Aquilegia

cornelia

Fondator
Membru staff
Foarte frumoase Attila. Eu m-am indragostit mai tarziu de Aquilegia. Sunt curioasa, cati cm are floarea?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Pe vremea cand m-am maritat eu,parintii mei aveau prieteni de fam. o familie de gradinari.Celor din fam. mea care au venit la cununia civila,ei au pregatit buchetele de flori.Buchetul ce l-am primit de la tata,era mare de tot si era facut din aquilegia,clopotei si alte flori de gradina.Dar cele mai multe erau aquilegia.Un vis!!!!!!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pina anul trecut nici eu nu am stiut ca exista atitea culori si nuante.Aveam numai mov.
Asa ca anul asta sunt pregatita cu seminte variate :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Hariclea wrote: 5 mai 2007
Are cineva idee cam in cat timp rasare ceva din semintele de Caldarusa (Aquilegia vulgaris) puse in jardiniera in casa sub folie? Eu am pus cam acum 10 zile si nu vad nici un semn...
In aceleasi conditii (numai ca fara folie) am pus si salvie care a iesit imediat... Oare erau seminte seci?

florisiplante wrote:
Da. Caldarusa (Aquilegia vulgaris) rasare destul de greu. Insa sa nu astepti sa vezi florile anul acesta. Daca iti vor rasari de abia la anul vor face flori. Apoi le vei putea admira in fiecare an. Sunt f f frumoase si gratioase in gradina.
Si petuniile rasar greu. Sper ca nu le-ai semanat prea adanc. Pe ele dupa ce vor rasari le vei putea admira inflorite anul acesta.
Asa arata ale mele:
http://florisiplante.sunphoto.ro/Flori% ... JENGEEXYRA

Hariclea wrote:
Bine ca mi-ai zis, ca deja ma gandeam sa pun altceva in jardiniera si ghivecele respective...
Macar sper sa rasara mai repede cu folia decat fara... Petuniile au maxim 1cm de pamant peste ele si intr-adevar oarecum , vag stiam ca rasar mai greu, dar nu stiam exact cate zile...
Arata foarte frumos, intr-adevar Caldarusa... dar anul acesta chiar nu va inflori? Le-am pus prea tarziu, din cauza asta, nu-i asa?

florisiplante wrote:
Sigur nu vor inflori. Sunt plante bienale (infloresc in al doilea an de la semanare), dar si perene.
 

Tina

Active Member
Si mie imi plac f. tare, mi-aduc aminte de gradina bunicii.. superbe sunt, Miha ! :D
 

Alexa81

Member
Ce nebunie de culori!!! Vreau si eu...din un plic de seminte au supravietuit 8 plantute, si acum parca stationeaza in crestere :cry:
 

miha

Member
Multumesc!!! :oops:
Alexa iti ofer cu placere seminte...cand fac...numai ca esti cam departe...dar daca vrei...vedem cum facem... :D
 

Alexa81

Member
Mersi mult de intentie, nu semintele is problema, doar ca nu am succes mare cu plantutele tinere. Au si la sere plante cu boboci, mov cu floare batuta dar sunt la 6€ planta si erau de fiecare data pline de mucegai si tot felul de pete galbene p frunze asa ca nu am luat de la ei. daca nu reusesc nici de data asta o sa iau radacini de la bakker.
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, cea din a doua poza e tot aquilegia? E deosebita!!
La mine, anul acesta mi-au inflorit numai cele roz, care arata asa .Tufa aceasta este foarte mare, n-am avut niciodata asa ceva.
Nu stiu ce s-a intimplat cu cele albastre care predominau...acum nu am nici una.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da tot aqui e.Si am pus si o gramada de seminte de diverse culori si forme printre care si una alba stelata.Le-am pus insa mai la umbra;ploi multe in ultima vreme ,soare putin si cred ca mai am de asteptat pina sa rasara.
 

Tina

Active Member
Prima mea aquilegie inflorita (multumesc, Alina !).... stiu ca e de gradina, dar imi plac atit de mult.. :D
 

Kati

Active Member
Seamana cu o dalie. Tina, sigur e Aquilegia? :oops: Ma duc in gradina sa le studiez pe ale mele, dar parca tin minte ca nu au frunze pe tija florala.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Kati,este sigur aquilegia ca am una identica din aceeasi sursa ca a Tinei :rofl: (multumesc si eu Alina!) si inca mai are floricele.A fost tare vrednicuta.Si da,are frunzuliote pe tija :D
 
Sus