Tratarea pamantului

sicora fabian

Active Member
Indiferent daca este vorba de cultura in ghiveci, jardiniere, hardaie sau terendeschis sau protejat, substratului de pamant ii trebuie facut un minim de tratamente. Tratamentele se pot face pe cale chimica sau termica.
Tratamentele chimice, cum le spune si numele, se fac cu substante chimice, impotriva agentilor fitopatogeni, a daunatorilor sau pentru ambele grupe, dar nu sunt eficiente impotriva virusilor sau bacteriilor.
Tratamentele termice implica ridicarea temperaturii in substrat pana la 80 - 90 de grade, fiind distrusi toti agentii patogeni.
 

emeclau

Active Member
Fabian, pamantul cumparat nu ar trebui sa fie deja tratat ?
sau recomanzi tratarea termica si in acest caz? :?
 

sicora fabian

Active Member
Eu nu am vazut pe nici un ambalaj sa scrie ca ar fi tratat in vre-un fel si pentru ca am avut niste surprize neplacute, atunci cand il folosesc pentru semanat ori butasit, il tratez.
 

sicora fabian

Active Member
sicora fabian a spus:
Da, Cristina, este vorba de asa-zisul tratament termic. Pe cale industriala, se foloseste dezinfectia cu abur, prin tevi perforate introduse in pamant. Unii toarna apa clocotita pe substrat, iar altii pur si simplu il "prajesc" pe o tava, la foc. Magda a gasit o metoda mai "moderna", dar la fel de sigura.
Peste 50 - 55 de grade, mor toti agentii fito-patogeni si daunatorii, important este ca temperatura sa fie mentinuta 10 - 15 minute.
 

sicora fabian

Active Member
Eu prefer metoda chimica. Folosesc 2 - 3 chiar patru pesticide care sa acopere o gama cat mai mare de agenti patogeni si daunatori si prima udare o fac cu aceasta solutie.
 

florrentina

Member
Cum pot sa ingras pamantul din gradinita. Se pare ca e cam uscat... Pot sa cumpar pamant de flori si sa pun? Sau ce altceva? :?
Si tot asa cel pe care am gazon.
 

florrentina

Member
Unde am gazonul care nu arata ok au aparut crapaturi destul de mari in pamant. A fost in permanenta udat. Ce sa fac? Acum toamna sa-l sap mai adanc si sa pun ingrasamant? De care? In sap cu tot cu gazon? :(
Cum procedez?
 

sicora fabian

Active Member
Dacă a crăpat, înseamnă că nu a fost udat suficient. Dacă vrei să păstrezi gazonul, umple doar crăpăturile. Dacă nu, sapă-l tot şi adaugă nisip (ideal - mraniţă).
 
A

Anonymous

Guest
Asta se-ntimpla cind se iriga gazonul la "mina" si aleatoriu.
Asa cum a scris si dl.Fabian, crapaturile denota un program de irigatie deficitar.
Este greu de determinat un orar de irigatii prin corespondenta. Presupun ca ati irigat gazonul la ore nepotrivite, cind nivelul de evaporarea a fost insemnat.
Personal nu vad rostul nisipului in astuparea fisurilor. Iar ca sa-l sapi...este o munca fara logica, insemnind ca ar trebui sa scoateti gazonul cu tot cu radacini. Deci inca citiva centimetri buni. Asadar va veti trezi cu gauri, va trebui o renivelare, poate si tasare, etc.
Va sugerez, varianta cea mai simpla, cu costurile cele mai mici si cu ore-munca cit mai reduse.
Completati fisurile cu substrat de buna calitate si apoi utilizati un gazon special pt. reparatii, de foarte buna calitate.
Dupa ce ati semanat gazonul, acele zone trebuie irigate fin, zilnic si de vreo doua ori pe ora...functie si specificatia tehnica a producatorului.
Prima taiere va fi "lunga"(efectuata manual) si o veti efectua cind firul de iarba depaseste 9-10 cm.
Ar fi interesant de aflat panta terenului dvs cu gazon.


PS: Gazonul pt. reparatii se cheama Grass Fix, iata citeva informatii:
Cu ajutorul sistemului unic iSeed® fiecare sămânţă este acoperită cu minerale esenţiale şi îngrăşământ.
Acesta permite o înfiinţare rapidă şi viguroasă şi realizează economii de cost datorită utilizării eficiente a nutrienţilor deoarece îngrăşământul este plasat exact acolo unde sămânţa are nevoie de ea – nu necesită azot în exces. Fiecare sămânţă este mai grea decât în mod normal, ceea ce asigură un contact optim cu
solul şi permite o manipulare uşoară în timpul semănării.

Regiuni reci şi temperate
Norma de semănat: aprox. 3 kg/100 m2

60% L olium perenne
30% F estuca rubra rubra
10% Poa pratensis

Disponibil în cutii de 1 kg, saci de 7,5 şi saci standard de 20 kg.

*iSeed® este marcă înregistrată a Kemira GrowHow Oyj.
Tehnologia iSeed este patentată de Kemira GrowHow Oyj, Finland.
 

florrentina

Member
Eu as vrea sa pastrez si gazonul, dar vreau sa fac prin el rondele mici cu flori. Sa pun si nisip? Cat?
Sa iau si ingrasamant? Lichid sau pamant?
Mranita exclus ca nu am de unde...
De udat l-am udat destul. De asta am fost si surprinsa.
Niciodata nu am vazut crapaturile astea. :nu stiu:
 

sicora fabian

Active Member
Udat bine înseamnă 10 litri la metrul pătrat, deci 1 mc la 100 mp! Cam o oră la o sută de metri pătraţi! Aşa ai udat?
 
A

Anonymous

Guest
Domnul Fabian......pe ce va bazati ? :rofl:

@Florentina, daca doriti sa fiti atit de riguroasa duce-ti o mostra de sol la analiza.
Altminteri," defilati" cu ce aveti. Nu-i cazul nici de ingrasamint lichid ori solid, nici de nisip. Mranita, mai bine nu, riscati foarte mult deorece nu stiti "virsta" ei.
In gradina trebuie sa munciti cit mai putin, cu costuri cit mai mici si in rest sa contemplati.
O mica intrebare: cu ce, cum, ati irigat gazonul ?
 
Sus