Hibiscus moscheutos

albela

Active Member
Desi proaspat achizitionat si aflat inca in ghiveci, nu ma pot abtine sa nu ma laud cu el :)
 

Roxana

Active Member
este foarte frumos! sa se acomodeze cat mai repede la tine si sa te bucure mereu cu florile lui!
 

Floria

Active Member
Albela, sa-ti traiasca si se inmulteasca !
Da-ne te rog mai multe amanunte, cat de mare este floarea, cat timp rezista inflorita, si cat de repede creste planta ?
Te intreb pentru ca in ultima vreme tot umblu pe site-uri deoarece vreau sa pun de o comanda de seminte.
 

albela

Active Member
Floria, nu pot sa iti raspund la toate intrebarile, pentru ca asa cum am spus planta este proaspat achizitionata (de 4 zile). Floarea este intradevar mare, cred ca are cam 25 cm diametru si dureaza cca. 24 ore ca la toti hibiscusii. Cat de repede creste... vom vedea :D .
 

Sash

Active Member
Sunt o groaza de soiuri de hibiscus... Nu mi-a venit sa cred ca pana si bamele sunt tot un soi de hibiscus... Am vazut pe net ca exista si soiuri cu frunze rosii.

Si on-topic - Albela este superba noua ta achizitie!!!
 

Blitz

Active Member
Multumesc pentru info. Sunt de-a dreptul mandra ca am si eu un hibi :wink: , desi nu este de loc meritul meu :rofl: .

A aparut pur si simplu, eu il tratez cu foarfeca in primavara, cand are tendinte expansioniste. Dar este foarte frumos, mai ales acum ca este inflorit. Are tendinta de a forma un gard viu si mascheaza foarte frumoa pana si zona de "compost"

http://i212.photobucket.com/albums/cc14 ... GA0031.jpg

Nu se compara, bineinteles, cu ce are Albela...
 

albela

Active Member
Va multumesc de aprecieri dar nu este meritul meu ci al unei doamne minunate care mi l-a cumparat.
 

angela draganoiu

Active Member
Sash a spus:
Sunt o groaza de soiuri de hibiscus... Nu mi-a venit sa cred ca pana si bamele sunt tot un soi de hibiscus... Am vazut pe net ca exista si soiuri cu frunze rosii.

Si on-topic - Albela este superba noua ta achizitie!!!
la care "bame' te referi ? in poza eu am vazut acel hibi syriacus si niste craite. care sint bamele ?
 

Sash

Active Member
Nici eu n-am vazut bame in poza pusa de Blitz :rofl: Vorbeam in general de genul hibiscus care contine o gama larga si variata de specii - una din ele fiind planta de bame, alta hibi syriacus, alta minunatia albelei etc.
 

albela

Active Member
Azi l-am plantat in gradina. Sper din toata inima sa ii merga bine. I-am pus mranita pe fundul gropii si apoi pamant de florarie amestecat cu putin nisip si pietris marunt. Sper sa fie bine :rugaciune:
 

albela

Active Member
Din pacate, cred ca nu a trecut iarna cu bine (desi pe eticheta scria ca e de exterior) se pare ca nu e pentru zona noastra. Crengutele sunt complet uscate. Doar daca mai da ceva din radacina dar nu prea cred :( .
 
Sus