Anthurium cu probleme!

Simina

Active Member
Mihaela Piscoci Trimis: Sam 27 Aug 2005 8:28 pm Titlul subiectului: Anthurium cu probleme!

--------------------------------------------------------------------------------

Am doua plantute de anthurium si ambele imi dau frunze cu duiumul, insa inainte sa ajunga la maturitate, se ingalbenesc pe margini si apoi mor . O prietena mi-a spus ca duce lipsa de nu stiu ce ologoelemente! Ce sunt alea? Si cum imi pot ajuta plantutele?
______________________________________________________________

cocolosh Trimis: Dum 28 Aug 2005 11:03 pm

Oligoelementele sunt minerale care sunt in cantitati mai mici, respectiv in concentratii mai mici in diverse organisme vii, de tipul Fe , Mo,Cu etc.Cred ca este mai degraba o problema cu udatul la tine.E bine ca intre udari sa se usuce un pic pamantul la suprafata .
 

Simina

Active Member
alina pacioianu
Trimis: Mar 04 Oct 2005 1:00 pm
Datorita Madei sunt fericita . Am un Anthurium alb. Multumesc Mada !
As avea insa o intrebare pt cei care se pricep. Mai am un Anthurium rosu, care de la o vreme are florile parca decolorate ( adica spata ), culoarea nu mai e intensa si si-au pierdut aspectul cerat. Am citi ce scrie pe site, si am inteles ca poate sa fie din cauza temperaturilor mari, din timpul verii, dar, frunzele nu s-au palit, sunt viguroase, verde inchis si cresc tot timpul.
Poate e lipsa de cava, sau poate gresesc undeva ?
 

Simina

Active Member
angela draganoiu
Trimis: Mar 03 Ian 2006 9:19 am

Dragii mei mosul a venit si la mine un pic mai tirziu si mi-a adus un anturium rosu asa cum mi-am dorit. este deja inflorit si as vrea sa stiu unde e mai bine sa-l pun vreau sa spun in lumina puternica sau in semiumbra ? deocamdata l-am pus la o fereastra unde lumina vine indirect.
_____________________________________________________
Kati Trimis: Mar 03 Ian 2006 1:34 pm
Poate sa aiba foarte multa lumina dar fara soare!
 

Simina

Active Member
angela draganoiu Trimis: Lun 23 Ian 2006 8:26 am

am citit ca toate partile lui anturium sint otravitoare. chiar si floarea ? as vrea s-o tai pt ca s-a trecut si nu stiu cum sa procedez. va rog un sfat
__________________________________________________
Kati
Trimis: Lun 23 Ian 2006 1:51 pm

Iei o lama ascutita de la un cutter, sau un cutit foarte ascutit, il dezinfectezi cu alcool, sau il treci prin foc, si tai floarea de la baza. Ai grija sa nu nimeresti din greseala si vreo frunza, fiind atat de aproape unul de celalalt.
Poti folosi o bricheta ca sa dezinfectezi lama de cutter.
 

Simina

Active Member
Vizitator
Trimis: Sam 25 Feb 2006 9:33 am
Am si eu un anthurium,dar face numai frunze, cand l-am cumparat avea 3 flori,care insă nu sau rosit niciodata,acum i-ai schimbat locul(mai la umbră) l-am mutat intr-un vas mai mare. Ce sa ii fac sa infloreasca,iil iubesc foarte mult,dar as vrea sam iubeasca si el pe mine si sa infloreasca.
Multumesc anticipat pentru sfaturi.
___________________________________________________________
cristina baltaru Trimis: Dum 26 Feb 2006 11:01 am

Daca-l tii la umbra, n-o sa infloreasca niciodata. Are nevoie de lumina dar nu soare direct pe frunze, solul sa fie hranitor si usor (pamant de frunze descompuse ), apa de udat ar trebui sa fie cu un pH usor acid si ar trebui udat des si cate putin astfel incat solul sa nu se usuce niciodata dar nici sa nu aiba apa in farfuria-suport.
 

Simina

Active Member
GEORGE
Trimis: Dum 26 Feb 2006 11:03 pm

Mi-am cumparat planta de anthurium la inceputul verii trecute, cand cumparat-o avea 2 flori mari. De atunci imi infloreste tot timpul insa florile sunt mai mici comparativ cu cele pe care le avea la cumparare. Ghiveciul este pe pervazul ferestrei, vreau sa mentionez ca sub pervaz se afla un calorifer, din cauza asta planta trebuie udata zilnic, pana acum ii merge foarte bine.
 

Simina

Active Member
angela draganoiu
Trimis: Joi 13 Iul 2006 1:36 pm
Reiau un pic discutia despre anturium.
asa cum v-am spus am unul si, consider eu, nu-i merge bine pt ca dupa ce au pierit 2 din frunzele cu care a venit, avea 3 si o floare, dupa un timp indelungat a aparut o frunza noua. m-am bucurat pt ca am crezut ca si-a revenit din socul produs de mutare de la locul lui la mine apoi in alt ghiveci si apoi in alta camera, insa de atunci n-a mai aparut nici o alta frunza si nici semne nu da ca ar avea ceva. pur si simplu sta asa, nu face nimic.
va rog sfatuiti-ma ce sa fac ? are lumina si chiar soare 1-2 ore dimineata (este la o fereastra la rasarit), ii pun apa cind pamintul este uscat, ii pun ingrasamint pt plante cu flori la 2 saptamini, il ud cu apa de turba. un singur lucru nu am facut si anume nu i-am pus pamint pt acidofile are pamint normal.
_______________________________________________________
cristina baltaru
Trimis: Joi 13 Iul 2006 2:39 pm

Angela, eu am cumparat un anturium planta mare (din acela pentru flori taiate) din GBotanica din Iasi si botanista de acolo m-a sfatuit sa-i pun in ghiveci un amestec de pamant de frunze si pamant de gradina. Chiar mi-a dat intro punga un amestec de frunze usor tasate si putin macerate, cam cum e stratul de frunze toamna tarziu in padure. Frunzele folosite : carpen, fag chiar si tei, dar nu sunt bune de stejar sau castan.
Mi-a mai spus ca solul tb sa fie foarte lejer si usor, iar cand ii schimb pamantul, o data pe an, sa mai tai din tulpina aflata in pamant in ghiveci (cam 5 cm in cazul meu ) si sa-l plantez mai adanc. Udare des si putin, solul sa nu se usuce niciodata, cu apa calduta, necalcaroasa. Deasemeni iubeste caldura si umezeala.
Al meu e inflorit in permanenta de cand l-am cumparat, de 2 ani si are mereu 2-3 flori.
Poate ca anturium-ul pe care il ai tu, fiind luat din florarie, sa fie obisnuit cu alte conditii si alt substrat si pana se acomodeaza ... stagneaza. Eu i-as schimba pamantul si nu l-as mai fertiliza o vreme.
Parerea mea e ca acum (vara) sunt conditiile cele mai bune pentru el si ca ar trebui sa-i vina mintea la cap si sa faca flori ... asa cum ii sta bine unui anthurium
 

Simina

Active Member
angela draganoiu
Trimis: Joi 13 Iul 2006 3:05 pm
Multumesc Cristina, si al meu este de talie mare, din cel mare cultivat pt flori taiate si am crezut ca din acest motiv nu se adapteaza. e luat de la o sera de la Sinaia, iar pamintul cu care a venit era foarte ........ parca nisipos desi nu avea nisip mai degraba grunjos, dar nici pomeneala de frunze si alte chestii ce spui tu. cei de la sera il udau cu furtunul deci iar nici vorba de apa calduta, cum apa de la sera are alta compozitie decit cea de la Bucuresti am asteptat sa vad ca se adapteaza cai l-am udat cu apa fiarta si racita iar acum cu apa de turba, dar el tot n-are nici un gind, nici nu moare nici nu creste doar sta. a scos o frunza si acum iar vegeteaza. de aici am tras concluzia ca ceva nu ii place si mi-e teama sa-l mut iar dar poate ii trebuie mai multa caldura oricum il ud cu apa de turba tinuta citeva zile.
o sa-l mut mai la caldura poate asa sa faca si el ceva.
va mai spun ce face.
_________________
angela draganoiu
Trimis: Lun 13 Nov 2006 12:45 pm

Tot eu revin asupra acestui subiect care ma doare pt ca planta asta imi este foarte draga. acum am 2 unul pitic si unul mare.
piticul, asa ii spunem, se dovedeste a fi foarte voinicos si ........... INFLORESTE. multumesc Cornelia l-ai dascalit bine cind mi l-ai dat, a tinut minte si acum are o pima floare. e micuta inca dar deja se vede ca e o floare minunata.
celalalt, mai mare stagneaza in continuare. a scos mai multe frunze ceea ce mi-a dovedit ca nu ii placea unde il pusesem, l-am mutat in balcon la caldura, protejat de soare si se pare ca acolo i-a priit pt ca este vesel.
acum amindoi sint in casa la caldurica si ma astept ca si cel mare sa faca flori.
_________________
 

ste

Member
Prima poza nu e prea clara, dar s-ar putea sa fie paianjanul rosu. Verifica pe dosul frunzei, eventual cu o lupa. Am avut si eu astfel de probleme, din fericire am scapat.
 

sicamin

Member
Am verificat si nu este paianjen nici pe nici sub frunza.Planta mama am "chelito" de toate frunzele inainte de a o stropi si cred ca de aceia nu a mai dat frunze.La puiuti , care cum da o frunza ii iese pete maronii.
 

oana_oana

Member
salut :(
am si eu un anthurium pitic si a facut un mucegai pe suprafata pamantului.
care sa fie motivul???
prea multa apa, caldura?
sunt incepatoare si nu prea ma pricep.
 

Tina

Active Member
Poate spun prostii, dar ai schimbat pamintul de cind l-ai luat ? Eu am observat ca pamintul cu care vin unele plante e "predispus" la mucegai.. :wink:
 

oana_oana

Member
pai l-am cumparat acum 3 saptamani si m-am gandit sa nu fie prea devreme. sa apuce sa se acomodeze.
maine ii fac poza si poate asa iti dai seama daca trebuie schimbat vasul. pare cam mic vasul pentru el, iar pamantul este tot timpul ud chiar daca nu l-am udat de 2 zile.
multumesc pentru sfaturi.
 

mugurciup

New Member
Mare necaz

Buna ziua.Si eu am un Anthurium rosu pe care l-am cumparat de 2 luni.Avea 9 flori si multe frunze. Intre timp i s-au ofilit 4 flori si i-au crescut 3 frunze mari.Dar a aparut o preblema. de vreo 3 saptamani au aparut niste musculite mici ca din pamant si zboara peste tot pe langa ghiveci si merg pe pamant si pe ghiveci,sunt dezgustatoare. Au inceput sa se indepartaeze si sa zboare prin camera. Celelate plante de langa el nu au nimic dar cateva musculite din astea bantuie si o aphelandra din apropiere.
Va rog din inima dati-mi un sfat cum sa scap de musculitele astea ca nu stiu ce sa fac sa nu imi afecteze planta.
Cu respect Mugurel
 

mugurciup

New Member
Multumiri

Da,sunt niste musculite negre pe care am incercat sa le omor "manual" dar nu am reusit,cred ca se inmultesc repede.Inca ceva ,solutia aceasta cam unde se gaseste? Scuzati-mi intrebarea ,nu sunt expert dar iubesc plantele ,am vreo 10,si vreau sa invat sa am grija de ele.
Le stropesc pe frunze si pe pamantul din ghiveci,da?Merci mult,o zi buna.
 

dana_m

Member
am un anthurium cumparat in urma cu 4 luni. are o floare crescuta la mine (abia astept sa infloresca), dar are prin pamant si pe deasupra (parca ies din pamant), se plimba nestingherite, niste musculite, ganganii, nici nu stiu ce sunt albe, mici. ajutati-ma sa scap de aceste ganganii.nu am observat sa zboare.
 

roxy

Member
dana, cred ca sunt de la umiditate. cum il uzi? vezi sa nu fie prea des ca ii putrezesc radacinile, e foarte sensibil
 

dana_m

Member
il ud la 2,3,4 zile (de multe ori incerc cu degetul in pamant) nu stiu cat de ortodox este, dar nu vreau sa risc sa-l ud prea tare.trebuie sa-i schimb cumva pamantul, sa-i pot vedea si radacinile?este indicat? ce ma sfatuiesti. este primul meu anthurium si nu vreau sa gresesc
:oops:
 
Sus