Romania - Tara exoticelor

sfmatei

New Member
Salut,

Bambusii de care vorbesc i-am vazut in Bucuresti, in curtea unei case aflata langa Ambasada Austriei, iar ca inaltime au undeva intre 4-5 metri. Am presupus ca sunt speciile respective cautand soiuri care rezista la frig si au tulpina galbena. Am sa incerc sa le fac intr-o zi o fotografie.

Multumesc.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Buna sfmatei , asta vine de la "matei cu S.F.-uri" :rofl: , si eu caut ceva bambusi in scop de material de lucru si nu neaparat ca aspect , sunt oarecum invazivi si nu prea as vrea sa am doua chestii in curte de care nu poti scapa ...pirul si bambusul :wink:
 

Floria

Active Member
ha ha ha ! exista solutii pentru toate. Pirul il extermini cu erbicid total, Bambusul il limitezi cu un zid (poate fi folie mai groasa) subteran de 50 cm adancime.
Am citit pe un site cum primaria il dadea pe unul in judecata pentru ca a umflat trotoarul cu bambusii lui pusi langa strada. :rofl:
la noi nici in curte nu ramane mult timp daca nu ai gardul inalt :rofl: :rofl: :rofl:
sfpetru sa vezi ce ma plimb pe langa Ambasada Austriei sa-i vad si eu !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Matei ala din linkul doi il caut eu , ala care creste asa zdravan , nu lesinatul asta care il am acum la curte :rofl:

Floria e sfmatei nu sfpetru :rofl:
 

sfmatei

New Member
Se pare ca am gasit la gazoneria.ro sunt din Timisoara si costa aproximativ 30lei transportul unui ghiveci in Bucuresti.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
o sa verific si eu , dar in caz ca iei pana atunci , arunca si la noi muritorii de rand o poza cu planta 8)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Floria daca ai si in alte parte filmuletul pot sa mi dau o parere , cont pe facebook tocmai l-am sters datorita conditiilor de utilizare :wink:
 

Floria

Active Member
Offffff Danero ! este in albumul unui tip, nu am cum sa-l vad in alt loc. Daca ai vedea cate exotice sunt acolo, o sa le visezi si la noapte !
 

Floria

Active Member
Sfmatei, este minunat ca nu au suferit deloc din pricina iernii. Eu de multi ani am in vedere acesti bambusi dar pentru ca am unii in gradina care cresc de 1,5 m si totusi iarna sufera putin la frunze, imi cam luasem gandul de la alti bambusi. Am prins iar entuziasm cu demonstratia data de tine, multumesc pentru fotografii.
 
Sus