Castan comestibil - Castanea sativa

johny

Member
:D Stie cineva unde se gasesc castani comestibili altoiti?

Am cativa obtinuti din castane, dar am inteles ca este
bine sa fie din soiuri diferite, pentru polenizare.
 

johny

Member
Multumesc pentru raspuns! Am luat legatura cu ei
dar aduc numai cantitati mari si mai trebuie platit
si transportul din Franta :eek:

Ma intereseaza o sursa locala, mai accesibila :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
poate a mai aflat cineva ceva , eram obosit si nu mai tin minte dar zilele trecute am dat peste o firma din timisoara parca care avea la vanzare castan comestibil (castanea sativa)
 

johny

Member
Castan obtinut din castane(2009):



Daca stie cineva cum trebuie intretinut va rog sa-mi scrieti!!
 
A

Anonymous

Guest
eu am vazut alaltaieri castan comestibil inalt de prox 1,5m,pret 120 ron la Gradina de Sud,pe Oltenitei,langa Bellu Catolic
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
cine vrea castan comestibil sa vina la baia mare cu o cazma....sunt nenumarati in flora spontana din padurile din jurul orasului :)
si parintii mei au cateva exemplare tinere, crescute de la mama natura, existau deja pe teren cand l-au cumparat. in schimb vecinii au unul serios, mare, cu coroana bogata. e atat de frumos cand e inflorit :visator:
 
Am vazut intr-un magazin castane comestibile crude, la kg, si mi-a venit ideea sa cumpar cateva ca sa le plantez. Am cumparat ...insa nu stiu cum sa procedez mai departe. Sa le curat de coaja aia tare si sa le pun in pamant la vreo 5 cm adancime, sau sa le pun cu tot cu coaja. Ma gandesc ca daca le pun cu coaja nu vor putea sa incolteasca sau vor incolti mai greu. Dar fara coaje...mi-e frica sa nu putrezeasca. Pana la urma cred ca voi pune unele cu si altele fara. Ce parare aveti? A mai incercat cineva ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am luat si am pus dar inca nu stiu rezultatul , la minisera putrezesc si in nisip si in pamant si in turba , nu trece mai mult de o luna si se duc , ma gandesc poate au nevoie de conditiile de afara. :?
Si eu mai caut sa cumpar dar la Metro ,de unde mai luam , dar nu au mai adus .
Cum trece frigul cum urmaresc "cultura" :rofl: :wink:
 

johny

Member
Inmultire castan

Pentru cei interesati, asa am procedat eu :
Am pus castanele in cocopeat (turba de cocos) intr-o cutie acoperita, primavara devreme, ian-feb. Turba retine o mare cantitate de apa, dar se mai pot stropi din cand in cand.
Pana au incoltit le-am pastrat intr-o magazie (neincalzita). Destul de repede (2-3 saptamani) au incoltit primele castane si dureaza un timp pana cand isi formeaza radacina.
Dupa ce au aparut primele radacini si varful de crestere le-am pus in ghivece, individuale si le-am mutat la caldura. Cand au iesit frunzele trebuie udate (zilnic).
Daca mai aveti alte intrebari, va raspund cu placere!
 

scd

Member
unde ai gasit in iasi castane comestibile de vanzare??
as vrea si eu sa cumpar cateva pentru a planta!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la targul de la Sf Parascheva dar acum doi ani aduceau si la metro , acum insa nu mai gasesc ...poate rugam sa ne ia "colegu" un kil de castane daca tot esti din iasi :D


apropo am pe cineva in cluj care vine saptamanal in iasi daca au pe undeva zi mi sa mi ia si mie ;-)
 

johny

Member
Inmultire castan

In spatiul neincalzit unde am pus castanele cred ca
au avut intre 3-5 grade, eventual poti sa le tii in frigider!!
 

Ariana

Member
Ruxitzika, si eu sunt din Baia Mare dar din cate am inteles cei de la noi s-au inbolnavit si sunt din ce in ce mai putini. Ceea ce stiu eu despre castani este ca au nevoie sa fie plantati intr-o zona mai protejata pe timp de iarna, sunt destul de sensibili si nu rezista in orice zona. De aceea in tara noasta se gasesc cel mai des in Maramures si Hunedoara.In Baia Mre este Sarbatorea Castanelor in fiecare an in ultimul week-end din luna septembrie. :D
 

mirela06

Active Member
Si in zona Severinului sunt. Adevarat, mai multi necomestibili si amplasati pt. parcuri, sau chiar pe strada mea (in fata casei am 2 , unul a fost smuls din radacina de un Woltscwagen), iar la distanta de o strada, in fata casei unui vecin, este un castan comestibil venerabil. Eu din castanele culese toamna, fac crema pt. circulatia singelui, bineinteles in amestec cu alte plante cu aceiasi putere si alte ingrediente.
 

mirela06

Active Member
Da. Este buna ideea, dar trebuie sa culeg castanele si apoi sa-mi dai reteta, pe care banuiesc ca o ai. Ce bun o fi mmm :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Exista castani comestibili care nu au treaba cu frigul . Pot sa reziste si in moldova daca nu sint batuti direct de vintul de iarna.
As fi interesat si eu de pepinierele din judetul timis.
Castanii comestibili din america de nord au fost nimiciti de o bacterie venita din europa , de atunci s-a lucrat la hibirdizare cu castanul comestibil chinezesc si s-au creat hibrizi care sint rezistenti la ciuperca respectiva si au si rezistenta la frig a castanilor americani.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
popgeo a spus:
Exista castani comestibili care nu au treaba cu frigul . Pot sa reziste si in moldova daca nu sint batuti direct de vintul de iarna.
As fi interesat si eu de pepinierele din judetul timis.
Castanii comestibili din america de nord au fost nimiciti de o bacterie venita din europa , de atunci s-a lucrat la hibirdizare cu castanul comestibil chinezesc si s-au creat hibrizi care sint rezistenti la ciuperca respectiva si au si rezistenta la frig a castanilor americani.
ai idee de numele hybridului caci in primavara am vrut sa cumpar din timisoara si cica aia de la pepiniera erau necajiti ca nu stiu ce boala a dat in toti si nu mai erau comerciali.
Mersi
 
Sus