Brico Store

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Aseara aveau multe plantute noi in Brico Store (Pantelimon). Am fost placut surprinsa, pentru ca cel putin dupa sarbatori cam batea vantul pe acolo, iar plantele ramase aratau neingrijit. Ori acum situatia se schimbase. :D

Ce plante am vazut pe acolo:
palmieri (areca, phoenix, si altii), cycas revoluta (mici-2 frunzulite), anthurium, violete africane (mov si roz simple, chimera mov si roz, o varietate mov compacta cu o floricica superba avand cu toate cele 5 petale egale), o multime de cactusi(mamilarii pline de bobocei albi sau siclam, ferocactusi, cereus monstruosus, columnari, batranei, lithopsi), schlumbergera, cyclamen, kalanchoe cu flori simple sau duble, glosinii, hibiscusi (cu floare roz-portocaliu).

La capitolul orhidee mai aveau cateva miltonii albe foarte frumoase si un papucel :).

Aveau un raft special cu o varietate de plante carnivore. Unele specii precum pinguicula, le-am vazut pentru prima oara la noi.
 

giulia

Member
fetelor , azi la brico pantelimon , erau cele mai frumoase orhidee , phale , erau tare inghesuite , insa aratau destule cu 2-3-4 tije .aveausi orhidee panseluta mai multe culori , si niste dendrobium mari ,nobile albi si un papuc pretul afisat era - orchid 39,99 .niste phale cam la fel de frumoase erau in carrefour 89,99 .
violeta chimera era 12,99 , steph erau 34,99 cu flori si 28 fara flori , niste passiflore erau 34 , gardenii micute erau cam 27 si mai mari 35 , violete africane 8,9 .eu mi-am luat o violeta chimera cu mov si alb .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Confirm mesajul Giuliei. Am ajuns din nou azi in Brico (si mai bine ma abtineam :rofl:). Mi-a stat gandul la violeta aceea mov de care va spusesem si care ieri nu am luat-o ca mi s-a parut cam scumpa la 19 lei. Azi insa aducand alte violete proapete, redusesera pretul la celelalte la 12 lei :D.

Pe langa bogatia de plante de ieri astazi nu mai aveau loc unde sa le puna!

Orhidee: phalaenopsis superbe (maine voi posta poze la Colectia mea de orhidee cu noile achizitii :rofl: 39 lei, dendrobium albi 49 lei, multe burrageara Nely Isler complet rosii (nu am mai vazut pana acum) 39 lei, miltonii 39 lei.

Clivia inflorite, gardenii, spatyphillium mare (cam 1m) ~ 99 lei, cativa pheonix superbi de 1,5 m ~ 350 lei si in rest nu imi mai aduc aminte. Oricum merita o vizita!

Alte preturi: cactusi intre 5 si 12 lei, gloxinii 15 lei, carnivore 19 lei.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am omis sa specific clar in mesajul anterior (daca nu cumva se subintelege) ca pe langa plantele de ieri, azi primisera marfa noua :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu stiu ce sa spun. E posibil... M-as duce si eu prin el.. dar numai cand ma gandesc ca de la inceputul saptamanii intersectia de pe podul Grozavesti e nesemaforizata... ma apuca groaza sa o traversez :rofl:

Daca dai o fuga prin cel din Orhideea, sa ne spui si noua ce minunatii au pe acolo.

Mi-am mai adus aminte cateva plante pe care le-am mai vazut prin magazinul din Pantelimon: calathea (maranta), jasmin, stephanotis, azalee, yucca.
 

karmenutza

Member
E! O azalee parca mi-as mai lua! Ca vad ca asta de o am ma iubeste! La cel din Orhideelor ma duc pe podul Cotroceni si prin Plevnei. Ca e mai lejer. Sa vad cum ma invartesc vreo tura prin week-end. Daca ar fi si ele grupate intr-o parte a Bucurestiului toate! ca daca alergi de la unul la altul...ti se ia! :cry:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Spor la cumparaturi! Pai nici sa fie toate la un loc nu e bine... ca penru unii vor fi aproape iar pentru altii prea departe :rofl:.

Daca au si in Orhidee plantele pe care le-am vazut in Brico Pantelimon, nu ai cum sa te intorci acasa doar cu o azalee :D

Eu ma apuc de sortat pozele cu ultimele achizitii si le postez curand. Sigur cateva or sa iti faca cu ochiul ;-)
 

karmenutza

Member
Stiu ca era cineva pe forum care cauta azalee mov. Dar imi pare rau ca nu mai stiu cine.
Oricum, ce voiam sa spun este ca am vazut azi la Bricostore Orhideea mari, frumoase, imbobocite, gata sa infloreasca. 24,9 lei.
Pe langa azalee mai aveau muuuuulte alte flori: violete mov, grena, albe, roz, lila etc. Orhidee de multe feluri - phale mari, cymbidium, dendrobium, primule, sinnyngium toate culorile. Multe, multe! Si bulbi si seminte si cutiute cu plantute mici genul Patio Plant.
 

dana

Member
Multe,multe flori la Brico Constanta!
Si frumoase si destul de ieftine!
Poftiti ca e oferta! :rofl: :rofl:
Cactusi foarte multi -printre ei si lithopsi,multi cate 2-3 in ghivecel si proaspeti ; de asta data erau fara acele flori din plastic.
Multi trandafiri de toate soiurile,azalee in degrade si abia imbobocite,orhidee multe si multe,foarte multe primule
Preturile.........
Cam piperate dupa parerea mea dar o vizita nu strica.
De ce spun cam piperate? Lithopsii erau singurii la 7,99 restul peste 17 lei,cactusii fiind cei mai ieftini
 

dana

Member
Ceva parca in jur de 20-25 roni.
Erau Atat de multe flori incat nu am reusit sa tin minte vreun pret decat la ce ma interesa f.mult.Violetele nu se afla printre favoritele mele deoarece nu am reusit sa ma descurc cu ele :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am dat o fuga in Brico Pantelimon azi. Scurt si oarecum dezamagita. Nu m-a uimit nici ca magazin si nici ca oferta a momentului. Nu aveau nici macar o orhidee. Aveau in schimb destul de multi trandafiri, muscate zonale si pendente, cateva gloxinii strivite, ceva bulbi si cateva plante vestejite de la Patio. In 10 min ieseam pe usa cu mana goala. :(

M-a durut ca tineau ghivecele cu Aeschynanthus agatate de marginile standurilor si toata lumea le calca varfurile in picioare. :x
 

karmenutza

Member
Eu am fost ieri la Brico Militari. Acolo nici macar muscate nu aveau, ca eu dupa astea plecasem. In schimb aveau violete frumoase, foarte frumoase. Cred ca vreo 20 buc. Si primule foarte multe si foarte frumoase dar m-am lecuit de ele :( Si nisacte bulbi stafiditi.
 

karmenutza

Member
mariucamariuca a spus:
eu am luat in seara asta de la brico militari petunii inflorite si cu boboci ( iti dadeai seama de culoare ) la 1,49 ron,
mai aveau si la tavite de 10 bucati la 25 ron parca ( mi s-a parut mult si erau si neinflorite),
-muscate simple si curgatoare la tavite de 10 bucati/25 ron
-panselute 1 bucata 1,49, tavita de 10 bucati /25 ron
-galbenele 1 bucata 1,39 ron
preturile la bucata mi s-au parut ok.

spor la cumparaturi si gradinarit (eu le-am si plantat)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ieri o multime de plante .Vazute in fuga mare fiindca eram alergata de fiica mea :x .Dar ... calistemon de vis,imens si inflorit,trachelospermum jasminoides mare,inflorit,hebe buxifolia mare,leandrii diverse culori,mari gen tufa ,arbusti de toate felurile ,pomi si....... plantute amarite . :( .Preturi nu stiu ca nu am avut cum sa intreb la casa fiind cozi imense :(
 
Sus