Miltonia si Miltoniopsis

sarselia

Active Member
Moderator
Fetelor sincere felicitari pentru frumoasele voastre!
Kati ma bucur mult ca ai reusit sa o salvezi si ma bucur mult ca ti-a inflorit atat de frumos!
Carmen si tie numai felicitari pentru ingrijirea ei si sa ai parte de cat mai mute floricele de la frumoasa ta!
Eu...din pacate le admir de la distanta pentru ca nu ne-am inteles una cu cealalta.
Dar....ma bucur extrem de mult cand vad ca se poate si cand vad cat sunt e frumoase parca ma apuca si pe mine din nou pofta...Dar...poate mai tarziu...
Sa va traiasca!
 

Kati

Active Member
Multumesc frumos :oops:
@ Caramell, asa o culoare ca a ta mai doresc :) apoi ma opresc :D
@ Sarselia, daca te razgandesti... sa-mi spui :wink:
@ Cristian, ale mele noroc ca nu sunt prea pretentioase. Poate ar mai trebui sa faci o incercare :D Nu se stie niciodata.
Nu pot spune ca sunt la fel de usor de ingrijit ca si phalele... au ele chichitele lor, dar eu imi dau toata silinta sa le vad frumoase :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Kati multumesc dar momentan nu ma razgandesc.Imi pare doar rau ca am mai pierdut 2 si pe a ta era cat pe aci s-o pierd.Asa ca le voi admira in albumele voastre.
Si sper ca imi veti da cat mai des ocazia sa admir niste Miltonia frumoase.
Multa bafta cu ele!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Carmen, foarte tare!!! Daca la tine si Miltoniile arata atat de bine, te declar regina orhideelor :wink: :wink: !
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Kati, e minunata galbioara ta! Si a inflorit tare frumos! :D
Miltonii grena precum cea pe care o am se gasesc destul de usor in Bucuresti, mai ales in Mr. Bricolage ;-)

Va multumesc mult pentru aprecieri, fetelor! :hug:
Si eu sunt incantata de ea tocmai pentru ca am auzit multe pareri cum ca ar fi foarte pretentioasa. Insa dupa schimbarea substratului original care continea multi buretei am tratat-o la fel ca pa celelalte orhidee.
 

ienubi

New Member
am cumparat si eu o miltonie dar am o intrebare:
Acest tip de orhidee trebuie transpalant in ghiveci transparent ?
Am cumparat-o la reducere dar intr-un ghiveci mat
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ienubi poti sa o lasi si in ghiveciul original numai ca, neaparat daca nu este inflorita acum, sa ii verifici substratul pentru ca de regula este plin de burete.
Acesta retine apa si de aici apar problemele la radacini.
O poti chiar muta intr-un ghiveci transparent(daca ai ) pentru a-i supraveghea mai bine radacinile dar nu este neaparat.
Iti doresc multa bafta cu ea si sa iti infloreasca frumos!
 

ienubi

New Member
sarselia a spus:
Ienubi poti sa o lasi si in ghiveciul original numai ca, neaparat daca nu este inflorita acum, sa ii verifici substratul pentru ca de regula este plin de burete.
Acesta retine apa si de aici apar problemele la radacini.
O poti chiar muta intr-un ghiveci transparent(daca ai ) pentru a-i supraveghea mai bine radacinile dar nu este neaparat.
Iti doresc multa bafta cu ea si sa iti infloreasca frumos!
multumesc!
 

skrisztina

New Member
Ieri am cumparat o miltonie .dupa ce am citit tot ce a-ti scris despre ea m-am uitat in ghiveci si surpriza,era plin cu burete si rumegus.radacinile erau putin putrezite, asa ca am hotarat sa schimb substratul.Intrebarea mea e urmatoarea:daca am schimbat substratul cat timp era inflorit inseamna ca o sa-i cada florile 100%?sau s-ar putea sa am noroc si sa-i ramana?
 

Kati

Active Member
90% ii vor cadea florile mai repede. Ar fi fost mai bine sa astepti pana se ofileau de la sine. Si pana atunci ii puneai apa mai rar.
 
Sus