Inmultire muscata

vist

Member
re

nicolle a spus:
Nici eu nu stiam ca se prinde frunza.S-a rupt ,mi-a fost mila sa o arunc si am pus-o in pamant.Cand am vrut sa o scot pentru a planta altceva in ghiveci avea radacini mari.Pana acum nu a iesit niciun pui.

La cat timp ai constatat ?????????
 

Nicolle

Member
Cred ca dupa 2 sapt.Nu mai tin minte exact pentru ca nu am dat importanta.Am vrut sa o arunc si cand am vazut cate radacini adanci avea am renuntat la idee.

 

vist

Member
re la re

Multumesc f. mult !!!..si Nicollei si Roxanei si la toti !!!! Le-am facut pe toate si acum sa vedem ce o iesi !!!! Doamne ajuta!!!!
 

Roxana

Active Member
trebuie sa aiba lumina, nu soare direct si apa, dar cat pamantul sa fie reavan. puiutii iesiti din frunza se urmesc mai greu, dar trebuie sa ai rabdare. :D
 

Nicolle

Member
Azi am scos frunza din pamant pentru ca nu daduse niciun lastar.Nu cred ca e o idee buna inmultirea prin frunza...daca vrei sa ai lastari repede.
 

lucia_lucia

Member
eu imi inmultesc cel mai simplu asa cum si scrie peste tot:iau un lastar si il bag in pamant doar ca nu toate mi s-au prins :(
 

Nicolle

Member
Eu am vrut doar sa testez inmultirea prin frunza,eram curioasa daca imi reuseste.Tot prin butasi am inmultit si eu muscate si am ajuns la concluzia ca se prind cel mai usor cele curgatoare.
 

sandaneagu

New Member
Din cate stiu eu, muscata este floarea care se prinde cel mai rapid, si o crenguta daca se pune in pamant se prinde. Nu are neaparata nevoie sa aiba radacini gata crescute. Eu am pus in pamant de la florarie, dar nu stiu dupa cat timp a crescut, ca nu am dat importanta, eram sigura de reusita.
 

sicamin

Member
Eu la inceputul lunii ,am primit o planta de muscata englezeasca (cazuse jardiniera din cauza furtunii si se rupsese planta) ,din care am facut 23 butasi,pe care i-am plantat in amestec de pamant de gradina si nisip . Doar 20 sau prins si arata bine. Acum sa vad daca rezista pana la primavara.Toate au aceiasi culoare -bordo. Acum le tin intr-o camera mai racoroasa(cam 18 * ) si le ud mai rar.Au dat frunzulite noi deja.
 

ioanaflm

Member
Eu am pus in primavara -martie-7 seminte de muscata...plantele au iesit dupa i luna si jumatate, si doar prin iulie au inceput sa faca flori. In schimb, sunt foarte viguroase.
 

ioanaflm

Member
la inceput in casa pe un geam orientat spre vest,iar prin mai le-am scos afara. La inceput a iesit doar una, apoi pe rand au iesit toate...dar vreo 2 au decedat fara motiv aparent.
 
Sus