Maci

anasstasia

Active Member
M-ar interesa sa cumpar seminte de mac. Stiti un furnizor care sa aiba asa ceva? Eu am cumparat din Mr. Bricolage un pachet cu seminte de mac, insa tipul obisnuit (maci de cimp). In alta parte nu am mai vazut. Ma interesau specii diferite, nu un singur fel.
 

elixir

Member
daca vrei, iti trimit eu ceva seminte de mac ca ca cei din ultima fotografie pusa de popgeo. am recoltat ceva seminte asta vara. dar oare intra si astia la etnobotanice?!?! :rofl: el traficante..
florile sunt superbe, doar ca nu tin mult, si nicidecul recoltate- in 2-3 ore se inmoaie tija.
 

anasstasia

Active Member
victoria a spus:
anasstasia a spus:
M-ar interesa sa cumpar seminte de mac. Stiti un furnizor care sa aiba asa ceva? Eu am cumparat din Mr. Bricolage un pachet cu seminte de mac, insa tipul obisnuit (maci de cimp). In alta parte nu am mai vazut. Ma interesau specii diferite, nu un singur fel.
http://www.swallowtailgardenseeds.com/p ... ental.html
Multumesc Victoria, insa as fi vrut un magazin/producator din tara. Ma costa prea mult transportul.
 

anasstasia

Active Member
elixir a spus:
daca vrei, iti trimit eu ceva seminte de mac ca ca cei din ultima fotografie pusa de popgeo. am recoltat ceva seminte asta vara. dar oare intra si astia la etnobotanice?!?! :rofl: el traficante..
florile sunt superbe, doar ca nu tin mult, si nicidecul recoltate- in 2-3 ore se inmoaie tija.
Ti-am trimis pm.
 

ghia_don

Active Member
Anasstasia, mai am eu citeva seminte , nu stiu daca mai sint viabile ca-s de acum doi ani, dar pot sa-ti trimit si vei vedea . Daca rasar si ajung la maturitate in gradina ta nu mai scapi de ei...dar sint asa frumosi..
Uite-i la mine ..aici sint rariti foarte mult, ca daca i-as lasa pe toti care rasar primavara n-as mai avea si altceva in gradina.. :rofl:
 

anasstasia

Active Member
ghia_don a spus:
Anasstasia, mai am eu citeva seminte , nu stiu daca mai sint viabile ca-s de acum doi ani, dar pot sa-ti trimit si vei vedea . Daca rasar si ajung la maturitate in gradina ta nu mai scapi de ei...dar sint asa frumosi..
Uite-i la mine ..aici sint rariti foarte mult, ca daca i-as lasa pe toti care rasar primavara n-as mai avea si altceva in gradina.. :rofl:
Ti-am trimis pm. Sint tare frumosi.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Macii orientali sint foarte mari anul asta... si se pregatesc de inflorit.



In principiu daca nu ploua si anul asta urit chiar cind sint macii in floare, pot sa rezerv niste seminte doritorilor....
 

victoria

Active Member
popgeo a spus:
Macii orientali sint foarte mari anul asta... si se pregatesc de inflorit.


atunci sper sa nu ploua sa ma inscriu si eu pe lista

In principiu daca nu ploua si anul asta urit chiar cind sint macii in floare, pot sa rezerv niste seminte doritorilor....
:)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Anul asta rondul de maci orientali parca e mai mare si mai plin ca niciodata..... gramezi de boboci si multe "tufe"....se pregatesc sa se deschida, cred ca foarte curind.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Primul mac s-a deschis... cred ca e vorba de "The Falklands", al doilea e Medallion .

 

victoria222

Active Member
Si la mine primul si singurul soi de mac peren a inflorit. Floarea a tinut fix doua zile. S-a desfacut sambata dimineata si s-a ofilit in seara asta:
 
Sus