Sphagnum

michaela

Active Member
este adevarat ca acest sphagnum este de mai multe feluri?
eu am cumparat un tip din america.sphagnum moss long fiber.. care e cam ciudat si mai am unul din anglia care arata mai moale , ca cel pe care-l intalnim in ghivecele cu orhidee.....
Atunci cel american ce fel de sphagnum este ?? :?
Din cate am citit eu cel mai bun sphagnum este cel din Noua Zeelanda..iar americanii se pare ca folosesc sphagnum canadian , este mai mare.....acum ca am primit doua feluri chiar inclin sa cred ca si asta e de mai multe feluri. :roll:
 

radu

Member
O parere : din cate am inteles de la cei care vand pe EBAY, phagnum-ul e de 2 tipuri : cel cu fibre lungi care se foloseste pentru impletirea cosurilor si cel moale folosit ca " substrat ajutator " pentru plante.
 

michaela

Active Member

asta estye sphagnum long fiber care zice pe ambalaj ca se poate folosi ca substrat,,,, nu cred ca se poate impleti cosuri....poate e vb de o liana sau altceva... :? insa se foloseste in cosuri suspendate ...pentru orhidee in mod special
asta este un sphagnum fin....care nu era decat intr-o punga transparenta
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sphagnumul care se gaseste la noi nu e ca acesta. O sa fac poze cu cele doua tipuri pe care le am eu dar o sa mai dureze cateva zile. Sunt prea obosita acum ca sa-mi bag mainile prin pachete. :oops:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
cornelia a spus:
Sphagnumul care se gaseste la noi nu e ca acesta. O sa fac poze cu cele doua tipuri pe care le am eu dar o sa mai dureze cateva zile. Sunt prea obosita acum ca sa-mi bag mainile prin pachete. :oops:
nici o graba :D
 

Roxana

Active Member
simona2 a spus:
Turba Sphagnum retine o mare cantitate de apa in care se dezvolta o microflora bogata si variata .
O putem intalni in regiunile de dealuri , munte ( masivul Bucegi ) ,in paduri , alcatuind suprafete intinse , mlastinoase , numite turbarii

einsteinitza a spus:
Turbariile sunt protejate prin lege si nu ai voie sa iei Sphagnum de acolo.

simona2 a spus:
Dar in comert se gaseste ?
 
Sus