gandaci urat mirositori

sarselia

Active Member
Moderator
acusica vine toamna si mi-e groaza din nou..
de vreo cativa ani ma confrunt de fiecare data cand aduc florile de afara in casa cu niste gandaci de diferite culori ori verzi ori maronii sau cafenii care se ascund sau mai bine zis se camufleaza pe frunzele plantelor
sunt de vreo 2-3 cm iar daca ii omori elimina un miros groaznic

s-a confruntat cineva cu aceasta problema si daca da ce sunt si mai ales cum se pot combate.

ii urasc!

anul trecut cand am ridicat farfuriile unor flori pe care le aveam pe balcon aveam o adevarata familie
tin sa mentionez ca acestea zboara si mai ales miros ingrozitor!

va rog mult sa ma ajutati

http://2.bp.blogspot.com/_Z2wo1IA3tIk/S ... Bug_01.jpg

asa arata dusmanul....

[/img]
 

enya

Member
vai Doamne!sa nu aud de ei,mi-e greatza,mi se intoarce stomacul p dos numai cind ai vad...urasc totzi gindacii.
 

sarselia

Active Member
Moderator
te cred
si mie la fel
dar cum se poate scapa de ei
ca daca ii omori risti sa te intoxici si tu
asa ca as vrea sa stiu daca exista ceva insecticid si pentru ei
 

enya

Member
chiar nu stiu dar cu sigurantza sint cei mai gretzosi gindaci dintre totzi ca si cei de bucatarie de altfel...as vrea sa fie exterminatzi totzi,sa nu mai ramina nici urma de ei.
 

sarselia

Active Member
Moderator
bun si cum se pot combate?

exista ceva anume care le ucide?

sunt nocive pentru plantele pe care se ascund?
 

karmenutza

Member
Eu stiu ca plosnitele sunt foarte pacatoase, daca le aduci in casa, se imprastie peste tot, iti intra in mobila, in toate cele!
 

sarselia

Active Member
Moderator
si eu stiam la fel de plosnite
numai ca cica sunt 2 feluri
astea urat mirositoare care stau pe flori si celelalte de casa

eu din astea pe plante am
si nu stiu cum sa scap de ele

:cry: :cry: :cry: :cry:
 

sarselia

Active Member
Moderator
se pare ca nimeni nu stie nimic de aceste insecte pacatoase
am tot citit pe net si sunt plosnite de gradina
sunt diferite de cele de casa numai ca nu stiu cu ce sa le combat


HEEEELP!
 

alfa

Active Member
:bolnav: Bleahhh, plosnite. Cosmarul copilariei mele. Mi-a cazut odata una in par si nu mi-am dat seama. Am simtit mirosul si credeam ca se intampla cu mine ceva... si ca eu miros asa. Juma de zi m-am tot cautat si spalat, ca nu suportam mirosul si tot aveam dampful in nas.
Pana cand mi-a cules-o bunica din par.
De atunci am un miros fiiiiiin pentru plosnite. Si pe fructe miros cateodata urma lor si mi se intoarce stomacul pe dos. :cry:
 

mymo

Active Member
:rofl: pai daca-s in gradina mea,nu-s ale mele? dar n-am foarte multe,asa ca nu poftiti la ele ca nu fac schimb cu d'alea verzi :mrgreen:
 

mg

Member
Aseara si azi in reluare am vazut pe National Geografic un reportaj . Se vorbea despre atacul sobolanilor si invazia de plosnite . Locuitorii de pe acolo le prindeau , in cantitati imense , le striveau si faceau o pasta care prin fierbere se facea ulei . Pt mincat ! :) Problema este ca si aseara si azi am intrerupt vizionarea in acelasi loc . :x Se pare ca le si mincau , proaspete si miscatoare ....
Acum , nu ca recomand asa ceva , dar se pare ca si plosnitele sint utile undeva in lumea asta ...
..ca informatie ! ....
 

Kati

Active Member
Si noi avem in gradina plosnite, verzi. Miros ca naiba. Bleaaaah :bolnav:
Nu stiu daca exista vreun praf, spray, etc. care sa-i extermine. Din copilarie ii cunosc, in curte aveam de culoare maro, mult mai mari decat cei verzi de acum, din gradina. Aveam o vita de vie salbatica, nu-i stiu denumirea, nu face fructe, doar se catara pana pe acoperis, in timp - daca il lasi. Tot anul arata foarte frumos, zidul vecinilor era acoperit de tot. Era o priveliste minunata, mai ales toamna, cand incepeau frunzele sa se inroseasca. Ei, toata tufaraia aia era plina de plosnite maro. Trebuia sa avem grija sa nu intre in casa, si nici nu puteai sa pui mana pe ele, ca pe urma iti parea rau :x
 

sarselia

Active Member
Moderator
innebunesc si eu cu ele!

am citit pe net ca daca faci ceva solutie din tutunul de la vreo 10 tigari peste care adaugi apa si detergent le extermina
am incercat si intr-adevar functioneaza
nu le omoara pe loc- parca le paralizeaza

dar pana la urma mor uratele!!

asa ca o metoda simpla si verificata ar fi aceasta

ce am mai citit e ca daca vrei sa scapi de ele intr-un anumit loc trebuie sa ai menta -ca nu le place mirosul si nu vin
asa ca la anul o sa imi fac plantatie de menta ca sa nu le mai vad...
::rofl:))
 

sonia_i

Active Member
:rofl:
plosnitele sunt cum sunt, dar mai sunt si uratele alea negre, cu 8 picioare, care urca pe la tevile din baie ale blocurilor.
pfuaiiiii, sunt cele mai scarboase aratanii :bolnav:
 

ghimpe--

Member
Insectele au 6 picioruse iar paianjenii au 8 picioare....

sonia_i, poti pune o poza cu paianjenul "scarbos", sunt curios :)
 

helisananca

Member
dar nu sunt plosnite...acesi gandaci sunt de exterior,ce sa le facem.si eu gasesc pe frunze,cand mai deschid geamurile mare sare unu si in casa..e plin afara deci ce sa le facem?..:( ..sunt din natura..: :(
 

anasstasia

Active Member
Eu stau la bloc insa tot avem. Le avem insa pe cele maro. Avem un plop pinga geam si desi am plasa la geamuri nu stiu cum fac, ca tot intra in casa. Motanii mei se omoara cind ii vad. E o fuga si o alergatura pin toata casa.
Eu urasc insectele in general, insa pe acestea le mai accept. Adica nu am reactii isterice la vederea lor. :cry:
 
Sus