Calycanthus (Chimonanthus praecox)

albela

Active Member
Am cumparat din baumax un Calycanthus:

Din ce am citit exista doua varietati Calycanthus floridus (de vara) si Calycanthus praecox (de iarna). Problema e ca pe ambalaj nu pomeneste nimic de asa ceva.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
"Calicanthus floridus" sau arborele cu anemone,face parte din familia Calicanthaceae,are originile in America de Nord .Inaltimea poate atinde 2 m iar diamentrul de 1,5 m.
Frunzele sunt aromate (emanind un puternic miros de mar) iar florile de dimensiuni mari au culoarea rosie cresc in extremitatile lastarilor.
Este un arbore rezistent crescind in plin soare.Prefera solurile bine drenate,aerisite.
Se poate inmulti prin despartirea tufei sau prin taierea lastarilor la sfirsitul primaverii.
"Calicanthus praecox" este un arbust de iarna care suporta foarte bine temperaturi din cele mai scazute in regiunile cu clima temperata.
Se recomanda asezarea plantei intr-un loc unde si iarna primeste cu generozitate razele soarelui.
Acest arbust care in zonele cu clima mediteraneana poate atinge imaltimea unui arbore,isi coloreaza frunzele in galben in timpul verii.Iarna frunzisul este verde.Florile de culoare galbena apar dupa aparitia frunzelor.Ii plac solurile calcaroase,bine drenate.

Si un site pentru ce ai tu Albela:
http://www.giardinaggio.it/giardino/sin ... icanto.asp
 

Viovett

Member
N-ati prea gasit info pt ca e mai cunoscut ca Chimonanthus praecox ( are 2 denumiri :D ).
Si daca vrei sa citesti in forumuri englezesti/americane cauta-l si cu denumirea populara Wintersweet. E o planta raspandita sigur gasesti ceva...
 

albela

Active Member
Va multumesc pentru informatii :D . Avand in vedere ca se pare ca suporta bine si temperaturile scazute cred ca pot sa o si plantez deja.
Daca cineva doreste sa ii cumpar o planta din asta ca sa experimentam impreuna sa spuna :D .
 

Viovett

Member
Din motive de bloc in coasta anul acesta in gradina nu pun nimic, doar monitorizez sa vad ce soare a mai ramas .

Pune tu linistita si ne trimiti "parfum" cand o-nflori. Vrea soare.

A, uitam, floridus e complet grena, deci tu ai praecox...
 

angela draganoiu

Active Member
Albela as vrea eu daca nu e mare deranjul.
eu as vrea sa-l pun in curte la Cimpina. ar avea soare toata ziua si vara si iarna, solul dreneaza bine pt ca e un amestec de pamint cu pietris.
 

albela

Active Member
Sigur angela. Trimit pe cineva sa cumpere si ti-l trimit prin posta. Iti dau mp cand l-am cumparat. Sa stii ca este cam scump 49.99 lei :( .
 

oncilica

Member
Viovett a spus:
Din motive de bloc in coasta anul acesta in gradina nu pun nimic, doar monitorizez sa vad ce soare a mai ramas .

Pune tu linistita si ne trimiti "parfum" cand o-nflori. Vrea soare.

A, uitam, floridus e complet grena, deci tu ai praecox...
:(
ufff... cand oare s-or termina betoanele in Bucuresti?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Foarte frumos... sint curios daca o sa faca flori la sfirsitul iernii.
 

albela

Active Member
Eu cred ca e cam mititel pentru a face flori deja la iarna. Poate la iarna cealalta.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
albela a spus:
Eu cred ca e cam mititel pentru a face flori deja la iarna. Poate la iarna cealalta.
Cind e mai maricel... as dori si eun un butas daca se poate...
 
Sus