Tundere Beloperone

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
in toamna anului trecut am primi un Beloperone inflorit de la o cunostinta, obtinut acasa dintr-un butas. tulpina principala mi se pare destul de firava, si sustine destul de greu lastarii care nu sunt figurosi dar putin cam lungi dupa parerea mea. in toate cartile am citit ca se tunde sever, planta ramanand la jumatate sau chiar o treime din lungimea initiala. daca intr-adevar voi aplica niste taieri de acest gen, raman practic cu niste bete fara frunze, fiecare ramurica fiind degarnisita la baza. sunt la primul meu beloperone, ce ma sfatuiti sa fac?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu l-am taiat sever anul trecut.Pacat ca nu am pastrat poza :D dar eu zic ca nu am facut bine.Nu a lastarit cum m-as fi asteptat.Nemaivorbind ca era planta mare si ar fi trebuit sa revina cel putin la ceea ce a fost. A inflorit ce-i drept pe toti lastarii aparuti dupa tundere dar nu a mai fost atit de bogat ca inainte de taiere.Anul asta nici nu ma ating de el :)
 

Fleur

Active Member
A mea dupa o asfel de taiere a inflorit abundent toata iarna. Ce-i drept am tinut-o si mai la racoare si se pare ca i-a priit. Si acum e plina de flori si ar mai trebui ajustata putin, dar ar ramane aproape cheala ca a mai pierdut din frunze.
 

Fleur

Active Member
Eu as scurta toti lastarii la nivelul celui mai mic sa-i formez o coroana rotunda.
 

daisy111

Active Member
Si scurtarea cand sa o aplic?in ce luna?...iar pe butasi cum sa-i inmultesc?pt ca se rupe mereu din ea cate un butas,e sensibila rau,si am incercat si in apa si in pamant sa-i prind,insa toti s-au muiat si putrezit...poate nu a fost si perioada buna? :?
 

Fleur

Active Member
Cred ca momentul e bun pt taiat. Cu butasii nici eu n-am prea avut succes dar cred ca in pamant si acoperiti e cea mai buna metoda.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Margaretuto taie din ea ca e haotica tare (a mea era batrina,mare si compacta) dar nu foarte drastic.Cit sa o modelezi putin.Butasilor le trebuie ca multor altora caldurica iar din ce o sa tunzi tu pe acolo nu cred ca o sa ai mare succes cu ei fiindca sunt prea tineri si fragezi.Dar daca vrei poti incerca .Stii cum e...norocul incepatorului. :D
 

daisy111

Active Member
Nu m-ar interesa sa prind decat unul pt ca eu sunt cam ghinionista cu tunderile...adica,cam de fiecare data cand am tuns cea,in scurt timp a decedat si mi-e teama si cu el :roll: deasta intrebam sa reusesc macar unul de rezerva sa am.E tanar ca al am din vara trecuta,era un pui mic mic si cu o floricica prea mare pt el. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Draga mea,daca nu tunzi radical decit atit cit sa indrepti putin ramurelele sugubete nu ai de ce sa iti fie teama.Pune ce tunzi la prins si o sa vezi ce se intimpla.Hai,cu curaj la treaba si succes :D
 

doina

Member
Daca taiati beloperone puneti lastarii in apa la mustacit. In vara am primit si eu un lastar pe care l-am pus in substrat cu pet in cap , dupa 2 luni nu facuse radacini dar nici n-a murit. L-am scos si l-am pus in pahar cu apa si in 2 saptamani avea deja radacini , in curand trebuie sa tund si eu planta mea.
Daisy cred ca planta ta este asa de firava pentru ca are prea putina lumina , incearca sa o pui mai langa fereastra.
 

daisy111

Active Member
Doina nu prea am cum sa o pun,nu am loc si apoi ar fi si o problema caloriferele :? ...nu stiu cum sa procedez :roll:
 

daisy111

Active Member
De maritat i-as marita cu mare drag...problema se pune ca sunt foarte cruzi si nu stiu daca se prind,asa ca nu marit nimic doar pt amagire.Oricum am taiat unul mult mai batos decat restul si l-am pus cu pet sa vedem ce iese :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ruxi si al tau e cam vraiste.Nu te supara te rog :|
Eu stii ce as incerca in cazul tau?O impletire...........Daca mai sunt mobile ramurile ca sa le poti manevra si apoi o tundere in virf pe rotund.Este o idee dar cred ca ar iesi frumos :oops: .Ce zici?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Ruxi si al tau e cam vraiste.Nu te supara te rog :|
Eu stii ce as incerca in cazul tau?O impletire...........Daca mai sunt mobile ramurile ca sa le poti manevra si apoi o tundere in virf pe rotund.Este o idee dar cred ca ar iesi frumos :oops: .Ce zici?
nu ma super...asa l-am primit, in forma asta :rofl:
 
Sus