Furnizori bujori

iris

Active Member
Buna seara. :D Doresc sa cumpar bujori de la www.epeony.com A mai facut cineva comanda de la ei? Ii rog pe cei care cunosc adresele unor sait-uri de unde se pot cumpara bujori (ma refer la firme care au de vanzare cel putin 20 de nuante diferite)sa-mi trimita si mie adresele acestora. Va multumesc.
 

michaela

Active Member
Epeony nu livreaza decat en-gros Iris, am intrebat eu,minim cu sutele si miile de buc per livrare.
 

michaela

Active Member
Da, parca mai postase cineva despre o firma din lituania care livreaza si la buc insa sunt mai saraci in soiuri
 

Sash

Active Member
Mali_ a spus:
Imi doream foarte mult niste bujori si am dat peste site-ul www.peonynursery.com Am comandat la ei, am platit prin paypal cand am dat comanda si 8 zile mai tarziu aveam coletul cu radacinile de bujori acasa. Arata foarte bine, unele au si mugurasi, sa vedem daca se vor prinde si ce va iesi la primavara. Impresia a fost una foarte buna si de aceea m-am gandit sa impartasesc si cu voi, ceilalti iubitori de plante.
Floria a spus:
Intradevar arata foarte bine, deja m-ai ispitit !
isabella a spus:
Sunt superbi bujorii, daca se face vreo comanda comuna as dori sa comand si eu :D Din ce tara sunt?
Mali_ a spus:
Sunt din Lituania.
v.cristina a spus:
si cu pretul pana la urma cum ai iesit?? ma refer la transport ??
Mali_ a spus:
Transportul a fost 25 $. Dar avand in vedere ca am mai comandat cu o persoana si s-a impartit la doi, a fost ok.
 

iris

Active Member
Da, am intrat si pe acest sait insa nu m-am lamurit cu plata paypal.Am sa vad daca imi accepta cardul visa. Multumesc. :)
 

michaela

Active Member
Daaa..... asta este site-ul care ziceam ... din Lituania si chiar Mali_ ,a comandat, si e multumit(a)....si nici nu platesti fito sau vama... dar oferta mi se pare cam saraca.... :(
 

Mali_

Member
Da, eu am comandat de la peonynursery.com si am fost foarte multumita. Mi-au trimis rapid comanda si aveau muguri frumosi. Sper acum sa si rasara. Nici eu nu aveam cont la paypal, dar a durat foarte putin sa mi-l fac. Mai aveam niste adrese de la firme care livreaza bujori, cu oferta mai bogata, dar sunt pe calculatorul de acasa. Poate intru mai pe seara si le trimit. Dar eu doar de la astia am comandat si doar pe ei ii pot recomanda.
 

iris

Active Member
Multumesc Mali. Te rog explicami si mie cum ai procedat cu cu plata paypal ( cont paypal ) :)
 

Mali_

Member
@Iris,

Am intrat pe site-ul www.paypal.com si acolo am ales sign up. Iti alegi tara si limba si eu am ales categoria "personal". Completezi datele de contact si cred ca in fereastra urmatoare esti rugat sa introduci datele de pe cardul de credit/debit. Eu aveam un mastercard si a functionat. De cand te inscrii ei iti opresc cam 4-5 Euro, nu mai stiu sigur pana cand iti verifica contul, dar tu poti sa platesti prin paypal in timpul asta. La urmatorul extras de cont o sa iti apara acesti bani si in dreptul lor un cod. Te intorci pe site-ul de la paypal si introduci acest cod si iti recuperezi acei 4-5 euro blocati. Succes!
Acum iti trimit adresele de furnizori de bujori pe care le-am avut eu salvate in calculator:
http://www.claireaustin-hardyplants.co.uk/homepage.html
http://www.kelways.co.uk/acatalog/Sectherb.html
http://www.baumpfingstrosen.de/en/
Nu sunt prea multe, dar sper sa gasesti ceva care sa iti placa.
 

Mali_

Member
Da, au inceput sa rasara. Pana acum au rasarit vreo 8, pe unul am descoperit ca il pusesem cu susul in jos si l-am intors zilele trecute si mai astept vreo 3, cred. Mi s-a parut ca unul are si un bobocel, dar cred ca era doar imaginatia mea.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Iti doresc sa-ti infloreasca toti, ca tare frumosi mai sunt. Vroiam si eu sa comand de pe site-ul ala pe care l-ai dat ca mi-au placut, dar mi-a zis mama ca nu se planteaza acum si m-am linistit. Imi aduce ea la vara de la Braila.
Dar poate comand mai incolo si de pe site. Pana atunci poate ne tii tu la curent cu evolutia lor, sa vedem daca merita "deranjul". :rose:
 
Sus