Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

victoria

Active Member
Eu am un lamai crescut din samanta.Am plantat-o acum vreo 6 ani.Iar acum lamaiul meu are cam 70 cm inaltime si a ajuns la al treilea rand de ramuri.Am inteles ca ar cam trebui sa faca flori la varsta asta.Nu este altoit.
Ca sa se ramifice i-am rupt varfurile ramurilor.
 

cataliny

Member
Pana acum puteai avea de mult ramuri de ord.5 (cel putin 2 pe an), dar trebuie sa-l pui la punct, nu sa il lasi creasca ca o liana. La 3-4 frunze il tai si se ramifica fara probleme
 

victoria

Active Member
Am inteles.Multumesc de sfat catalliny.
Atilla jr. eu am citit pe net ca va face si asa fructe,chiar daca vor fi mai mici.De altoit slabe sanse caci nu cunosc pe nimeni care altoieste,si sa ma car cu ditamai ghiveciul pana la cineva gasit pe net sau in ziare si sa nu stiu sigur daca il altoieste bine....mai bine il las asa.Poate o sa faca pana la urma,daca nu de altceva...macar de plictiseala.
 

ionascus

Active Member
Cautand informatii despre lamai,anul trecut cand cumparasem un lamai plin de fructe si nu stiam de ce se usuca frunzele :eek: desi aveau conditii ft bune am aflat cauza....
In sufragerie aveam o fructiera cu mere....eterii care se degaja prin deshidratarea merelor sunt daunatori pt lamai....am mai invatat ceva
 

Cornel

Member
ionascus a spus:
Cautand informatii despre lamai,anul trecut cand cumparasem un lamai plin de fructe si nu stiam de ce se usuca frunzele :eek: desi aveau conditii ft bune am aflat cauza....
In sufragerie aveam o fructiera cu mere....eterii care se degaja prin deshidratarea merelor sunt daunatori pt lamai....am mai invatat ceva
?? Ai inlaturat merele si si-a revenit fara s afaci nimic altceva?
 

thea

Member
Lamaiul meu era and l-am cumparat aranjat pe un suport cu ramurile infasurate ca un ornament;am impresia ca nu trewbuie sa-l tin in continuare asa.
Este un lamai Meyeri.
Am citit ca in toamna se tatie de la a treia frunza de la baza 1 cm in sus.
 

Cornel

Member
thea a spus:
Lamaiul meu era and l-am cumparat aranjat pe un suport cu ramurile infasurate ca un ornament;am impresia ca nu trewbuie sa-l tin in continuare asa.
Este un lamai Meyeri.
Am citit ca in toamna se tatie de la a treia frunza de la baza 1 cm in sus.
O poza cu el ar fi utila
 

Cornel

Member
enya a spus:
lamaiul meu creste inalt ca plopu'...are cam un an si nu vrea sa ramifice...ce sa-i fac?
:) pai stii care-i raspunsul . Taie-i varful. In general e bine sa ii tai varful mai de jos nu doar sa il ciupesti ca altfel mugurele cel mai din varf va creste ma mult decat ceilalti. Ce inaltime are lamaiul tau acum?
 

Cornel

Member
Mai lasa-l pana in primavara. Daca vrei sa il faci mai mic de inaltime pe la inceputul lui martie ii retezi varful . Pui o poza atunci sa iti zic de unde. Daca vrei sa aiba un trunchi mai inalt atunci il mai lasi sa creasca si in per de crestere din aprilie si iunie si il retezi abia la inceputul lui august.
 

enya

Member
ok,asa am sa fac...il las sa creasca linistit,asa cum vrea el si in primavara am sa intru in actziune...am sa pun si poze cu el si voi avea nevoie de sfaturi.
 

gino

Member
Trebuie sa stiti si banuiesc faptul ca multi de aici stiu cum se procedeaza ca un lamai sa ajunga la fructificare fara sa fie altoit. La inaltimea dorita se taie. Planta este obligata sa lastareasca. In anul urmator, primele trei frunze de pe varfurile de crestere se taie. Apar noi lastari cu care se procedaza la fel in anul urmator. Ramurile de ordinul patru vor produce flori si fructe. Metoda este simpla si nu necesita altoire, doar ceva mai multa rabdare. Pot sa intru in detalii, daca doriti, din experienta proprie.
 

ana popa

Member
gino a spus:
Trebuie sa stiti si banuiesc faptul ca multi de aici stiu cum se procedeaza ca un lamai sa ajunga la fructificare fara sa fie altoit. La inaltimea dorita se taie. Planta este obligata sa lastareasca. In anul urmator, primele trei frunze de pe varfurile de crestere se taie. Apar noi lastari cu care se procedaza la fel in anul urmator. Ramurile de ordinul patru vor produce flori si fructe. Metoda este simpla si nu necesita altoire, doar ceva mai multa rabdare. Pot sa intru in detalii, daca doriti, din experienta proprie.
E valabil doar pentru lamii sau si pentru alte citrice?
 

Cornel

Member
gino a spus:
Trebuie sa stiti si banuiesc faptul ca multi de aici stiu cum se procedeaza ca un lamai sa ajunga la fructificare fara sa fie altoit. La inaltimea dorita se taie. Planta este obligata sa lastareasca. In anul urmator, primele trei frunze de pe varfurile de crestere se taie. Apar noi lastari cu care se procedaza la fel in anul urmator. Ramurile de ordinul patru vor produce flori si fructe. Metoda este simpla si nu necesita altoire, doar ceva mai multa rabdare. Pot sa intru in detalii, daca doriti, din experienta proprie.
Ai avut flori pe ramuri d eordiinu 4? Sigur nu erau de ordinu 5? Ca se mai intampla. Se usuca un varf fara sa iti dai seama si creste nivelul.
 

Cornel

Member
ana popa a spus:
gino a spus:
Trebuie sa stiti si banuiesc faptul ca multi de aici stiu cum se procedeaza ca un lamai sa ajunga la fructificare fara sa fie altoit. La inaltimea dorita se taie. Planta este obligata sa lastareasca. In anul urmator, primele trei frunze de pe varfurile de crestere se taie. Apar noi lastari cu care se procedaza la fel in anul urmator. Ramurile de ordinul patru vor produce flori si fructe. Metoda este simpla si nu necesita altoire, doar ceva mai multa rabdare. Pot sa intru in detalii, daca doriti, din experienta proprie.
E valabil doar pentru lamii sau si pentru alte citrice?
Pentru toti citrusii nealtoiti.
 

Cornel

Member
Completez: fructele sunt mai mici iar calitatea lor poate sa nu fie foarte buna. Eu am avut un mandarin care a facut fructe in anul 8 d ela plantare iar acele fructe au fost bune dar mici (cam 5 cm diametru)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus