Clematis Duchess of Edinburgh

bebe Iris

Active Member
Clematis Duchess of Edinburgh

Grupa Florida
Flori albe duble sau semiduble cu stamine galbene. Tara de origine: UK.

Diametrul florii 10-15cm
Grupa 2 de taiere
Inaltime: 1.5 - 3.5 m
Perioada de inflorire: mai-iunie, septembrie
Expunere: la soare sau semiumbra
Zona USDA: 4-11




Clematis cu flori albe si stamine galbene, diametru 10-14cm, poate avea flori duble sau semiduble, grupa 2 (se tunde usor dupa prima inflorire), infloreste in mai-iunie si reinfloreste in septembrie, ajunge pana la 2-3m inaltime. Poate fi plantata la soare sau semiumbra.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este frumoasa si harnica, dar ar fi trebuit sa aiba flori duble. :? Poate e din cauza ca inca se adapteaza noii locatii.

In primul an eu am plantat-o initial la semiumbra si nu i-a placut deloc, nu a vrut sa infloreasca primavara. Abia dupa ce am mutat-o la soare a facut flori.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este posibil. Nu degeaba e ducesa, pare a fi mai mofturoasa daca nu are toate conditiile pe care si le doreste :rofl:
 

R@MONA

Active Member
Sa nu ne auda cineva :secret: :secret: :secret: : e singura careia nu i- am schimbat ghiveciul in care a venit; de-abia azi am mutat-o in altul mare! :eek:f: Cred ca asta e motivul ; saracuta, ea ditamai in minusculul ala de ghiveci!!! :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu ai posibilitatea sa o plantezi in gradina? Este o clematita cu crestere viguroasa, si desi e catalogata ca fiind in grupa 2, face totusi parte din grupul Florida (grupa 3).

La mine, anul trecut dupa cum iti spuneam, plantata fiind la semiumbra, a stagnat si nu a vrut sa infloreasca. Am mutat-o in vara asumandu-mi riscul sa o pierd. In prima luna dupa ce am mutat-o, a crescut 3m :eek:. S-a stabilzat apoi pe la 4 m neavand unde sa se mai catere.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu stiu sa-ti raspund, Anasstasia. Anul trecut eu am prins doar valul 2 de flori, care este mai putin abundent.
Acum este plina de bobocei, dar am tuns-o complet in februarie, lasandu-i un singur rand de noduri. Momentan e mica, are doar 50cm.
 

R@MONA

Active Member
Caramell a spus:
Nu ai posibilitatea sa o plantezi in gradina? Este o clematita cu crestere viguroasa, si desi e catalogata ca fiind in grupa 2, face totusi parte din grupul Florida (grupa 3).

La mine, anul trecut dupa cum iti spuneam, plantata fiind la semiumbra, a stagnat si nu a vrut sa infloreasca. Am mutat-o in vara asumandu-mi riscul sa o pierd. In prima luna dupa ce am mutat-o, a crescut 3m :eek:. S-a stabilzat apoi pe la 4 m neavand unde sa se mai catere.
Din pacate, nu pot sa le duc la tara! Anul acesta il vor petrece in ghivece! :( :( :(
 

bebe Iris

Active Member
Eu am luat-o de la 0 in primavara. Au inghetat lastarii si a dat altii de jos...deja are cam 1,3m.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pentru ca anul trecut s-a desirat prea mult, facand flori fix in varful celor 2 tije lungi de 4m, in februarie am taiat-o complet. A ramas micuta, s-a indesit si s-a umplut de flori superbe (pe care de aceast data am reusit sa le pozez :rofl:)

Ca si mine, albinele sunt indragostite de aceasta minunata clematita, ce are si un parfum discret :D



...si o combinatie de culori (Warszawska Nike si Romantika):
 
Sus