Beloperone

A

Anonymous

Guest
Mama lor,e de la ANI ( Braila ) . S-au prins usor,direct in pamint. Erau tare micuti cind i-am pus. Au trecut 4 luni .
MAMA :
 
D

dyayzh

Guest
si la mine a inflorit.nu are decat 10 cm dar are floricica:) cred insa ca lipsa soarelui a dus la necolorarea in rosu cum vad in pozele voastre, a ramas la culoarea frunzelor.
 

Roxana

Active Member
Decolorarea frunzelor

In general, decolorarea sau lipsa culorilor pe frunze este cauzata de lipsa luminii, nu neaparat a soarelui.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dar florile nu sunt roscate de la inceput. Pe masura ce se deschid si cresc isi schimba culoarea de la verde la galbui si abia mai apoi la roscat-maroniul de final. Eu zic ca vor ajunge si alte tale la culoarea dorita.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intrebare:nu ar trebui tunsa in aceasta perioada?
Nu fiindca m-ar minca degetele :rofl: ci ca sa aibe timp sa faca flori ..........la vara :p
 

Luciana35

Member
Eu am o plantuta de beloperone din toamna trecuta...a inflorit in decembrie iar de vreo 2 saptamani i-am rupt varful din greseala. L-am pus imediat in pamant cu petul in cap ...azi m-am uitat la el si ce credeti...in varf i se formeaza o floare,chiar daca are doar vreo 5-6 cm.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este o planta foarte infloritoare si mai mult de atit florile ii dureaza foarte mult timp.La mine a stat toata vara inflorita.Numai ca este batrioara.....si as vrea sa o frezez putin. :D

Oricum Luciana nu-i scoate inca petul.E posibil sa nu aibe inca radacini.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa ce se prinde creste repede si face flori aproape tot anul. E una dintre acele plante care rezista la tot iar la 10 grade ea face flori abundent. M-a uimit. In timp cheleste un pic la baza. Dar altceva nu i se poate reprosa.
 

Tina

Active Member
Ia uite, stimata doamna Gabiuta, cum imi birfiti (fosta mea) planta.. eu ti-o dau si tu zici de ea ca e batrina ?? :x :x
Eu am tuns beloperonele "dupa ureche", cind mi se parea mie ca a crescut prea mare.. nu s-a suparat niciodata si lastarii s-au prins foarte usor.. si daca are lumina deajuns, infloreste mai mereu.. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:hug: recunoaste ca am zis frumos:batrioara! :)
Pai...a stat la tine un an-doi, apoi la mine inca unul asa ca pot a ma exprima ca este ........asa cum zisei :rofl:

Gata!Azi o tund.Pun la prins si cine vrea sa zica.
 

sini

Well-Known Member
planta inflorita e foarte frumoasa si imi place mult.
"chelioasa" nu prea-mi place (ai frezat-o rau de tot),dar tot as vrea un lastarel
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
S-a facut! :D
Daca toti lastarii s-ar prindeeeeeeeee.........ar fi fain!

Draga de ea! :D Creste ea mare si frumoasa :rofl:
 

sini

Well-Known Member
noi ne rugam sa se prinda lastarii ,iar planta mama sa se faca mai frumoasa dupa acest tratament
 

Luciana35

Member
Ai toate sansele sa se prinda toti pentru ca am observat ca se prind cu mare usurinta ...in ceea ce priveste planta mama nu am idee cum va evolua dar sper sa se faca frumoasa :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Sigur se va face frumoasa.Creste cam 10 cm pe an si florile le va face pe noii lastari.De aceea am si tuns-o atit de radical.Erau bete inalte cu frunze (si vara flori)in virf ceea ce nu prea imi placea :|
 
D

dyayzh

Guest
Al meu e mic dar tot a fost inflorit....cam saracut si necolorat, recunosc..dar...a inflorit :D
 
D

dyayzh

Guest
Cred ca la mine nu are suficient soare. Anul trecut mica si prapadita a inflorit, anul asta nici o urma :(
 
Sus