Zambile si narcise fortate in apa

Viovett

Member
Ati incercat metoda asta de fortare a bulbilor ? Eu am cautat astazi , fara succes, vase speciale pentru zambile. Pana la urma am luat niste boluri de sticla, am pus in loc de pietre (caci nu aveam) margele de sticla din colectia fiica-mii, si pe margele am pus bulbii de zambile. I-am bagat la racoare si intuneric si...asteptam.
Dar acu' fiica-mea ma sacaie sa pun si narcise ... Sa procedez la fel ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Identic.Iar eu am sa pun narcise pentru ca sa am pe masa de Craciun.Incerc :? caci in definitiv stiti cum e cu incercarea :D .Pina hat in decembrie se vor indura ele sa apara si sa si infloreasca :) mai ales daca o sa le rog frumos :rofl:
 
imi explicati, va rog, si mie cum procedati? ce fel de pietre trebuie? vasele...asezate la lumina? ce conditii? eu nu am auzit de metoda asta :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
As vrea sa stiu cum ati reusit anul trecut cu narcisele in apa???
s-au facut??
ma bat si pe mine niste ganduri....

multumiri
 

v.cristina

Active Member
eu am incercat acum cativa ani dar am foat dezamagita complet ...mie mi-au iesit niste plante rahitice ca vai mama lor!! am incercat cu lalele si narcise asa ca am ajuns la concluzia ca cel mai bine arata in gradina si nu are rost sa nenorocesc bulbii
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mersi de informatii fetelor.
eu am 2 zambile puse acum in apa si trebuie sa le duc undeva la racoare si la intuneric si sa vedem.
ma gandeam sa incerc si niste narcise numai ca nu ma lasa sufletul sa le chinui ca asa in gradina sansa de a reusi e mai mare decat in apa.

numai bine!
 

aleynad

Active Member
Moderator
pentru plantele cu bulb, la care se doreste inflorirea fortata, sunt necesare vase de sticla, transparente, inguste la gura, gen clepsidra, apa venind in contact doar cu radacinile bulbului
Bulbii se acopera cu folie de aluminiu pana la incoltirea lor
 

aleynad

Active Member
Moderator
o perioada la racoare, apoi la lumina si caldura
ideal ar fi ca trecerea la caldura sa fie facuta treptat :wink: , altfel plantele vor creste lungi si anemice :(
 
Sus