Folie antiburuieni

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce anume emite Dane :eek: ?
In primavara eu am pus folie neagra din sacii de gunoi ,asta am avut la indemina atunci si asta a ramas .Nu a mucegait ,nu a mirosit nimic,nu a iesit buruiana totul a fost ok.Capsunile au crescut,etc...
Afecteaza productia?Sau marimea fructului prin "chestiile" care zici tu ca le emite sau .....ce ?
Intreb la modul cel mai serios fiindca ma intereseaza si pe mine sa stiu daca o schimb sau nu desi..........ar fi al naibii de dificil sa ma apuc acum sa fac asa ceva .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
"Aceste ambalaje sunt obtinute din fulgii de plastic proveniti din topirea altor Pet-uri.Acele Pet-uri au avut diverse continuturi (substante toxice, pesticide, detergenti si substante de curatare etc)."

Nu am studii , dar stiu ca la Pet de apa de ex iese nu stiu problema daca lasi pet in soare , la sticluletele pentru bebelusi , parca era BPE....astea sunt produse petroliere si soare e prea puternic

pentru mine sa zic asa , nu a contat asta , ca nu o folosesc pentru a produce ceva, pur si simplu am pus jos in sera sa nu ma invadeze buruienele iar ca aspect , ca imi aduc acum aminte , de ex cand am luat nu prea mirosea dar 2 luni in sera de la caldura venea un miros puternic de PVC , deci ceva s-a eliminat din ea :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Astfel o echipa de cercetatori americani din cadrul Universitatii Cincinnati (Ohio), dirijata de profesorul Scott Belcher, revela intr-un studiu stiintific publicat in Journal of Reproductive Toxicology ca anumite obiecte de plastic elibereaza Bisfenol A, un produs toxic. Se pare ca produsele din plastic sunt cu atat mai periculoase cu cat sunt incalzite.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( mda....Uitindu-ma acum la invazia de capsuni (s-a facut un covor des-des) tare ma indoiesc ca as putea scoate si pune alta.Iar cu buruienile nu prea am chef sa ma mai lupt si in zona aia....am destule prin alte parti :oops:
Multu Dane!
 

haplea82

Member
incercati cu incredere menbranele geotextil.la producatori gasiti si rebuturi ,in consecinta pretul este extrem de bun.de ex eu am platit pe circa 200 m 2- 50 ron.
 

haplea82

Member
cauta pe net geotextil si vei gasi suficiente informatii atit asupra proprietatilor cit si asupra pretului.
 

thea

Member
Eu zic sa alegem compromisul in cazul capsunilor.
Folie de plastic ca sa taiem total avantul buruienilor si deasupra paie(aici atentie sa fie de calitate, nu mucegaite gata!) care pe langa ca ajuta fructele sa nu se murdareasca,impiedica supraincalzirea foliei care poate astfel sa elimine(si categoric ca elimina!) substante toxice.
Ce ziceti?
 

haplea82

Member
Gabiuta a spus:
:) multumesc foarte mult pentru informatie :) .Chiar asa am sa fac !
nu a fost rea vointa,doar ca informatie este multa si gasesti in detaliu pe net.asa ca am considerat ca-i mai simplu sa recomand asta decit sa pierd timpul sa explic pe scurt si poate cu omisiuni proprietatile geotextilului .ca fapt divers,poate l-ai vazut ,este un fel de pinza(alba) care se foloseste la asfaltari :)
 

haplea82

Member
din cite stiu eu,studiul respectiv se refera lamaterialele plastice utilizate in fabricarea de ustensile folosite in alimentatia copiilor sugari.in cazul acestora,datorita masei corporale mici, pot aparea urmari datorate emisiei de bisfenol.nu cred ca acest lucru este posibil atunci cind ingropi sub strat superficial de pamint geotextilul, acesta nu ajunge in nici un caz la temperatura laptelui incalzit pt sugar
sa nu exageram totusi cu ecologia :)
 

sorina

Active Member
Eu am folosit geotextilul si deasupra am pus pietris , am avut liniste o perioada timp in care buruienile au strapuns cu succes materialul ca si cind nu ar exista . Poate doar ca nu au invadat atat de masiv si de repede dar sunt dezamagita de rezultat . :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
trebuiau puse ziare dedesubt care sa blocheze in primar accesul lor la suprafata si etiolarea letala a tulpinii
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce citesc rubrica "Politic in Ro." buruiana decedeaza instant :mrgreen: :tavalit: nici nu ii mai trebuie folia.... :rofl:
 

anette_b

Member
presupun ca folia asta nu ii face nimic pirului , asa-i ? e singura planta pe care as strange-o de gat :twisted: . am si eu un amarat de strat de flori perene captusite bine cu pir. nici nu pot sa mai sap ca s-a strecurat pe sub toate florile. poate o fi buna asa o folie totusi ? :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e buna dar trebuie curatat , daca pui peste el are deja hrana necesara sa penetreze , daca insa e mic se etioleaza si pierde forta :D
 

anette_b

Member
prea complicat pt ca nu pot sapa . daca sap sa scot pirul , distrug si florile , ele fiind plantate la mica distanta una de alta. asta e , sa convietuiasca ! il mai tai cu sapa...sau imi imaginez ca e gazon.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
din pacate daca abandonezi lupta o castiga el , daca intra intre plante e rau de tot , ai pierdut tot razboiul nu doar o lupta :D
 
Sus