare momentan. Sper sa ma ajutati sa o pun pe picioare.
 

Claudiavis

Active Member
E posibil sa fie... nu deshidratata, ci prea mult udata (ceea ce a cauzat putrezirea radacinilor). Sau sa fi avut un soc termic (stat in frig), care, daca substratul era ud, duce tot la putrezirea radacinilor :(. Incearca sa o scoti din ghiveci si verifica radacinile. Daca sint gri-verzui, ca cea care se vede la suprafata substratului, linga frunze, sint ok. Daca sint negre sau de alta culoare, moi, inseamna ca au putrezit.

Eventual fa operatiunea si mai posteaza o poza cu radacinile pe-aici.
 

gabriela1

Member
Scoate-o din ghiveci.Curata toate radacinile moarte, apoi replanteaz-o. Tii ghiveciul si planta in pozitia de plantare cu stanga, pui si scorta cite putin ;bati usor ghiveciul, ca scorta sa intre intre radacinile bune. Nu trebuie sa-ti ramina soarta ;framinti usor cu mina lateralele ghiveciului,si ea-si gaseste locul. Cind ai terminat , cufunzi ghiveciul in apa cel putin 24 de ore. Scoarta trebuie sa se imbibe bine-bine cu apa. Ghiveciul intra foarte bine intr-o galetusa de iaurt, smantina,... Cind te hotarasti s-o scoti o lasi la scurs,apoi le geam cu ea! In citeva zile vei constata ca s-a hidratat. Am procedat de multe ori asa. Eu le mai ratacesc si se intimpla sa ramina cite una neudata si doua lui. Succes !!!
 

rozz3107

New Member
Scoate-o din ghiveci.Curata toate radacinile moarte, apoi replanteaz-o. Tii ghiveciul si planta in pozitia de plantare cu stanga, pui si scorta cite putin ;bati usor ghiveciul, ca scorta sa intre intre radacinile bune. Nu trebuie sa-ti ramina soarta ;framinti usor cu mina lateralele ghiveciului,si ea-si gaseste locul. Cind ai terminat , cufunzi ghiveciul in apa cel putin 24 de ore. Scoarta trebuie sa se imbibe bine-bine cu apa. Ghiveciul intra foarte bine intr-o galetusa de iaurt, smantina,... Cind te hotarasti s-o scoti o lasi la scurs,apoi le geam cu ea! In citeva zile vei constata ca s-a hidratat. Am procedat de multe ori asa. Eu le mai ratacesc si se intimpla sa ramina cite una neudata si doua lui. Succes !!!
De unde iau scoarta? Florarii, magazine specializate? :)
 

rozz3107

New Member
E posibil sa fie... nu deshidratata, ci prea mult udata (ceea ce a cauzat putrezirea radacinilor). Sau sa fi avut un soc termic (stat in frig), care, daca substratul era ud, duce tot la putrezirea radacinilor :(. Incearca sa o scoti din ghiveci si verifica radacinile. Daca sint gri-verzui, ca cea care se vede la suprafata substratului, linga frunze, sint ok. Daca sint negre sau de alta culoare, moi, inseamna ca au putrezit.

Eventual fa operatiunea si mai posteaza o poza cu radacinile pe-aici.
Revin cu poze dupa ce rezolv, multumesc pe rei sfaturi!
 

gabriela1

Member
Pentru orhidee e recomandata scorta de pin. Daca ai in tirgul tau, sau prin imprejurimi pini, vezi pe jos, in jurul lor o sa gasesti bucatele de scoarta, ca pinul isi leapada scorta. Poti sa iei si de pe el,ca sunt bucatele care se desprind usor. Bormal ar trebui sa fie si in magazine,florarii... Pin la alta scoarta, foloseste-o pe aia din ghiveci. Scoarta nu are alt rol decit acel de a se imbiba cu apa si a mentine umezeala pe radacini. Eu nu am aruncat scoarta de la cele decedate si am reciclat-o. Se mai gasesc si niste " bile " ca de ceramica, spongioase, care se pot folosi. Cindva am vazut saculeti prin Metro,mai de mult !
 

rozz3107

New Member
O las in galetusa cu apa 24 de ore? Nu e cam mult? Vad ca deja s-au inverzit radcinile pe care le mai are..
 

gabriela1

Member
Nu-i mult. Nu-ti fa probleme;eu le-am uita si cite-o saptamina si n-au patit nimic. Vezi ca se gasec in marketuri "masca pt ghivece"transparebte. Ia incolora. E f buna pt orhidee. Are pe fund un inaltator pt ghiveci. Cid uziumpli masca cu apa. Apoi cind consideri ca a stat suficient, scurgi apa si lasi apa,ceva mai jos de inaltator. Va avea umezeala mult timp.DSC01478.JPG DSC01479.JPG DSC01480.JPG
 

rozz3107

New Member
Buna ziua! Iar am probleme cu orgideea. Acum s-a coflesit..nu stiu ce are. Sunt foarte speriata, nu vreau sa o pierd dar nu mai stiu ce sa fac
 

rozz3107

New Member
Dupa mine, am urmat pasii, acum nu stiu cat de bine am facut tot ce m-ati sfatuit. I-am taiat radacinile uscate, am lasat doar ce era verde, am replantat-o si am pus ghiveciul in galetusa cu apa. A stat in apa aproape 2 zile, apoi am lasat-o sa se scurga in tavita cu pietricele. Foarte putin florile erau mai voioase, chiar si frunzele erau mai vii. Acum a mucegait stratul de deasupra si vad ca si ultima radacina da sa se inegreasca. Tija e ridata, florile pleostite si o frunza tot asa cu riduri, una e mai sanatoasa. I-am facut mai rau?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce ai replantat-o ai pus ghiveciul in apa timp de 2 zile sau nu am citit eu bine???
Dupa replantare nici un soi de orhidee nu se uda abundent, dimpotriva, se uda foarte putin la replantare dupa care timp de 10 zile nu mai vede apa.

Deficientele de udare nu se mai pot repara ulterior asta inseamna ca daca nu ai udat la timp planta si s-au ridat frunzele, indiferent cat o tii in apa ea nu isi va mai "repara" frunza deja afectata.
Daca vrei sa salvezi planta, nu o lasa in substratul imbibat de apa. Schimba-l din nou - nu am vazut din postarile tale daca ai utilizat scoarta speciala pentru orihidee, sper ca da. Amestecul ideal pentru orhidee contine scoarta speciala de pin, in bucati mari, vizibile (deci nu maruntita) cu perlit si ceva sphagnum. Cumpara o scoarta buna, aerata, care sa nu sufoce radacinile orhideei care e planta epifita si iubeste aerarea radacinilor.
Si te sfatuiesc sa citesti cu atentie si topicuri mai vechi de pe forum, gasesti multe informatii utile acolo.

Succes!
 

yo_man

Active Member
Da, este frunză noua, dar ăsta nu înseamnă că planta s-a recuperat, mai este nevoie de timp. Dar este pe drumul cel bun.
 

victor

Active Member
Planta ta face o frunză nouă, dar îi trebuie rădăcini noi să hrănească masa foliară.
Nu întotdeauna o nouă vegetare este un motiv de bucurie.Eu îți recomand să tratezi planta cu atonik, doar foliar.
Ți-aș recomanda un tratament mai eficient, dar și mai costisitor, este un stimulator natural de stimulare a inducerii de rădăcini noi, se numește Nitrozime.
Conține hormoni de creștere și înrădăcinare(Auxine) și este sub formă de tub spray.Se pulverizează foliar.
 

malina

Member
Planta ta face o frunză nouă, dar îi trebuie rădăcini noi să hrănească masa foliară.
Nu întotdeauna o nouă vegetare este un motiv de bucurie.Eu îți recomand să tratezi planta cu atonik, doar foliar.
Ți-aș recomanda un tratament mai eficient, dar și mai costisitor, este un stimulator natural de stimulare a inducerii de rădăcini noi, se numește Nitrozime.
Conține hormoni de creștere și înrădăcinare(Auxine) și este sub formă de tub spray.Se pulverizează foliar.
Buna seara, Victor,

Am 3 orhidee in sera cu extrem de putine radacini, una nu mai are deloc :(. Am cumparat Nitrozyme si, desi producatorul recomanda 5 ml la 1 l apa pentru tratamentul foliar, eu am diluat 0,05 ml la 0,5 l si am aplicat foliar si pe peretii serei. Te rog spune-mi daca e corect si bine ce am facut si cum sa procedez in continuare pentr a salva orhideele.

Multumesc!
 

victor

Active Member
Bună ziua, Mălina!:openrose:
Trebuie să respecți diluția, altfel soluția își pierde din eficiență.
O diluție mai mică ar fi valabilă numai dacă planta ar mai avea rădăcini valide,măcar pe jumătate din cantitatea normală.
Scoate planta din seră și pulverizează soluție pe dosul frunzelor.Repeți tratamentul săptămânal.
După fiecare tratament, introduci planta în miniseră și după ce frunzele vor absorbi soluția, pulverizezi apă pe pereții laterali din interiorul serei. Zilnic se aerisește planta.
După ce se reface masa radiculară, poți transplnta planta într-un vas raportat la masa radiculară.
 

LadyBug

Well-Known Member
Voi ati folosit pana acum in compostul pentru orhidee cum e phala sphagnum sau perlit??? Mi se pare ca e incorect asa ceva, adica risti sa le sufoci, mai degraba le pui direct in pamant de gradina.

Acum vin cu o alta intrebare: cum vi se pare combinatia de carbune si niste bucatele de caramida veche, nearsa bine, probabil, care se sparge usor alaturi de chipsuri de cocos (vad ca substratul Floria e acum din cocos), intrebarea e cum sa le "dozez"? Mai pot sa pun si nitel calcar, daca e nevoie, dar mai bine nu, ca lor le trebuie mediu acid.

Am si eu o phala careia stiu ca Victor nu-i dadea sanse acum cateva luni, isi revine in mod spectaculos (adica are o frunzulita noua de vreo 5cm lungine si 2 spicuri micute noi, unul de la baza iar unul in continuarea fostei inflorescente) si fara nici un tratament, fara ingrasaminte, nici vorba de"minisera", eu chiar cred ca minisera face mai mult rau si am udat-o mai rar o perioada, si mai am una ridata, ambele cumparate la foarte mari reduceri din Auchan cu probleme la fel de mari ca si reducerile, dar vad ca sunt inca in viata fara tratamente speciale.
 
Sus