Alocasia amazonica

Simina

Active Member
Topic creat de Gabiuta: 05.12.2006
Nu s-a scris nimic despre aceasta planta.M-am uitata FOARTE bine la titluri si.....nimic.
Nu vreau sa intreb nimic despre ingrijirea ei ca am citit suficient ci despre faptul ca schimbind pamintul din ghiveciul cu care am cumparat-o am gasit printre radacini un fel de bulbisori mici(nu stiu cum sa-i denumesc altfel)care s-au desprins pur si simplu din turba.Sunt mai mici decit un degetar si au un fel de striatii.Eu i-am pus intr-un vas mic cu pamint sa vedem ce se intimpla.Intrebarea era de fapt :CE REPREZINTA ACEI BULBI?Am facut bine ca i-am plantat?
 

blueheart_d

Member
am si eu o alocasie de ceva vreme. nu stiu daca e polly, amazonica sau sanderiana ca toate seamana intre ele, dar am o intrebare?de ce varful frunzelor se usuca ~1cm si din una curge un lichid parca ar fi apa, iar frunza are niste gauri cu margini uscate, parca ar fi hartie arsa. anul trecut si-a pierdut o frunza, dar din aceea curgea un lichid rosu, exact ca sangele? ce sa aiba plantuta mea? plus ca se pare ca tijele frunzelor sunt foarte slabe, unele nu suporta greutatea frunzelor si trebuie sa le sprijin
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Blue,pune o poza a plantei ca sa putem sa-i dam de capat.Chestia cu "plinsul" la a mea am descoperit motivul.
Sa stii ca amazonica este mai sensibila,mai pretentioasa si..........eu am dat-o :) ca nu m-am inteles cu ea.Se pare ca la noul stapin ii merge bine :D
 

Kati

Active Member
Alocasia "plange" atunci cand este udata cu mai multa apa decat are ea nevoie in anotimpul respectiv.
Frunzele se pateaza mai ales iarna, atunci cand le si pierde de obicei, deci nu e o boala. A mea ramane totdeauna cu 1-3 frunze, apoi in primavara cresc altele noi.
Blueheart, frunzele plantei tale sunt firave din cauza ca nu primesc destula lumina si nu se dezvolta cum ar trebui. Planta mea rezista anul acesta chiar si la temperaturi de 10-11 grade (noaptea) pe pervazul geamului, dar acolo primeste si lumina potrivita.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa este cum zice Kati :D insa amazonica este puuuuuuuutin mai deosebita.Asa ca o poza este totusi binevenita.
 

blueheart_d

Member
mersi mult! oricum cele doua frunze care au fost afectate, s-au ingalbenit de tot si le-am rupt. din lacrimat s-a oprit, dar unele frunze mai au putin de tot varful uscat. am citit despre perioada de repaus la alocasia, asa ca am s-o las mai moale cu udatul. am atasat o poza mai veche de cand a inceput sa se pateze, dar cel mai bine se vad varfurile uscate. frunza afectata e in partea dreapta a pozei putin mai aplecata.
fata de alte alocasii, mie imi pare prea inalta. e adevarat ca are cativa anisori, si de cand o am si-a pierdut doar doua frunze
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E normal sa fie mare dupa citiva ani.Este o "amazonica".
Este foarte,foarte frumoasa!!! :D Da,sigur ca ai udat-o prea mult in perioada ei de repaus hibernal.
O sa-si revina sigur. :D
 
D

dyayzh

Guest
yca a spus:
Am cumparat de vreo luna din florarie o alocasia poly de vreo 40 de centimetri si am procedat cu ea exact cum am gasit scris pe forum am mutat-o in alt ghiveci, i-am pus amestec de pamant o ud moderat cu apa de ploaie si nu o tin in razele directe ale soarelui, cu toate acestea pe cea mai mare frunza (are 5 frunze)i-a aparut o pata neagra ca de hartie arsa .
:? :? Imi poate spune cineva ce as putea face sa nu o pierd?
 

blueheart_d

Member
yca, acea frunza risti sa o pierzi, dar nu-ti fa griji, e un fenomen aproape natural. am avut si eu astfel de probleme si am pierut doar frunza. sa nu te panichezi cand frunza isi schimba culoarea vizibil in maroniu, ci o tai pur si simplu. altele vor creste in locul ei
 

yca

Member
multumesc Blue pentru sfat sa sti ca am si taiat frunza afectata. Acum astept sa vad ce se va intampla sper sa nu moara ca si asa am putine flori :(
 

yca

Member
as vrea sa ma ajute cineva sa inteleg care e (daca e) diferanta dintre alocasia poly si alocasia amazonica :?:
 

lili

Member
Draga mea!!!!!.....nu am o certitudine in ceea ce iti voi spune, dar inclin sa cred ca acea Polly....nu este decat un asa zis hibrid al altui hibrid, scos de europeni(olandezi) si de fapt este tot o amazonica.
Oricum , mai fac sapaturi....sunt curioasa si eu :rofl:
 

Simonilela

Member
Buna tuturor. Am si eu o Alocasia de vara trecuta. In timp si-a pierdut frunzele, i-au crescut multe altele iar acum cred ca se pregateste sa infloreasca. A mai avut cineva o astfel de planta inflorita? Multumesc
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Da. Şi eu am una cumpărată în primăvară şi mi-a făcut câteva flori astă vară. Nu sunt spectaculoase. Seamănă cu ale colocaziei, însă la scară redusă, căci alocazia mea e una pitică. Iată-le:
 

Simonilela

Member
Da. Cam asa arata si a mea, doar ca e mai putin desfacut bobocelul. Eu nici nu stiam ca e o planta cu flori. O sa o pozez si eu zilele urm. Multumesc mult pt raspuns.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Chiar în condiţii nu tocmai ideale - de apartament - fac flori majoritatea decorativelor prin frunze, doar că nu sunt considerate semnificative, ca aspect. :wink: Ar fi prea mult să le aibă pe toate! :)
 

Simonilela

Member
Asa e..Nu se prea poate si cu frunze deosebite si cu flori magnifice. E bine ca am aflat lucruri noi despre plantuta mea. De cand am primit-o nu i-am acordat prea multa atentie si ma bucur ca am gasit informatii despre ea pe forum.
 
Sus