Boala la liliac ( syringa vulgaris )

mg

Member
Pina acum n-am dat importanta dar cum fenomenul se repeta si anul acesta , vreau sa stiu daca se poate , ce inseamna acesta uscare a frunzelor la liliac . Frunzele se usuca , mugurii ramin ...

Si anul trecut am patit asa , dar , au inflorit , n-au fost probleme . Totusi aspectul este demoralizant ...
 

sicora fabian

Active Member
Anul acesta au inflorit normal?
Este doar la unul sau la toti?
Daca si anul trecut au patit-o tot in aceasta perioada, era de asteptat sa-i afecteze inflorirea sau macar florile!
 

mg

Member
Si anul trecut , dupa inflorire s-a intimplat asa... . Anul acesta au inflorit normal , chiar foarte frumos . Din 5 tufe , 3 sint afectate acum .
asa au aratat florile anul acesta . Eu zic ca bine , sanatoase . Anul acesta au facut flori pe toti lastarii vechi , deci inflorirea a fost ok , nu partiala . Deci ??? :( Pe mine ma deranjaza aspectul dar este posibil sa fie ceva mai grav .
 

victoria222

Active Member
eu am vazut fix aceiasi problema la niste tei din spatelew blocului de langa mine. parca se topesc... :( eu am crezut ca de la seceta+solutii de tantari cu care se stropeste foarte tare in zona.dar...nu stiu nici eu
 
Sus