Rasaduri

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu o sa pun semintele la sfarsitul lui februarie in casa [asa am facut in ultimii doi ani si a fost bine ] si cand vor avea o luna le duc in solar .
oricum mai repede de 5 mai nu pot sa le plantez afara ,ca nu ma lasa vremea :rofl:
dar abia astept sa ma apuc :astept:
 

ghia_don

Active Member
Si la mine dupa Anul Nou incepe freamatul :rofl:
Dar seminte nu pun decit la sfirsitul lui februarie, dar pina atunci ma pregatesc cu de toate :)
 

anknic

Active Member
in feb:
luna noua 10.02
luna plina 25.02

in martie
luna noua 11.03
luna plina 27.03

in aprilie
luna noua 10.04
luna plina 25.04

in mai
luna noua 10.05
luna plina 25.05
 

geodezia

Well-Known Member
era calendarul intr-o revista parca gradina mea de vis nu mai stiu .. si eu am urmat sfatul citiva ani si a fucntionat super .eu trebuie neaparat sa pun vinetele si ardeii acum ca in rasadnita tare greu merg si pe urma ramin cu ei in stadiu de floare in gradina
Anknic am vazut ca ai ardei din aia jalapego .. daca imi poti arunca si mie citeva seminte (contra cost bineinteles )
multumesc
 

anknic

Active Member
nu mai am de dat, am avut subiect cu vanzari in toamna si mi-am pastrat doar strictul necesar mie, imi pare rau.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
http://www.graines-et-plantes.com/index ... ne=plantes

aici gasiti o multime de informatii si va puteti abona ++ calendarul pe care eu il foloseam cind ma mai distram- delectam si eu cu seminte si butasi.
Calendarul functioneaza chiar bine.
Este recunoscut faptul ca luna are o influenta covirsitoare asupra acestor aspecte de gradinarit.
Acum...fiecare face cum vrea. :D
 

Elektra

Member
Bine ca am intrat si ti-am vazut planurile, maine iti trimit plicul cu semintele de rosii, nu credeam ca incepi asa repede. Sa stii totusi ca soiul acesta face flori foarte repede, trebuie sa ma uit in agenda sa verific dar parca la 6 saptamani de la rasarire au avut prima floare si nu prea e indicat sa ti faca flori cand sunt inca in rasadnita. Si la inceputul lui martie doar daca ai ceva incalzire in sera ar merge...vezi tu.
Eu de la jumatatea lui februarie ma apuc de rasaduri, la inceput de aprilie sper sa le pot planta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Elektra, cum reusesti tu sa plantezi in gradina rasadurile la inceputul lui aprilie? Eu stau la 60 km de Cluj, da, e mai rece ca in oras, dar si in Cluj in aprilie mai sunt brume nocturne :? La mine la tara nu se pot planta rosii in camp mai repede de 5-10 mai, ca mereu cade bruma la inceput de mai...
 

Elektra

Member
claude a spus:
Elektra, cum reusesti tu sa plantezi in gradina rasadurile la inceputul lui aprilie? Eu stau la 60 km de Cluj, da, e mai rece ca in oras, dar si in Cluj in aprilie mai sunt brume nocturne :? La mine la tara nu se pot planta rosii in camp mai repede de 5-10 mai, ca mereu cade bruma la inceput de mai...
In sera le plantez, nu in gradina. Si cand se anunta sub 3 grade le invelesc oricum cu panza anti-inghet, e eficienta, primavara trecuta am omis din greseala o rosie dintr un colt si s-a ars un pic de la frig, restul n-au avut nimic. Din pacate sera mea e mica, deci se raceste destul de repede in ea peste noapte.
Afara si eu plantez ce-i sensibil la frig spre sf lui aprilie, in functie de prognoza dar le invelesc cat sunt mici cu folie, e f usor de pus peste paturile inaltate in care cultiv tot, iar gradina fiind mica dureaza putin operatiunea.
 

bunicutz32

Member
Pentru gradina seman ardeii si vinetele la inceputul lui martie si tomatele in jur de 20 martie. In sera incalzita eadevarat asa incat cresc precum Fat-Frumos si sunt gata de plantat la 10 mai. Pentru plantat in solar, la inceputul lui aprilie, seman tomatele in jur de 15 februarie, tot in sera.
Am incercat de cateva ori sa plantez in gradina in ultima decada a lui aprilie, cu folie microporoasa dar e posibil la noi, langa Brasov, sa scada temperatura si la -2(3) grade, asa ca e riscant. Undeva pana la 2-3 grade cu plus e ok cu folie anti-inghet dar asezata sub forma de tunel, cu arce (cred ca arce e corect nu arcuri) din fier-beton, ca sa nu atinga folia de frunze. Folia se poate lasa peste plante si in timpul zilei, daca nu se formeaza condens.
 

anknic

Active Member
nu va luati toti dupa mine ca gradina mea e sub un deal si la mine dupa 1 apr.nu da bruma. cand faceam rasadnita semanam la 1 martie (sa fie un pic pamantul dezghetat) si nu cresteau suficient ca sa le pun in gradina la 15 apr. (de fapt rasareau cam la sf.de martie).

pe 14 apr.am mutat in gradina rosiile din casa, unele aveau flori-fusesera semanate la sf.de ianuarie. in 9 iunie toate erau cu gogonele mari si tin minte ca am mancat primele rosii din gradina undeva pe 20-25 iunie. tot la sf.de iunie aveam si vinete de mancat in gradina (puse tot undeva la sf.de ian in casa).

treaba e ca din rasadnita nu am mancat niciun ardei si nicio vanata, rosii am mancat, da' tarziu(cred ca undeva la sf.de iulie). per total la rosii se merita sa pui in rasadnita (chiar alea puse in rasadnita erau mai avansate cu 1 luna fata de alea din casa: in casa puse la sf.de ian cules la sf.de iunie, in rasadnita puse la inceput de martie-culese la sf.de iulie...e cumva ca si cum le-as fi semanat direct in strat), dar ardeii si vinetele au nevoi speciale.

pe partea cealalta, rosiile din casa au fost repicate de 2 ori,de fiecare data mai adanc astfel incat sa isi formeze radacini pe tulpina si cand le-am transplantat am facut-o cu tot cu pamantul din ultimul pahar plus ca le-am pus la cazma-adanc si astea rodeau f.bine si pe arsita din august, pe cand cele din rasadnita (fiind si mai micute la transplantare) nu le-am pus asa adanc si nu au facut cine stie ce rod. eu le pun in vie si nu le ud toata vara (vad udare la plantare si eventual dupa aia inca o data daca nu ploua...ca sa se prinda)
 

ana75

Member
se vede cine sunt gradinari buni,ma bucur mult sa vad ca inca ne pasioneaza gradinaritul si nu ne bazam pe cele de cumparat.Eu locuiesc in zona de munte si la noi le merg mai rau la rosii,vinete,varza....dar in aceasta toamna m am aprovizionat bine cu tot felul de seminte de rosii in special cele galbene care mi s au parut super bune,nu stiu cat de multe o sa se faca dar cum se spune putin si bun.mult noroc tuturor.
 

geodezia

Well-Known Member
si la mine rosiile au fost super bine dar ardeii din rasadnita s-au miscat greu .. asa ca acum voi pune in paharute in casa sper sa fie ok sa germineze sa pot pune in mai- iunie in gradina ...
 

elianna

Well-Known Member
Anul trecut am semanat in functie de fazele lunii. Nu stiu daca a avut sau nu importanta dar au crescut bine. Am citit de curand intr-o carte - Gradina ecologica de legume- despre ce si cand se seamana si se rasadeste in functie de luna in crestere si descrestere, luna in urcare si in coborare si nod lunar :? Nu stiu ce-i cu nodul lunar dar atunci nu se fac nici un fel de lucrari in gradina. :eek:
 

bionut

New Member
Ma bag si eu in vorba:-)
Apropo de rasaduri, ce pamant folositi? Recomandati tavi alveolare sau pastile de turba? Am in special rosii si ardei iuti pe care vreau sa ii pun in rasadnita.
 
Sus