Taierea florilor - o mare dilema

Cat de des taiati flori pentru vaza din gradina proprie?

  • Tot timpul. Imi place sa aduc mireasma gradinii in casa

    Votes: 0 0,0%
  • Din cand in cand. In general atunci cand gradina e plina de flori.

    Votes: 0 0,0%
  • Foarte rar. Mai degraba atunci cand mi le rupe vantul.

    Votes: 0 0,0%
  • Niciodata.

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
  • Poll closed .

alfa

Active Member
Din cate observat, multi avem problema asta. Ne doare inima sa taiem flori din gradina. :oops:

Taiatul florilor dauneaza plantei? Este oare adevarat sau doar o idee preconceputa?

Haideti sa dezvoltam un pic subiectul.
 

Pocalinda

Member
Eu nu ma indur, ma doare sufletul.
Poate din cauza ca am putinele, sunt la inceput :mrgreen: cand voi avea mai multe probabil le voi rupe ca sa le daruiesc dar ca sa le pun in vaza, la interior nu are rost ca am destule in ghivece :D
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca voi fi singura care voteaza 1 :evil:

Nu imi este rusine sa recunosc .....imi place sa tai flori din gradina mea si sa le aduc cu mine la oras .Pentru asta le cresc si le ingrijesc ,sa ma bucur cat mai mult de frumusetea si parfumul lor .In plus, imi place sa ofer flori la cunostinte , prieteni si mereu ii surprind .Plantele ale caror flori rezista in vaza ,sunt la loc de cinste in gradina mea .Am foarte multe plante din acelasi soi ,sa pot taia ,,cu bratul '' si sa nu se cunoasca .

Legumele de ce le culegeti ?
Puisorii de gaina ,de ce-i taiati ?

Nu am gasit nicaeri scris ca taiatul florilor dauneaza plantei :?
Personal cred ca taiate de la un anumit nivel, stimuleata planta sa se ramifice ,sa-si extinda radacinile si uneori sa infloreasca a doua oara .

Chiar daca voi fi considerata o ,,criminala '' ,voi continua sa tai flori din gradina mea :mrgreen:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lelia, nu cred ca te condamna cineva, cat despre "criminala", asta a fost tare :rofl: :rofl: :rofl:
Eu nu tai flori, recunosc, dar asta din doua motive: nu ma pricep deloc la aranjamente si ma pot bucura de ele in orice moment in gradina.
Daca as avea o gradina undeva la tara iar eu as locui in oras, cu siguranta ca as proceda ca tine, mi-as lua o parte din floricele cu mine, sa ma bucur cat mai mult de ele :wink:
 

alfa

Active Member
Stai linistita Lelia, nu cred ca cineva te crede o criminala. :rofl:

Cred ca asa se intampla in cazul tuturor: daca gradina e langa casa si poti admira florile oricand, atunci nu simti nevoia sa le iei cu tine in casa. Dar daca gradina e departe, atunci cu siguranta doresti sa te bucuri de ele mai mult timp.

Si eu cand ma duc la munte, le admir si ma bucur de ele, iar la plecare imi culeg un buchet si le aduc acasa. :D



Am deschis acest topic si din motivul ca, am observat ca, desi lumea are foarte multe flori in gradina, foarte putini se indura sa le culeaga. Teoretic sectiunea asta ar trebui sa fie foarte activa, dar practic nu e asa :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
lelia a spus:
Multumesc pentru ca ma sustii!!! :rofl: nu ca as avea nevoie :evil: :wink: :rofl:
Oricand, cu placere! Aaaa, si, apropo - eu sunt aia care a votat "niciodata" :rofl: :rofl: :rofl: pentru ca intr-adevar nu le tai.
Rup insa florile fanate ca sa infloreasca mai frumos a doua oara :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ceea ce a spus Alfa este perfect adevarat.Daca ai gradina linga casa si iesi dimineata si vezi floricelele colorate e una.Dar cind nu le ai sub nas zilnic este cu totul altceva..........
In afara de asta eu nu am flori in gradina ca tine Lelia care sa poata fi taiate "cu bratul" cum spui tu/Chiar de loc.
Asa ca.....ce sa tai???
Ma bucur de ce am si de florile din ghivece.
Lelia esti perfecta gradinareasa iubitoare de flori si aranjamente in glastre :hug:
 

diana999

Active Member
lalelele, narcisele si zambilele cand se pot taia pentru a fi puse in vaza? Ca sa reziste cat mai mult desigur.
Nu am gasit un topic mai potrivit pentru intrabarea mea. Sper ca nu am gresit :D
 

FlorentinaS

Member
Poate e putin off-topic, dar...
Toamna trecuta eram la Praktiker, cu mainile pana la coate in pachetele cu bulbi. :) Langa mine era o doamna, de vreo 60 de ani, care cauta ceva anume, dupa cum se tot uita si nu punea nimic in cos. Am discutat putin cu ea, mi-a confirmat ca voia o culoare anume de zambile si mi-a zis ca in primavara i-au inflorit in gradina peste 150 de zambile si nu a taiat nici una...
 

sicora fabian

Active Member
Diana, lalelele se recolteaza cand tepalele sunt colorate, narcisele cand incep sa se deschida, zambilele cand incep sa se deschida primele flori de la baza inflorescentei. La lalele trebuie sa ramana cateva frunze pentru a hrani bulbul, la fel si la gladiole, care se recolteaza cand s-a deschis prima floare de la baza. O lingurita de zahar la un litru de apa le ajuta sa infloreasca mai bine, iar o jumatate de aspirina sau o linguritande clor sau un banut de argint sau o bucatica de carbune sau o lingura de suc / cu E-uri :mrgreen: , impiedica bacteriile sa obtureze vasele conducatoare din tija florifera.
Eu tai permanent flori din gradina sau din ghivece pentru a le oferi sau a le pune in vaza . . .
 

elipopa

Active Member
pana anul acesta nu am taiat nici eu flori sa pun in vaza, dar acum m-a lovit damblaua cu aranjamentele si anul acesta o sa tai , nu multe, doar asa, din cand in cand sa mai exersez :)
 
Sus