Mandarin

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:hipnotizat: Pofta buna!
Multumim pentru oferta virtuala si promitem sa papam tot :rofl: .Sau ma rog atit cit sa nu ramii fara ..........:mrgreen:
 

Floria

Active Member
Attila,
Sa-ti traiasca! Sunt apetisante fructele mandarinului tau!
Savureaza-le cu placere!
 

Floria

Active Member
Eu cand am ceva rar, nu il manac asa pur si simplu. Mai intai aranjez masa frumos, aprind o lumanare, cateva betisoare, pun o muzica buna si apoi incep sa-l tai in farfurie, feliuta cu feliuta, ma uit la el si incep sa gust putin cate putin, sa-mi amintesc cu placere mult timp.
Pofta buna!
 

Floria

Active Member
Deja, mi-ai facut pofta! am mandarine in fructiera de trei zile si nici nu m-am uitat la ele. Acum ma duc sa tai una!
 

attila

Member
Pai da asta visam totdeauna
sa pot face asa ceva alti tin caini sau mate eu copacei :wink:
si ce sa mai spun :? sunt tare MANDRU de ele :oops:
mai am pe mandarina inca 7 bucati .
Vam vedea cat mai rezista :wink:
 

albela

Active Member
Am cumparat un mandarin japonez pitic acum 2 ani din Sicilia. Avea fructe mici si ovale care se mananca cu tot cu coaja. L-am adus acasa. L-am mutat intr-un ghiveci mai mare. A inflorit si a facut cateva fructe, iar apoi a inceput sa se usuce iar in iarna urmatoare s-a uscat complet. In primavara l-am scos afara si i-au dat de la baza coroanei 2 ramurele subtiri care au infurnzit. Iarna trecuta iar s-a uscat. Acum are 1 muguras la baza tulpinei. Ce ar trebui sa fac ca sa isi revina? Mentionez ca nu i-am pus ingrasamant.
 

Dirtyangel

Member
Attila minunati mandarini ai :D De unde i-ai achizitionat? Cred ca ii ai de ceva ani buni! Eu din copilarie visez sa cresc manadrini, portocali :) poate m-a ajuta Dumnezeu sa-mi implinesc visul!
 

attila

Member
Dirtyangel

Nu este nimic mai simplu
Trebuie sa te inscrii la o excursie de grecia si acam atat si era sa uit si multa rabdare pana ce gasesti eu pe astea am adus acum 3 ani dar tocmai din poalele Meteorei.
Si putina chinuiala pana ce am adus acasa cu autocarul ca deja atunci erau cam 1,3 metri
 

radu

Member
Va rog mult, am nevoie de sfatul vostru intr-o problema care a inceput sa ma streseze si sa ma nelinisteasca.
Detin de vre-o 2-3 luni un Citrus Kucly care arata superb la cumparare, in forma de piramida si cu multe fructe de marimea unei nuci. L-am pastrat in conditii normale( zic eu), pe pervazul geamului cu orientare spre vest, umiditate de 70 %, ingrasamant.
Dar de 7-10 zile si-a pierdut mai bine de jumatate din frunze, si continua sa pice ! Fructele n-au fost inca afectate.
Dupa mine ar fi doua cauze ! Chiar daca de la achizitionare mi s-a spus si se si vedea ca a fost stropit cu ceva, dar nu stiam cu ce. Am asteptat sa treaca 2 sptamani si l-am stropit si eu preventiv cu acaricid si fungicid. Dar culmea culmilor, dupa o saptamana de la stropire observ prezenta unor daunatori pe frunzulitele mici si a unor paduchi lanosi avand si frunzele lipicioase. l-am stropit dupa aceea cu insecticid marca Substral.
O alta cauza, ar fi marea mea ambitie de a-l tine in ploaie o zi intrega, dar fara sa-mi dau seama ca pamantul era ud dinainte de a-l scoate in ploaie, deci exces de apa. I-am verificat si radacinile si erau lipite de marginea givechiului, motiv pentru care i-am schimbat si ghiveciul cu unul mai mare cu 4-5 cm in diametru. Si l-am udat pe margini acolo unde am mai adaugat pamant nou cu Radifarm (http://www.adviso.ro/produse/radifarm.php?pg=).
Au trecut 7-10 zile da cand l-am scos in ploaie
dar frunzele continua sa cada, si funzele care nu pica singure , cad la o simpla atingere cu mana !

Ce sa mai fac ? E de la daunatori sau de la excesul de apa ?
 
Sus