Trifoi pitic in loc de gazon

Claudiavis

Active Member
Acest topic reprezinta un jurnal de campanie, care va fi scris din experienta proprie... asa ca pregatiti-va de mult dramatism si rasturnari de situatie spectaculoase :-D. Am tinut mortis sa am trifoi pitic in curte in loc de gazon, pentru ca am tot citit ca e mai usor de intretinut (adica nu trebuie tuns prea des) si nu are nevoie de atitea udari ca gazonul. In noiembrie anul trecut am pregatit terenul si am imprastiat semintele de trifoi pitic. Asta a fost oarecum o greseala, cred ca era mai bine sa il fi pus in septembrie, dar deh, in septembrie inca nu era adus pamint nou in curte... O alta greseala cred ca a fost faptul ca dupa imprastierea semintei nu am greblat usor pamintul (citisem pe diverse site-uri ca daca prinde citeva ingheturi, saminta adera in mod natural la sol si intra in crapaturi).

Am asteptat cu sufletul la gura primavara sa iasa trifoiul, care nu s-a grabit deloc. Dar deloc! Intr-un final a inceput sa iasa, in principal prin crapaturile din sol si prin locurile unde greblasem intimplator. In aceste locuri s-a format un strat chiar frumusel. Din pacate, aceste locuri sint foarte mici ca suprafata.

Am mai insamintat o data prin martie in unele locuri, si de data asta am si greblat solul. Abia acum a inceput sa iasa trifoiul uniform, dar chiar nici acum nu iese chiar peste tot. Nu inteleg inca de ce. Intre timp buruienile au inceput sa-si faca de cap rau... Sint intr-o faza in care am si petice goale de pamint, si smocuri de iarba (sau pir?) firave, si buruieni care mai de care mai tantose si zone cu trifoi abia iesit, cu 2 frunzulite.

Partial am inceput sa smulg buruienile, ma gindesc sa le aplic o tundere cu masina de tuns iarba in weekend.

Va tin la curent :D
 
Si eu am vrut trifoi pitic in loc de gazon...pana la urma am pus gazon, la insistentele sotului :)
Sunt curioasa cum va arata, sa pui poze.
Dupa ce am pus gazonul si a inceput sa creasca, au aparut si buruienile, pe care le-am scos cu o unealta speciala, cu varf lung si subtire...acum depinde si de dimensiunile gradinii tale, daca e mare, e munca de Sisif..
 

Claudiavis

Active Member
Pe mine ma bat acum toti la cap ca daca puneam gazon, nu apareau buruieni! Am incercat sa le zic ca nu e chiar asa, dar nu m-a crezut nimeni :sweating:.
 

elianna

Well-Known Member
Buruienile ies din semintele ramase in sol si cresc mai repede decat gazonul. Am plivit intr-un an buruieni de mi-au iesit ochii.
 

adrianam

Well-Known Member
Buruienile vor iesi chiar si daca pui rulouri de gazon. Din seminte aduse de vant, de pasari sau din cele ramase in pamantul de sub ruloul de gazon.
Daca semeni gazonul, rasar buruienile din semintele aflate in pamant, gazonul nu are timp sa creasca si sa innabuse buruienil, ii trebuie mai mult timp. Si chiar dupa ce il stabilizezi cat de cat, tot vor mai rasari buruieni, mai ales daca ai in apropiere terenuri necultivate sau neingrijite.
 
Ultima editare:

deutzia

Member
buna Claudia, sunt in aceeasi barca:)
si eu anul acesta am sapat "gazonul natural" din jurul terasei pentru a amenaja o zona de gazon.
am ales si eu trifoiul alb in defavoarea gazonului I am citit f f f mult inainte.
se pare ca acest tifoi pitic este f mult intrebuintat la indepartarea bruienilor (imposibil de scapat de ele altfel la mine in curte).
dar motivul principal petru care am ales varianta asta este ca nu necesita udari, tunderi sau fertilizari. aveam chiar o portiune cu trifoi ce crescuse singurel care arata f f frumos, buruieni tot mai putine si nu trebuia udat tuns.

fata de tine eu am semanat trifoiul impreuna cu o punga de gazon universal. au rasarit amandoua in ideea de a reusi cu una din ele si de nu a avea zone chele pana creste trifoiul. gazonl pare ca a luat mai mult avant dar nci trifoiul nu se lasa. si sa stii ca nu le-am acoperit pe semintele., semanate ca si gazonul.
mult success si te tin la current:p
 

Claudiavis

Active Member
Ieri am muncit zi-lumina la indepartat buruienile. Azi imi simt toti muschii :D

Trifoiul meu pitic se comporta cam ciudat. Si e mult intirziat fata de buruieni. Cel mai bine a iesit in zonele unde a avut foarte multa umiditate (de exemplu pe linga casa, unde probabil a tras apa de sub trotuar si in zonele unde apa baltea cind ploua). Din pacate pe o portiune foarte mare de gradina, a incoltit foarte anemic, deci nici vorba de covor verde. Se vede pamintul gol, plus ici-colo cele doua frunzulite abia iesite din saminta ale trifoiului. Pe de alta parte, cind scirm pamintul ca sa scot buruienile, am senzatia ca sub pamint e o groaza de trifoi incoltit, care nu iese la suprafata. O mai iesi... n-o mai iesi....? Habar n-am ce sa fac in continuare. O sa mai scot din buruieni, ca tocmai ce m-am specializat in operatiunea asta si-om vedea. Mi se pare ca se misca atiiiiit de greu totul in gradina...
 

elianna

Well-Known Member
Poate rasare mai greu dar apoi se intinde foarte repede. Unde ajunge tulpina pe pamant, inradacineaza.
 

deutzia

Member
eu zic sa fim optimiste! eu am trifoi alb in curte fara sa il fi bililit sau semanat nimeni. si nici pic de buruieni unde se intinde el (doar ca am acolo unde nu l-as dori :) )sa nu mai spun ca arata minunat cu frunzulitele lui speciale.
 

deutzia

Member
ce iti mai face trifoiul?
eu am acum alta belea cu el si cu gazonul..zeci de vrabii ii dau tarcoale, probabil mancand seminte germinate. sigur au auzit si ele ca sunt bune. :)
 

Claudiavis

Active Member
:tavalit: Iti dai seama, vin vrabiile la tine in gradina ca la clinicile de tratamente naturiste: dimineata - un smoothie verde de gazon proaspat; la prinz - o salata de germeni de gazon; seara... putine seminte de trifoi, ca fac bine la pipota :tavalit:


Greu de zis ce face trifoiul.... intre doua ploi cam stagneaza :-D. Totusi parca se extinde un pic si in zonele care imi par aride. Si n-au mai iesit alte buruieni - sint prezente doar cele iesite dupa o ploaie maaaare de acum 10 zile. IN uichend iar scot la buruieni de-mi ies ochii, vorba unei fete de mai sus.
 

deutzia

Member
wow, pai esti biiine. vorbesti de trifoi care se extindeee. al meu e mic saracul, nu e semanat de multa vreme. :) I-au dat si lui frunzulite adevarate abia.
sunt niste obraznice vrabiile astea!! de fat cu mine, ma nici un metru topaie in voie pe gazonul meu. niste melci nu ar pune mana sa manance. probabil tin la silueta. :)
 

Claudiavis

Active Member
Draga, stai linistita, ca am si trifoi iesit doar cu cele doua frunzulite "din fasa". In faza asta creste atit de greu.... eu am impresia ca dupa ce iese la soare, se concentreaza vreo doua saptamini (cel putin) sa isi adinceasca radacina. Plantutele cu 2 frunzulite au in pamint vreo 2 cm de tulpina/radacina/ce-o fi aia. Bine macar ca zilele astea a fost mai noros, ca trifoiul abia iesit e cam sensibil la soare mult.
 

Claudiavis

Active Member
No, se pare ca rezistenta trifoiului la seceta e doar un mit :-D. E lesinat rau, saracul, daca nu e udat la 2 zile. O sa incerc sa-l tund, poate isi mai revine.
 

deutzia

Member
eu am facut deja prima coafiura. arata neasteptat de bine. insa da, udare la 2 zile. poate pentru ca e inca miiic. :p
 

Claudiavis

Active Member
Se pare ca vinovat de "tuflire" a fost un pisic caruia tare ii mai place sa fie gidilat de trifoi pe sub burta. L-am tuns si eu ieri (pe trifoi, nu pe pisic, desi...hmmmm, n-ar fi fost o idee rea) si l-am udat. O sa vad azi cum arata. Cred ca dupa tundere o sa treaca de la frunza de primavara (mare) la frunza de vara (micuta si adaptata la seceta). Dar sa vedem.
 

Claudiavis

Active Member
Deutzia, daca ai putea face o poza, ti-as ramine recunoscatoare. La mine nu e deloc uniform trifoiul, are zone bune si zone in care nu prea e (si din pacate astea sint mai multe).
 

deutzia

Member
bineinteles, cum sa nu.
dar dupa ce il tund iar. eu am pus juma juma gazon universal si trioi. acum ar gazonul a lat avant si e ceva mai inalt.
 

elianna

Well-Known Member
Arata foarte bine. Am sa-mi fac si eu o zona cu trifoi, mai bine zis am sa-l las sa se extinde ca am cateva smocuri.
 
Sus