Inmultire hibiscus prin butasi

kerkyra

Well-Known Member
Eu ii puneam in pamant obisnuit, de flori, dar in ultimul timp am inceput sa folosesc pastile de turba.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
In general fiecare si-a cam facut o idee de-a lungul timpului si tinand cont de experientele anterioare. O sa-ti spun eu in ce inradacinez. In pastile de turba pe care le sprijin pe coopeat sau perlit. Adica in pahar pun perlit/coopeat si apoi fac "o groapa" in care pun pastila cu butasul. In rest cum da Dumnezeu, cand se prind, cand nu. Trebuie sa tii cont si de butas, temperatura, lumina....etc.
Vezi ca nu se prind din butasi toti hibiscusii.
viewtopic.php?f=72&t=15657
 

fdana

Member
Am gasit un plic de Topsin prin casa (70 WDG) ,cum se prepara pentru a pune pe sol la hibi de inradacinat?Multumesc
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am folosit niciodata. :nu stiu:
Eu folosesc Atonic in apa in care pun pastilele la umflat, solutia sa fie galbuie (ochiometric). :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La cel lichid e de 1,4 ml la 1 l apa , 0,14% la plic stiam ca e maxim doza de 1,2 gr la 1 l apa
 

liliput

Member
kerkyra a spus:
Eu ii puneam in pamant obisnuit, de flori, dar in ultimul timp am inceput sa folosesc pastile de turba.
tzep a spus:
In general fiecare si-a cam facut o idee de-a lungul timpului si tinand cont de experientele anterioare. O sa-ti spun eu in ce inradacinez. In pastile de turba pe care le sprijin pe coopeat sau perlit. Adica in pahar pun perlit/coopeat si apoi fac "o groapa" in care pun pastila cu butasul. In rest cum da Dumnezeu, cand se prind, cand nu. Trebuie sa tii cont si de butas, temperatura, lumina....etc.
Vezi ca nu se prind din butasi toti hibiscusii.
viewtopic.php?f=72&t=15657
Multumesc de ajutor....nu stiu denumirea celui de la care vreau lastar.E galben simplu,nu batut.
Pastile de turba..hmm....eu pot sa pun pamant de turba direct? Adica am de unde sa iau asa ceva,de aceea intreb.
 

fdana

Member
tzep a spus:
Eu nu am folosit niciodata. :nu stiu:
Eu folosesc Atonic in apa in care pun pastilele la umflat, solutia sa fie galbuie (ochiometric). :)
Daca raspunsul e pentru mine sa sti iubita ca eu nu intrebam de Topsin pt inradacinat ci pentru prevenirea mucegaiului la butasii pusi la inradacinat.Intrebasem cu cateva mesaje mai sus de solutii.Multumesc .Si eu tot asa pun pastilele in apa cu Atonik.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Mi-am dat seama ca era pt Danero, dar nu am sters ca poate mai citeste cineva despre Atonic.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu placere , am fost acum sa iau ceva de la fito si am intrebat de sterilizare sol (altceva decat mirositoarea si inutila formula cu cuptorul de microunde) si in afara de solutia apoasa de Topsin ( a carui sustenabilitate pe decursul propagarii nu e chiar certa) si de H2O2 - apa oxigenata in proportii de 1:1 apa curata - oxi 3% ( care intradevar distruge multi fungi patogeni cu atac imediat pe rana verde) ar mai fi sulfatul de cupru care are avea un efect mai indelungat , nu stiu insa partea de S(sulf) daca nu acidizeaza solul prea tare dar e o tema de gandit

succes
 

alirare

Member
am pus mai multi butasi de hibi la inradacinat direct in pamant. cu unii am reusit 100%, eu fiind incepatoare in ceea ce inseamna plante si flori.
, din primavara, reusita 30% :cry: , , din vara, reusita 60%, din toamna, cu reusita 100%
stiti zicala: "prost sa fii, noroc sa ai" :)
 

martyt13

Member
Buna seara.
Eu am reusit sa am hibi din butasi pusi in apa. Din vreo 30 de butasi nu am pierdut nici unul. Singurul artificiu este ca le schimb apa la 3-4 zile si fac radacini in 4-6 saptamani, dupa care ii pun in pamant.
Am de gand sa incerc aceeasi metoda cu El Capitolio Red, cu El Capitolio Sport of Sport am avut 100% reusita.
 

liliput

Member
Buna seara.
Eu am reusit sa am hibi din butasi pusi in apa. Din vreo 30 de butasi nu am pierdut nici unul. Singurul artificiu este ca le schimb apa la 3-4 zile si fac radacini in 4-6 saptamani, dupa care ii pun in pamant.
Am de gand sa incerc aceeasi metoda cu El Capitolio Red, cu El Capitolio Sport of Sport am avut 100% reusita.
Buna seara.Si cand ii mut in pamant,cand radacinile au...cam cati cm? Si atunci le pun pet sau...ce trebuie sa le mai fac?
Multumesc.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nici aici nu e o regula cu mutatul. Important este ca radacinile sa fie viguroase si nu prea subtiri ca firele de par. Apoi conteaza si substratul, sa fie permeabil sa lasa radacinutele sa respire. "Caciulita" le pui daca sunt in zona cu fluctuatii de temperatura le trebuie sa aiba niste conditii asemanatoare cu cele din sere, caldura si umiditate, dar e f important sa fie si aerisite ca altfel pot sa mucegaiasca.
Cred ca e bine sa pui niste foto cu butaseii si sa spui care sunt conditiile tale si apoi sa vezi cum trebuie sa procedezi. Bafta!
 

liliput

Member
Nici aici nu e o regula cu mutatul. Important este ca radacinile sa fie viguroase si nu prea subtiri ca firele de par. Apoi conteaza si substratul, sa fie permeabil sa lasa radacinutele sa respire. "Caciulita" le pui daca sunt in zona cu fluctuatii de temperatura le trebuie sa aiba niste conditii asemanatoare cu cele din sere, caldura si umiditate, dar e f important sa fie si aerisite ca altfel pot sa mucegaiasca.
Cred ca e bine sa pui niste foto cu butaseii si sa spui care sunt conditiile tale si apoi sa vezi cum trebuie sa procedezi. Bafta!
Din pacate eu n-am mai intrat pe-aici,gandind ca daca cineva imi va raspunde,voi primi un email,insa nu s-a intamplat asa.Probabil n-am facut setarile necesare....Si alt rau petrecut,o prietena mi-a spus ca daca butasii au facut ''bubite'',sa-i pun in pamant si asa am si facut.Asta s-a petrecut acum 3 zile.I-am pus in pamant de flori cu nisip si unu arata bine,cel de-al doilea...nu prea.Stau pe pervaz,au caldura,dar cum e innorat de 2 saptamani...si la 16.30 intuneric...nu stiu ce sa zic.Ce sanse mai au?
Multumesc mult ptr raspuns.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Acum intarzii eu cu raspunsul, ca-s plecata din tara :envy: Incearca sa-i pui caciulita sa aiba un efect de sera si pentru lumina poti lasa o veioza, un bec aprins langa, uneori functioneaza ff bine. Macar cand ajungi seara acasa daca nu vrei sa lasi in timpul zilei, decat deloc e oricum mai bine. Sper ca nu o sa pierzi butaseii. Unde sunt acum Hibiscusii-s arbusti ornamentali prin parcuri! :inlove:
 

liliput

Member
OK,multumesc ff mult ptr ajutor,sper sa se prinda,mai ales ca e galben, culoarea mea preferata.M-as muta si eu pe-acolo pe la dvs.,unde hibiscusii sant arbusti ornamentali....off,au unii un noroc...:envy:..cred ca e o minune de peisaj.Nu ne aratati niste poze?:hug:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu e la mine, sunt intr-o vizita mai lunga aici. :) Inca nu am aparatul la mine dar cand o sa fie o sa fac poze si-o sa postez cu siguranta. :sun:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Liliput revin cu o parte din pozele promise. Sunt facute chiar in cartierul unde locuiesc.


Mai am unele dintr-o gradina botanica dar inca nu le-am descarcat.
 
Sus