Zmeura pe balcon

ana popa

Member
Are cineva zmeura pe balcon? Am adus ieri cateva fire de zmeura care fructifica tot anul si as vrea sa le pun pe balcon. Am vreo sansa sa vad fructe la ea?
 

IZA

Active Member
Daca are soare mult si ghiveci mare da, cred ca n-ar avea de ce sa nu-i merga bine. :D
 

IulianGradinarul

New Member
S-a ratacit la mine pe balcon un lastar de zmeura. A trait, a lastarit si a murit. Traiam cu impresia ca zmeura vrea umbra si statea intr-un loc putin mai ferit de soare.... si a avut un ghiveci mic ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: e clar ca nu i-a placut in balcon cind ea are tendinta de a se labarta cit poate de mult...........plus ca soarele ii cam place.Cel putin la mea :mrgreen:
 

ana popa

Member
Gata, am plantat-o intr-o galeata de 10l. Daca nu-i merge bine o expediez in gardina la mama, daca mai am ce.
 

Fleur

Active Member
In balcon, nu stiu daca are multe sanse, dar pe "balon" la tine Ana poate are mai multe sanse :rofl:
Sper ca nu te superi ca am facut o gluma, sa-mi treaca supararea pricinuita de dibley's :wink:
 
socru meu chiiar mi-a zis azi ca citit intr-o revista de un zmeur care poti sa-l tii pe balcon...creste nu stiu cat....ca cica poti sa mananci zmeura 5 luni pe an (asa suna reclama)....haha
 

ana popa

Member
Fleur a spus:
In balcon, nu stiu daca are multe sanse, dar pe "balon" la tine Ana poate are mai multe sanse :rofl:
Sper ca nu te superi ca am facut o gluma, sa-mi treaca supararea pricinuita de dibley's :wink:
:)
 

v.cristina

Active Member
preafericitu a spus:
socru meu chiiar mi-a zis azi ca citit intr-o revista de un zmeur care poti sa-l tii pe balcon...creste nu stiu cat....ca cica poti sa mananci zmeura 5 luni pe an (asa suna reclama)....haha

ceva de genul cu capsunile gigantice si urcatoare care s-au dovedit a fi in cele din urma o mare tzeapa :rofl: :rofl: ...si eu am citit in aceea revista...cred :wink:
 

numauita

Member
Eu am cumparat de la Obi seminte de fragi.De abia astept sa pun rasaduri si sa vad ce iese.
Numai ca le pun in curte.
 

Bridget

Member
dar capsunile urcatoare nu sunt chiar asa o teapa.
mama a luat si a pus anul trecut, si desi nu am mancat f multe(cre ca au facut in total maxim jumatate de kg), au fost cele mai bune capsuni pe care le-am mancat vreodata- f aromate si dulci.
 

Bridget

Member
nu am vazut poze, iar maman le-a cumparat de la cineva, nu de la un magazin/o firma.
oricum, nu as putea spune ca s-au urcat f f mult, mai degraba i-a condus ea pe niste stinghii.
 

ionascus

Active Member
Capsuni zisi cataratori

Si eu am luat stoloni de capsuni cu pricina..intr-adevar fac cate un fir care tot creste,l-am dat dupa o scarita,dar plantutzele ca atare raman la 10-15 cm....le-am pus intr-o rigola la geam....am mancat o tura de capsuni o capsuna are cam 3-4 cm,este ft dulce si parfumata..Drept ingrasamant am folosit apa din acvariu,si ingrasamant de alge brune
Puteti sa le vedeti in poze
http://ionascus.sunphoto.ro/
 

zi_inflorata

Member
Moderator
eu am un ghiveci f. mare: 45 cm diametru si 30 inaltime. Daca pun 2 fire de zmeura si-l dau in balcon cu soare direct am sanse sa traiasca zmeura si sa fructifice?
 

ana popa

Member
zi_inflorata a spus:
eu am un ghiveci f. mare: 45 cm diametru si 30 inaltime. Daca pun 2 fire de zmeura si-l dau in balcon cu soare direct am sanse sa traiasca zmeura si sa fructifice?
Da, ai sanse sa-ti traiasca si fructifice zmeura. A mea, de o luna si jumatate, e plina de fructe in toate stadiile, in fiecare zi se coc cateva.
 
Sus