Lalele

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si au perioada limitata de inflorire. Pune trandafiri mici, acoperitori sau floribunde care sa creasca pana la max 60 cm pentru ca in felul asta o sa ai flori tot timpul fara sa faci mare lucru.

In alta ordine de idei, nu-ti poate tranti nimeni solutia perfecta, ce poti face e sa te informezi si sa gasesti singur solutia adaptata gradinii tale.
Nici unul dintre noi nu stie situatia concreta a gradinii tale: aleile sunt la soare? La umbra? Cate ore de soare au?
Sunt multe aspecte de care trebuie sa tii cont cand planifici gradina.
Tine cont de dimensiunile plantelor la maturitate cand alegi unde sa le plantezi.
 

cornelneb

Member
Am sa pun si tuia si lampi solare si probabil cel mai bine e cu flori care nu cresc inalte sa se poata vedea si acei tuia si lampile .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cornele, tata, eu zic ca tu faci misto de noi, zau asa! Daca tot pui tuia si lampi solare ce-ti mai bati capul sa pui si flori???
Topicul asta este despre lalele asa limiteaza-te la subiect - o sa sterg conversatia care nu are legatura cu topicul.
 

tugatita

Member
O primavara frumoasa tuturor ! Am primit de curand un ghiveci de lalele si s-au scuturat petalele ,nu le-am taiat tijele pentru ca am observat la baza bulbilor mari niste bulbisori ,ce ma sfatuiti sa fac?Exista vreo sansa sa mai am alte lalele de la acei bulbisori?Cand sa tai tijele ?Multumesc mult !
 

LadyBug

Well-Known Member
Tijele trebuie taiate, de ce sa nu le tai? Nu ai ce face cu semintele, secatuiesc planta de puteri si plus ca iti vor inflori din seminte abia peste 7 ani. Bulbii aia mici vor face florile anul care vine.
 

tugatita

Member
Multumesc in primul rand de raspuns !Ma gandeam ca trebuie sa astept ca tijele sa se usuce si apoi sa le tai,deci pot scoate bulbii deja si ii depozitez in ceva hartie?Despart bulbisorii mici formati de cei mari?
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu, sa nu-i scoti, ca nu mai vezi flori la anu'! Cu cat stau sa prinda mai multa energie solara anul asta, cu atat vor inflori mai frumos anul viitor. Eu vorbeam de tije, nu de frunze, taie numai tijele si lasa frunzele cat de mult se poate la lumina, cateva luni pana se vor usca de tot, si uda lalelele normal.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie mi s-au topit toate lalelele "Parrot".Nu as zice ca ma mir fiindca an de an imi mai disparea cate una dar imi pare rau :(
 

adrianam

Well-Known Member
Trebuie sa ne obisnuim cu gandul ca o mare parte din lalelele olandeze nu se inmultesc si nu rezista decat 2-3 ani in gradina.
Poate ar trebui sa le mai punem ingrasaminte.
Stiu ca Horia (veretreign) ne-a spus mai multe despre cum se ingrijesc bulbii in Olanda.
Eu nu le-am pus nimic pana acum si o parte din ele deja s-au rarit in al treilea an.
 
da la lalele am vazut si eu acelasi lucru, in primul an f frumoase, in al doilea au disparut din ele, si anul asta si mai rau, am decat cateva\, f putine, oare ar treb sa scoatem bulbii si sa replantam toamna?
 

geodezia

Well-Known Member
cam asa ar trebui da eu I-am scos prin august si am uitat de ei dusi au fost
cele ramase in pamint am vazut si eu ca dispar
da acum se face treierea ce rezista rezista ce nu duse sunt
ramin cu pozele ca le-am avut si gata
 

leonora

Active Member
Eu am pus in pamant soiurile vechi de lalele,cele rosii timpurii se inmultesc cel mai mult,alte culori se inmultesc greu am avut portocaliu franjurat,maro,mov nu stiu daca le mai are maica-mea.
 

adrianam

Well-Known Member
Ce ma nedumireste pe mine este ca anul trecut rasarisera dublu fata de 2013, iar acum abia daca au rasarit din 20 doar 2-3, iar de inflorit doar una amarata.
 

cristinaf

Well-Known Member
Mor si alea... Eu am luate din gradina bunicii, si multe au disparut... fuzarioza face ravagii. Fungicid neaparat si la bulboase, altfel nu se mai poate. :banghead:
 
Sus