Pomi fructiferi din seminte

adrianam

Well-Known Member
Am cateva seminte de par de vara- fructele sunt extraordinar de bune, dulci si aromate, cu toate ca sunt mici.
Am oprit cateva seminte si as vrea sa le pun la germinat.
Cand ar trebui, acum sau la primavara?
Credeti ca obtin un par la fel?
A obtinut cineva pomi fructiferi din seminte pana acum?

Mentionez ca parul-tata nu are pui pe langa el si este foarte batran.
Ar fi mai indicat cu butasi la primavara?
 

carmenn

Member
nu vei obtine aceleasi pere, decat daca vei altoi planta nou crescuta cu o ramurica din planta initiala...
si vei astepta mult si bine pana vei manca fructe din pomul iesit din samanta...
mai bine iti cumperi un par, acuma toamna, si il altoiesti cu ramura din parul care iti place...
 

adrianam

Well-Known Member
Da, dar este greu cu altoitul, pentru ca nu am acces la pomul sursa, nici nu am altoit pana acum, asa ca probabil tot la cei din comert trebuie sa ma gandesc.
Dar la pomii fructiferi din comert mi se pare o loterie, ca nu stii ce alegi.
 

mihai_c

Member
Daca pui butasi inseamna ca ai si cu ce sa altoiesti... o metoda mult mai sigura si mai eficienta, butasi din par nu se prind.
Daca plantezi seminte o sa ai fructe peste 10 ani si nici nu sti ce fructe o sa faca, poate mai bune, poate mai rele, poate deloc... Oricum daca e un par rustic ai sanse mai mari sa iasa la fel decat unul de soi...
Cu pomii din comert nu e loterie daca te aprovizionezi dintr-o sursa sigura, sti soiul, eventual cauti si gusti si iei exact ce-ti place... :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Pomii din comert nu sunt nici o loterie.Decat cei din piata.Restul au certificat fitosanitar deci nu sunt purtatori de boli,au eticheta cu soiul si de cele mai multe ori si perioade de rodire chiar si cate o poza.La ce e loterie?La cei din seminte habar n-ai ce iese,si afli doar dupa muuulti ani.
 

adrianam

Well-Known Member
mihai_c a spus:
Cu pomii din comert nu e loterie daca te aprovizionezi dintr-o sursa sigura, sti soiul, eventual cauti si gusti si iei exact ce-ti place... :wink:
Pentru mine cel putin este o utopie asa ceva.

Butasul pentru altoi presupune anumite dimensiuni si in plus, trebuie pus pe ramura altoita in maxim 24 de ore, altfel cred ca nu ai sanse sa se prinda. Iar aceste conditii nu prea am cum sa le indeplinesc.

Parul am inteles ca este pus de bunicii colegei mele, prin urmare nu cred ca este obtinut din incrucisari.

Ieri am cumparat din piata de la un taran, pere mari si frumoase, apetisante- acre, fara gust, fara aroma.

Nici nu se compara cu perele acelea mici. :(
 

mihai_c

Member
adrianam a spus:
Butasul pentru altoi presupune anumite dimensiuni si in plus, trebuie pus pe ramura altoita in maxim 24 de ore, altfel cred ca nu ai sanse sa se prinda. Iar aceste conditii nu prea am cum sa le indeplinesc.
Cea mai eficienta metoda de altoire este cea cu mugure in ochi dormind si care se face vara-tarziu. Deci ai nevoie de un mugure nu de un butas neaparat. :D

Si oricum butasii stau mai mult de 24 de ore daca sunt depozitati corespunzator...
 

mihai_c

Member
einsteinitza a spus:
Exista acum soiuri excelente de par in comert.Eu am un par din comert care a facut acum 4 pere,nu prea mari dar excelente,zemoase,parfumate,se cheama Napoca.Anul al doilea dupa -plantare iti si rodeste,putin,dar totusi vezi ce ai.
Am si eu un napoca plantat acum 2 primaveri. In primavara asta a inflorit ca un nebun dar nu a legat nimic, acum la sfarsitul lui august surpriza: iarasi era plin de flori...
Sper ca la anul sa am si fructe...

Pentru adrianam:
Iti mai recomand soiul Wiliams Galben si Rosu si Untoasele...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
unii zic ca e chiar mai bine sa i cresti din seminte , primele varietati apareau din seminte si nu din "altoiri" :idea:
 

Floria

Active Member
Cand eram mica, tot timpul puneam samburi de tot felul de pomi fructiferi prin gradina. Tatal meu era incantat ca am asa preocupari, insa tinea mereu sa-mi explice ca in afara de corcodus daca vrei sa obtii pomi sanatosi, rezistenti si sa faca fructe bune, orice pom fructifer trebuie altoit, sa-i formezi o buna coroana si sa-l stropesti corespunzator. Este ceva asemantor vitei de vie. Diferenta este foarte mare intre o vita de vie din seminte sau butas si una altoita.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
o sa regasesc pagina de net unde am citit despre cultivarea culturilor doar din seminte...De ex stiu cu mare siguranta ca : piersica / caisul / nectarina au trasaturi genetice 90% ca a parintilor si ca atare acelasi soi,altoirea doar previne unele chestii cum ar fi seceta, controlul marimii pomului si al coroanei...
Ca venise vb de vie , cum se face ca cele mai bune vinuri la lupta cu cele "nobile" ( care mie nu mi plac deloc) se inmultesc asa de usor si fara altoire si fara stropire .... :twisted: :idea:
 

Floria

Active Member
Este minunat sa pot inmulti Nectarinul meu din seminte, as umple curtea de Nectarini, eu chiar nu stiu asta, poate gasesti pagina despre care vorbesti , este bine de stiut.
 

ghia_don

Active Member
Nectarinul si piersicul meu sint din simburi, iar fructele sint identice cu cele de la care am luat simburii. Fructifica dupa 3-4 ani..
 

presco

Active Member
Toti copacii bunicilor mei erau din seminte si rodeau frumos. Si soiurile noi cum sunt obtinute? Nu prin polenizare incrucisata pana este selectata exact planta dorita? Soiurile mai sensibile cresc mai usor si produc mai bine daca sunt altoite pe portaltoiuri rezistente. Eu cred ca sunt sanse sa iasa un par din semintele de la perele mai mici, cred ca e un soi mai rustic, nu ceva pretentios. Problema e ca ai de asteptat pana sa mananci prima para, de aceea ar fi mai indicata altoirea. :D
 

Floria

Active Member
Vad ca va pricepeti, daca pun seminte de Migdal, credeti ca va face si fructe fara sa fie altoit, sau de Kiwi ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sica a pus in pamant si are deja pomisori destui de mari , vor iesi tot migdali dar ai nevoie de un soi exact ca la kiwi autopolenizator.


Tehnica cu semintele are doua aspecte:
Se tot vb ca din seminte obtii specii .....poate fi corect daca iei semintele din curtea ta unde ai doar un pom din fiecare categorie, dar ce te faci cand , de ex eu , am luat seminte din soiul de pere Nashi care mai mult ca sigur provin dintr-o livada de peri Nashi deci au fost polenizati cu aceiasi specie de par?

Perioada de fructificare e irelativa , soiurile de lamai au ajuns la un moment dat sa fie "categorisite" ca dificile din seminte si ca ar produce flori/fructe dupa (balivernele unuia 15 ani) destui ani.
Pai cum se face atunci cand un coleg de pe alt forum de citrusi a obtinut dintr-un lime (Key lime) /samanta o plantuta care a facut flori la 1,8 ani si a purtat aceiasi marca de lime ( tehnica cu "true to seed") ?

Vedeti , singurul care stie ce face e doar natura , "plastilina" cu care ne jucam nu e a noastra.

succes (nu gasesc pagina aia :x )
 
Sus