De-as fi avut minte sa nu plantez.....

danceonline

Member
Multumesc pentru informatii. Nu stiam ca exista:)
Exista de dupa al doilea razboi mondial, de cand s-a lansat industria chimica :dans:...

Personal folosesc destul de multe chimicale in gradina, in primul rand pentru ca nu as avea altfel timpul si rezistenta fizica si psihica de a rezolva multitudinea de treburi "de facut azi" (de ex sa smulg individual buruienile de pe cca 2.000mp de gazon sau sa curat printre pavele pe cca 250mp de alei si terase). In al doilea rand, exista tratamentele pomilor, trandafirilor; nu fac scheme ca in cartile horticultorilor, dar nu poti sa le tii bio smulgand frunzele cu paduchi sau dand deoparte viermii din fructe... Si apoi, mai exista si beneficiul ingrasamintelor, si la gazon si la trandafiri si la arbustii fructiferi etc; pai, nu mai gasesti pe nicaieri mranita sau gunoi de grajd de 2-3 ani, iar cu compostul ... merge foarte bine in carti si reviste ... Deci DA, folosesc chimicale!

- erbicide selective in gazon (si pot sa ma laud ca am transformat o pajiste in peluza), o data de maxim doua ori pe an; de regula la prima stropire, prin iunie, dau cam toata suprafata, iar la o eventuala a doua stropire aplic doar pe zonele cu buruieni; am destul de multe terenuri neingrijite prin vecini, prin urmare "beneficiez" din plin de seminte nedorite;

- erbicidul total - il folosesc pe pavele (cam tot 2x / an, aplicat cu vermorelul) si partial printre tufe si alte plante ornamentale (aplicat cu pulverizatorul de mana);

- ingrasaminte anorganice - pt gazon, conifere, hortensii, universal etc

- tratamentele anuale sau specifice pt trandafiri si pomi fructiferi;

- in general nu folosesc insecticide, decat pe focare izolate, gen musuroaie de furnici in stalpii de iluminat etc;

- nu am avut succes cu nici o metoda contra cartitelor, nici chimice, nici capcane, nici vibratoare;


NB: Rog ecologistii-extremisti sa nu considere aceste afirmatii ca pe o declaratie de razboi, pentru ca polemicele ar putea sa nu se opreasca niciodata; pentru orice alte detalii, discutia poate fi continuata ... :hug:
 

andreya

Member
Citeam aici de salcami!!! Si acum ma gandeam...Am de doi ani in "jardinierele" de la poarta 2 salcami, cu flori roz-mov, care infloresc toata vara. Sunt superbi!!! Ma gandesc acum, nu m-oi trezi cu puieti tot timpul in curte?!:gandit::roll:
 

lelia

Well-Known Member
Ar fi ceva ! Ai face bani frumosi din vanzarea puietilor ;-)din cate am vazut doar cei comuni se inmultesc cu repeziciune,ceilalti sunt mai lenesi.
 

andreya

Member
:) Trebuie sa ma reprofilez atunci. Vara sunt tot timpul admirati ce-i drept! Dat acum parca incep sa ma si panichez :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Da de ce sa te panichezi? Ca na-i sa gasesti clienti pentru ei ?strigi aici si venim sa te ajtam sa-i scoti.:visator:
 

gabrielais

Active Member
La noi are un vecin salcami, nu sta f aproape de mine si tot ma trezesc cu puieti prin curte...dar nu-i bai...ii las pana in al doilea an apoi ii scot si ii replantez in padurea din spatele casei mele..din acela cu flori roz am adus special de la tara si l-am plantat la poarta mea...eu ii tund sferici, deocamdata sunt micuti, abia astept sa se inalte, cred ca vor arata f bine....daca vor mai face si flori vor fi 2 sfere inflorite:-D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ar fi ceva ! Ai face bani frumosi din vanzarea puietilor ;-)din cate am vazut doar cei comuni se inmultesc cu repeziciune,ceilalti sunt mai lenesi.
S-o crezi tu ca sunt lenesi! Eu am unul de 5 ani, care anul trecut s-a gandit ca parca e prea singur si s-a apucat de facut copii, culmea e ca unul dintre drajoni a si inflorit anul trecut, am ramas cu gura cascata :tavalit: Vecina, care initial imi cerea seminte, s-a cam ofilit la fata cand a vazut vreo 5 pui si pe tarlaua ei, ca al meu e langa gardul despartitor si a migrat si dincolo :-D. DAca stiam ca iti doresti iti dadeam tie un pui, a venit o cunostinta si i-a dus pe toti, m-am bucurat grozav cand mi i-a cerut, ca altfel trebuia sa sap eu sa-i scot!
 

lelia

Well-Known Member
Pai acolo la tine inconjurat de peisajul superb si de trandafirii tai minunati s-a gandit ca- ti va face o bucurie daruindu-ti urmasi.
Andreya a zis va ii are in ,,tarc",sigur nu vor pune probleme .si cred ca sunt mai mute soiuri .
 

andreya

Member
Eu Ii am la poarta, unul in stanga si celalalt in dreapta. Dar foarte aproape de gard. Sunt pusi in doua "dreptunghiuri"de pamant sapate in beton. Acum eu nu ma gandesc ca betonul o sa se topeasca in jurul lor si voi avea padure....eu ma gandesc la radacinile care cu siguranta au ajuns si in interiorul curtii...de unde e posibil sa am puieti peste puieti. Daca il pun pe al meu sa Ii scoata acum o sa zica sigur ca am inebunit. Nu de alta dar zilele astea doar ce a scos un corcodus si un cires salbatic si s-a luptat ceva cu ei, caci erau foarte mari. Sa-i mai spun acum si de salcami ?! :astept::tavalit:
 
Sus