Inele de sustinere a frunzelor

cornelia

Fondator
Membru staff
Asa-i ca vi s-a intamplat ca unele frunze sa putrezeasca fiind amplasate prea jos pe tulpina (din care cauza se stropeau mereu cand udati planta)? Ia uitati remediul: inele de sustinere. Tot la americani, la noi n-am vazut.

 

Dora

Member
In sfarsit am aflat ce-i cu inelele astea,le-am vazut si eu pe net si nu mi-am dat seama la ce-s bune .Pare o solutie buna,intr-adevar,numai ca daca nu se gasesc la noi... :(
 

carmenn

Member
dintr-o sarma moale se poate face asa ceva: intai 2 cercuri de dimensiuni diferite, apoi legatura dintre cele 2 printr-un fel de zig zag...cand o sa creasca frunzulita mea, de n-o sa mai incapa in ghiveci, ii fac o "crinolina" de asta... :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca aceste crinoline se folosesc intensiv atunci cand se cultiva plante pentru expozitii. Cica asa lumina ajunge egal la frunze si ele cresc simetric.
 
A

Anonymous

Guest
Conelia,ia o bursa la americane si ne aduci inele :D :D !!! Sigur o sa caut o improvizatie!!!!( doar nu degeaba eu si sotul meu am luat argint la un salon international de inventica-Iasi)
 

gabi74

Member
am citit ce a-ti scris despre inele...stim ca romanul este inventiv.azi am vazut in piata la noi un fel de disc care se foloseste ca suport de cratita. am cumparat doua si unu l-am folosit pentru o violeta... a iesit super bine. pun in albumul meu poze sa vedeti si voi si sa imi spune-ti ce parere aveti.
aici gasiti http://gabideac.sunphoto.ro/violete_cu_suport
 

gabi74

Member
a custat 3 RON buc sunt din fier... din pacate nu e inox...cred ca se va innegri in timp...e de 20 cm diametru.l-am gasit la produse de menaj...
 

gabi74

Member
cu mult drag... e interesant ca se poate taia din mijlocul lui cat e nevoie. in functie de tulpina...
 
Sus