Cryptocereus anthonyanum

cornelia

Fondator
Membru staff


Ma uimeste cat de mult a crescut, chiar daca e un cactus tropical. 15-20 cm in 2 luni si ceva, dupa ce a facut un drum lung. Abia astept sa-l vad cu flori. Cam asa ar trebui sa arate:

 

rodica05

Member
:rofl: Am crezut ca ti-a si inflorit. Oricum arata fantastic si se pare ca-i prieste la tine... :wink:
Nu stiu cand e perioada lui de inflorire, dar iti tinem pumnii sa infloreasca anul acesta, sa ne bucuram si noi ochii!
 
D

dyayzh

Guest
Ce conditii i-ai creat ca sa creasca asa frumos? Al meu e la prins :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cand au aparut mugurii de crengute chiar am crezut ca sunt muguri de floare. Cand m-am uitat la ei cateva zile mai tarziu ... erau deja crengute! :rofl: Este asezat in balcon, suspendat, are soare direct cateva ore pe zi, il ud moderat, pamantul se dreneaza bine. Cateodata il mai pulverizez cu apa ca si pe celelalte plante. Este mai tolerant ca un Epiphyllum.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tocmai am aflat ca e normal sa creasca asa de mult, pentru ca asta e ritmul lui. Mai poate fi plantat si in scoarta pentru orhidee si-i plac expunerile estice si vestice. La mine e pe vest. Ce ma uimeste e ca lui ii place soarele direct, iar in documentatii zice ca nu. :?

Floarea se deschide noaptea (primavara), este foarte parfumata, are 15 cm si nu dureaza decat pana a doua zi. Evenimentul se produce rar sau deloc, zic unii. Temperatura minima de pastrare este in jur de 0 gr C insa pentru sigurata se recomanda pastrarea lui la peste 5 gr C. Se poate tunde ocazional si inradacina lastarii. Pana la inflorire va dura 3-4 ani si se va petrece doar pe lastari maturi. Daca este plantat in cos/ghiveci suspendat se recomada sa se ude doar cand pamantul este uscat in mare parte. Fara apa, planta se vestejeste. La udare abundenta putrezeste. Intr-un mediu umed ii cresc destul de repede radacini adventive.
 
D

dyayzh

Guest
Se pare ca si a mea s-a prins :D Sunt asa fericitaaaaa...Sper sa creasca la fel de repede ca a ta Cornelia deoarece imi place foarte mult forma plantei. Cu inflorirea am inteles ca dureaza 3-4 ani...deci multaaa rabdare si speranta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nebunul meu s-a triplat in dimensiuni. Deja intra crengile in geamul de la balcon si de cate ori ud florile dau cu capul in el... :eek: Sper sa nu uit sa-l pozez diseara.
 

cornelia

Fondator
Membru staff


Cum va povesteam. Este un zabauc. Pe unde gaseste putin loc, pe acolo se baga. Are redacini aeriene si mi se pregateste un mugure. Care nu stiu deocamdata daca va deveni boboc sau ramificare a tulpinii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Planta ta Cornelia a fost frumoasa si bogata de la inceput.Imi imaginez cum este acum.......pe viu :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunteti gata pentru vesti? :oops: :wink: Ia uitati:



Si asta trebuie sa fie primul boboc:



Azi am facut curat in balcon (udat flori, spalat pe jos, curatat frunze uscate) si dupa ce am zdranganit ghiveciul cu cracos ma uit la el mai de departe. Si ce vad?? Un mot. M-am dus pe net sa cercetez ca sa nu va induc in eroare: fratilor, e boboc. Mic e adevarat, dar e boboc. :wink: Numai sa nu-l piarda ca ma impusc.
 

marean

Active Member
Bravo Cornelia,ca tot te plangeai tu ca tot se dezvolta fara flori ;-) ! Asta e stratagema lui ca sa-si pastreze un loc in balcon :mrgreen: !
Dya,poate are nevoie de mai multe umiditate si lumina,fiind un cactus tropical,are nevoie de conditii orhidicioase .
 

sorina

Active Member
a

Cornelia :oops: acelasi lucru il face si butasul primit de la tine :mrgreen: dar n-am indraznit sa sper ca este boboc . Am sa fac ooza sa vezi .
Se vede ca mi l-ai dat din suflet . Im :dans: i vine sa te pup
:hug:
 

Claudiavis

Active Member
of, numai mie nu-mi face nimic planta asta.... nici macar radacini. Cind l-am primit l-am infipt in pamint, dar dupa o vreme cind l-am controlat am vazut ca incepuse sa fie mic dejun pt larvele de musculita neagra. Asa ca i-am curatat parte atacata, l-am pus intins pe pamint... si acum stau si ma uit al el. El tot nu face nimic. E in aceeasi stare ca atunci cind l-am primit. Sa ii fac ceva anume sau sa ma uit in continuare la el? :)
 
D

dyayzh

Guest
Al meu l-am prins dintr-o bucatica mica..mica. In pamant cu nisip, udat ff rar. Si a durat mult.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti spun o chestie: am facut o comparatie intre felul cresc plantele in pamant cu nisip si in pamant fara nisip. Gandeste-te un pic: cactusul asta este epifit. Unde gaseste el nisip in ... copac?? Amestecul ala greu de nisip il tine pe loc. Ia schimba-i pamantul. Pune-i pietricele la baza si in rest pamant .... de orhidee (din ala fara prea multa scoarta) daca ai. :wink: O sa ai o surpriza.
 
Sus