Calatorii prin lumea orhideelor

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell a spus:
Dragele mele, va salut din Malaezia! :D

Astazi am vizitat gradina de orhidee din Kuala Lumpur si vroiam sa impartasesc cu voi cateva imagini. Am facut in special poze generale cu plantele si felul in care sunt crescute aici, nu neaparat cu florile. In gradina erau mai ales vande, dendrobium si un tip de orhidee a carei floare seamana cu cattleya, insa radacinile erau plantate direct in pamant.


sarselia a spus:
Multumim mult Carmen pentru minunatiile pe care le-ai impartasit cu noi!
Sunt Superbe!
Numai bine si concediu placut in continuare!

Caramell a spus:
Multumesc, Arselia. :D

Inca nu am terminat cu pozele. Adevaratele frumuseti abia acum urmeaza ;-)

Mnina a spus:
Ma bucur pentru tine Caramell,multumim pt imagini.

bebe Iris a spus:
Asa Carmenuta draga!!! da-ne pe spate! :rofl: pupici si distractie frumoasa in continuare!!! :* :hug: sa va intoarceti cu bine!

Caramell a spus:
Si cateva imagini din bazarul de orhidee. Toate erau de vanzare la niste preturi foarte rezonabile. Din pacate, pe aeroportul din Kuala Lumpur este carantina pentru plante si seminte de plante si nu se poate scoate/aduce nici o planta din tara :cry: :cry: :cry:

In primele poze este frumusetea care mi-a furat inima. Este o orhidee originara din Madagascar, destul de scumpa ca pret (160 lei) insa daca as fi avut cea mai mica sansa cu ea la aeroport nu as fi ezitat sa o cumpar. Planta seamana cu o vanda, floare este insa foarte mare si mult diferita. M-am invartit cateva minute pe langa ea ca sa ma asigur ca e o singura planta si nu 2 combinate :rofl:. Am mai vazut acolo o multime de orhidee deosebit de frumoase si tentante pentru un pasionat... :roll:
Voi ramane cu amintirea acestor frumuseti si cu pozele pe care vi le impartasesc si voua:

sarselia a spus:
Minunate!

Cred ca cea la care ti-a ramas inima,prima din poza e o Angraecum.
:wink:
Caramell a spus:
Da, ase este. Multumesc pentru identificare, Arselia :D

Si de asemenea va multumesc pentru urari :*

sarselia a spus:
Eiii eu una m-am imbolnavit!
Ce de frumuseti pe acolo.....
Minunate!!!
Sa va simtiti bine in continuare!

Pupici

Caramell a spus:
Ah, ce sa mai zic de mine ca le-am avut in fata ochilor si cu posibilitatea de a le cumpara la niste peturi incredibile... insa nici o sansa sa trec cu ele prin controalele a 8 aeroporturi :cry: :cry: :cry:

sarselia a spus:
Lasa ca poate le vei gasi candva si pe aici prin Europa.
Dar ma gandesc ca nu ti-a cazut bine.Insa....priveste si partea frumoasa si anume aceea de a avea sansa de a le fi vazut la mama lor acasa!
:hug: :*

Caramell a spus:
Slabe sperante. Catasetum de exemplu nu sunt suficient de cunoscute. Si chiar daca ar aparea vreodata, in nici un caz nu pot spera la asemenea preturi.
Imagineaza-ti ca pentru toate exista acolo si varianta "pui". Ca idee, un "pui" de angraecum avand deja tija florala in formare era 60lei. Iar catasetum... 15 lei. Cum sa nu iti para rau? :( :roll:

nely a spus:
Caramell, minunata priveliste, de vis :visator: , sunt superbe, multumim frumos....si concediu placut in continuare :D

diana999 a spus:
wow Caramel! Ce frumusetzi ? Cum ai putut rezista in fatza lor??? Nu mi-am dorit sa merg in concediu sau luna de miere.....dar acum abia astept :) nu exista posibilitatea sa le trimitzi prin posta? La noi si vanda gasesti f rar, dar alte frumusetzi! :roll:

Caramell a spus:
Pai nu am rezistat :rofl: Mi-a fost aproape imposibil sa ma desprind de acolo, nu inainte de a le poza pe toate si a ma intinde la vorba cu vanzatorul. Sotul meu cand mi-a vazut incantarea din priviri mi-a spus ca ma asteapta cuminte pe o bancuta din parc. Stia ca nu are nici o sansa sa ma ia prea curand de acolo :rofl:

Nici prin posta nu cred ca pot fi trimise. Cu siguranta se verifica continutul coletelor internationale inainte de a le inchide. Iar cand ajung in tara trebuiesc deschise la vama... ori fara certificat fitosanitar nu le poti aduce.

diana999 a spus:
nu au un site pt a vinde si online? :visator: :indragostit: :gandit:

ira a spus:
:eek: :eek: :eek: mor incet uitandu-ma la poze :cry: :cry:
Concediu placut in continuare Caramell.

CristianG a spus:
Caramell, nu-mi vine sa cred unde te afli....Banuiesc ca te costa o groaza de bani. Insa pana la urma nu conteaza pentru ca vezi lucruri extraordinare, in special orhidee...Dumnezeule ce este acolo! La noi nu ai sa vezi asa ceva niciodata. Pur si simplu ramai mut de uimire....Imi place foarte tare Catasetum si Agraecum....Din cate stiu Agraecum miroase foarte frumos in special seara....Superbe orhidee! Sa te relaxezi in continuare in concediu.... :D :wink:

michaela a spus:
Caramell a spus:
Dragele mele, va salut din Malaezia! :D

Astazi am vizitat gradina de orhidee din Kuala Lumpur si vroiam sa impartasesc cu voi cateva imagini. Am facut in special poze generale cu plantele si felul in care sunt crescute aici, nu neaparat cu florile. In gradina erau mai ales vande, dendrobium si un tip de orhidee a carei floare seamana cu cattleya, insa radacinile erau plantate direct in pamant.

Frumos!!! Wow! esti in tara lor :rofl: :rofl: Felicitari si multumiri pentru imagini.... Acum oare ce sa-ti urez....in afara de concediu super pe mai departe :? sa-ti creasca colectia!!!! :wink: :rofl: :hug:

carmenushka a spus:
Eu am ramas :eek: :visator: :hipnotizat:
Fara cuvinte...asta nu-i concediu placut e concediu minunat de extraordinar!

carmenushka a spus:
Dargelor eu am ramas masca! Trimit in EU dar costa, au atatea varietati...am gasit pana si vanilie planta cu 13 lire(la diverse)
Ia priviti http://www.easyorchids.co.uk/shop/ORCHID-SPECIES-A-B/
Caramel scuze ca am intrat in topicul colectiei tale dar sigur te va interesa acest link, au inclusiv acea varietate de care te-ai ndargostit!
Caramell a spus:
Am revenit in Kuala Lumpur dupa o minunata vizita in Cambodgia. Ce pot sa va spun... pur si simplu m-am indragostit de Cambodgia si oamenii de aici. Sunt un popor extraordinar de prietenos si ospitalier iar daca vreodata veti avea ocazia sa ajungeti pe aici, sa nu ezitati nici un moment.

Oamenii sunt foarte saraci, cel putin in perioada asta fiind sezon ploios tara este inundata. Multi locuiesc in case de lemn cu o singura camera si o terasa acoperita cocotate pe stalpi inalti pentru a se proteja astfel de ape. M-a impresionat insa sa vad ca in si in aceste conditii acesti oameni nu se despart de florile lor sau de animale. La intrarea in aceste case ce se gasesc deasupra apelor (in unele locatii exista chiar sate plutitoare) sunt o multime de ghivece cu flori. In locuintele lor sarace traisc cu intreaga familie si nu se despart de caine sau pisica.
Sunt niste oameni minunati si desi azi dimineata am plecat de acolo, deja imi este dor de Cambodgia.

Va pup si cand voi mai avea ocazia va mai scriu cate ceva, daca va va face placere :*

Kati a spus:
Ne face mare placere! Asa ceva nu citesti in fiecare zi, asa ca... abia asteptam continuarea :D

sarselia a spus:
Multumim mult,Carmen pentru calatoria imaginara pe care ne-o oferi!
Eu de abia astept sa ne mai povestesti!
Sa va simiti bine in continuare!
:D

CristianG a spus:
Caramell iti multumesc ca ne impartasesti gandurile tale si ne spui cum este prin alte locuri....Vacanta minunata in continuare! :D

Caramell a spus:
Am ajuns in Bali, dar din pacate oamenii acestia nu prea au internet gratuit :(. Insula este frumoasa, insa nu pot spune ca m-a impresionat in mod deosebit. Am vazut in aceasta excursie locuri mai frumoase si cu oameni mai "primitori". Au insa niste gradini extraordinar de frumoase, pline de flori de care au grija zilnic. Plumeriile au un parfum exceptional, pana acum nu am stiut ca miros atat de frumos. Am intrebat de seminte si mi-au spus ca tipul de plumerii pe care il au ei pe insula nu face seminte, doar soiurile originare din Japonia fac seminte, dar mai intreb. Maine planuiesc sa vad si gradina de orhidee de aici, sunt foarte curioasa ce tipuri de orhidee au ei. Prin gradinile locale nu prea am vazut orhidee, in schimb multe plumerii, adeniumi, irisi si canna indica. La intoarcere sper sa va arat poze interesante.

Va pup! :*

gradinar1 a spus:
Carmen, bucura-te de raiul florilor si fa multe poze pentru cei mai putin norocosi! :)

Caramell a spus:
Multumesc :D. Poze deja am o multime. Am vazut ieri Water Pallace, o gradina frumos amenajata cu iazuri, flori si statuete la care balinezii tin foarte mult. Initial a fost destinata numai familiilor regale locale, insa acum era deschisa publicului, inclusiv pentru plaja si baie in piscina. Nu toate statuetele erau originale, gradina fiind distrusa de cateva ori de eruptia unuia din cei 2 vulcani de pe insula sau de cutremure mai puternice. Insa oamenii acestia au o deosebita dragoste si grija pentru plante.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Arselia pentru topicul special creat :D.

Asa cum va spuneam, am vazut ieri Gradina de orhidee din Bali. Este un loc superb, o gradina minunat amenajata ca loc educational si de relaxare. Am avut si un ghid foarte dragut care ne-a plimbat prin toate colturile gradinii si mi-a spus o multime de lucruri despre orhidee. M-a impresionat faptul ca imediat ce a aflat ca suntem din Romania, ne-a spus "Multumesc" in romaneste... si desigur pe tot parcursul vizitei a incercat sa retina si alte cuvinte romanesti.
In gradina am vazut foarte multe vande (am aflat ca sunt mai multe tipuri de vande, unele carora le place soarele si care nu trebuie sa stea cu radacinile nude, putand fi crescute si in ghiveci - sau in coji de nuci de cocos cum au ei pe aici (precum cele din pozele din Kuala Lumpur)).
Vandele care se comercializeaza la noi sunt cele din tipul care iubesc umbra, si care stau doar cu radacinile nude, atarnate in cosulete. aveau si ei amenajata o sera speciala pentru plantele de umbra printre care phalaenopsis (nu am vazut phale afara, deci nu le expuneti la soare ;-)), tacca, vande cu radacini nude si anthurium. Afara aveau o multime de dendrobium, vande si cattleye si multe alte plante exotice.

Athuriumul este o planta foarte scumpa in Bali, mai scumpa decat cattleya, fiind o planta de umbra nu este tocmai usor de crescut la ei.

Asadar la umbra cu phalaenospis, nu e deloc recomandat sa le tinem in soare, in schimb putem tina fara probleme la o fereastra insorita dendrobium, vande - varianta in ghiveci si cattleya.

Pentru substratul orhideelor, in lispa nucilor de cocos locale (care aici sunt folosite atat pt calitatile nutritive cat si pt ca pastreaza umezeala), recomandarile pentru Europa erau urmatoarele: in partea de jos a ghiveciului un strat de vreo 2 cm de vata, dupa care radacinile plantei se pun in bucatele de carbune. Daca va uitati cu atentie la pozele anterioare din Gradina de orhidee din Kuala Lumpur veti vedea ca si acolo ghivecele cu orhidee erau pline de bucati de carbune.

Poze nu pot pune acum, insa va voi delecta cu ele cu alta ocazie, cel mai probabil dupa ce voi ajunge acasa.

Va pup.
 

cristina23

Member
caramell concediu placut in continuare , multi pupiciiiiiiiiiiiiiiii si sa te distrezi cit mai mult (cumparand frumuseti de floricici) mai trimite poze sa putem visa in continuare frumos :visator: :pa: :hug:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunat!
Te asteptam cu sufletul la gura sa ne mai povesteti despre minunatiile pe care le intalnesti.
Drum bun in continuare!
:hug:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Bali Orchid Garden - Albumul complet

Orhidee ce iubesc soarele - expunere in gradina



Plante si orhidee ce prefera umbra - expunere in sera umeda
 

mikiduzza

Member
wow wow wooooow
vandele sunt ametitor de frumoase :hipnotizat: :visator: :indragostit:
si nu numai.... :wink:
multumim ca ne-ai aratat si noua pozele superbe din vacanta voastra :giggle:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu multa placere :D. Am uitat ca nu le-am postat pe forum asa cum promisesem...

Vanda aceea rosie mi-a placut si mie, motiv pentru care i-am salvat denumirea: Kagawara Christie Low. Este un hibrid de vanda: Ascocentrum x Renanthera x Vanda. Spre deosebire de vanda care necesita conditii speciale de crestere (radacini nude, umiditate, pulverizare zilnica), kawagara poate fi tinuta in ghiveci. ;-)
 
Sus