Romania - Tara exoticelor

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da Floria stiu ca ai postat , dar eu am asta de la un mosulica care abia tine minte unde sta , daramite cum se chema :rofl:

In afara de "Lucky bamboo" pe astia nu i cunosc :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Floria, eu am citit in urma, dar m-am gandit ca poate, intre timp, cineva s-a pricopsit cu el si stie sa-mi spuna care-i ala bun
 

Floria

Active Member
Nici pe-al meu nu ti-l pot recomanda pentru tutori, nu creste mai mult de 1,5 m. Acum are 3 ani in gradina dar nu a crescut prea inalt ca nu prea este udat saracutul, mereu uit de el si nici femeia care-mi are grija de gradina nu ajunge pana la el. Iarna trecuta a suferit putin din cauza gerului fara zapada, i s-au uscat unele frunze.

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu il mai las si la anul in primavara cand startul e bun , daca nu face tutori seriosi , o sa l mut la un vecin :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am trimis mesaj unei cunostinte, o persoana deosebita, care cred ca a avut sau are ceva potrivit, poate ma lumineaza si pe mine si-atunci stim macar ce sa cautam :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai da, plantatie de bambus si pe urma, la cat sunteti de creativi unii dintre voi, va apucati de facut mobilier si case :rofl: Eu o sa fac doar rogojini :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Acum 3 ani am reusit sa elimin bambusii din gradina de la tara :x Adusese cumnatul meu de la Braila,cresteau la 4m inaltime,mai am si acum ,buni la pescuit.Sunt tare invazivi :cry: Abia dupa ce am turnat motorina pe locul unde lastareau au disparut.
Claudia nu iti recomand sa ti se puna pata pe altceva nu pe bambus.In Slobozia am vazut prin cimitir un loc cu bambus,daca vrei neaparat iti pot face rost! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ei, pai daca-s buni la pescuit or fi buni si de tutori la plante, ma gandesc. :)
Happy, daca ti se nimeresc in drum bambusii aia mi-ar trebui, totusi... da' o sa te anunt mai incolo, dupa ce-mi raspunde persoana pe care am contactat-o. O sa incercuiesc zona cu ceva folie mai groasa, ma gandesc :roll: Am o zona langa gradina mea, e terenul primariei, de fapt, da' ma gandesc sa pun acolo, intr-un colt, ca si-asa sunt doar balarii si urzici :evil:
 

happy

Well-Known Member
Sunt buni ca tutori de plante,eu folosesc fier beton de 8mm,este mai usor de folosit si rezista ani multi.Eu iti pot trimite usor radacini de bambus din care la anul se vor dezvolta tije lungi de 2,3 metri!Maine dau o fuga pe acolo sa vad daca mai sunt,poate mai gasesc si alte flori.Sunt prieten cu administratorul cimitirului.Cam sinistru ,nu :rofl: !
 

q_tavy

New Member
danero2004 a spus:
eu il mai las si la anul in primavara cand startul e bun , daca nu face tutori seriosi , o sa l mut la un vecin :rofl:
Din cate am aflat despre bambusi, pentru dimensiunea la care au fost plantati trebuie sa astepti cam 2-3 ani pana lucreaza suficient in subteran si incep sa dea serios .....
 

q_tavy

New Member
Un lucru ce trebuie retinut e ca daca vreti sa scoateti cate un pui de bambus si sa il plantati in alta parte e nevoie de multa, multa apa. Daca radacina ramane fie si pentru cateva minute fara apa sansele sa se prinda sunt minime.
 

happy

Well-Known Member
Floria a spus:
Happy, daca nu reusesti sa iei, fa-le o poza sa vedem si noi bambusi de 4m cum sunt.
Floria deja am luat vreo patru radacini ,aveau inaltimea de 2,5 m acum.In noiembrie vor fi de 3-4 m.Daca vrei iti pastrez si tie o radacina! :D
Si nu este adevarat ca nu rezista daca sunt scosi din pamant,Tavi .Le trebuie apa multa la crestere intradevar! :!:
Claudia ,sa-mi zici daca ii trimit sau ii pun undeva in pamant! :wink:
 

q_tavy

New Member
Happi, eu am incercat de cateva ori sa prind cate un lastarel de phyllostachys aurea fara rezultate :( . Bambusii tai ce soi sunt ca poate m-ar tenta si pe mine ceva puiuti mai mici.
 

happy

Well-Known Member
Iti dai seama ca nu stiu ce soi de bambus are omul in curte! :wink:
M-am uita pe google si am gasit ceva asemanator,se numeste bambus italian
 

q_tavy

New Member
Sau Arundo donax si nu prea stiu daca chiar e bambus, fiind mai mult inrudit cu trestia din cate stiu eu. Probabil rezista mai mult fara apa si creste mult mai repede fiind un candidat mai bun pentru rolul de tutori, dar parca tot nu e bambus asa cum sunt cei de mai jos :




 

Floria

Active Member
happy a spus:
Iti dai seama ca nu stiu ce soi de bambus are omul in curte! :wink:
M-am uita pe google si am gasit ceva asemanator,se numeste bambus italian
Happy, ce arati tu este trestie. Bambusul lastareste, adica dezvolta crengute laterale pe tulpina. Trastia nu lastareste niciodata pe tulpina, dar este buna de tutori insa nu de aceasi calitate ca bambusul.
 

happy

Well-Known Member
Floria ,am avut in curte asa ceva,seamana cu trestia la frunze dar batul este tare.Nu-ti poti da seama dupa poza.Sunt peste 1000 de soiuri de bambus... :D
 
Sus