Zephyranthes

roxy

Member
l-am avut si eu inflorit pe cel alb saptamana trecuta. eu m-am bucurat tare mult pentru ca abia cumparasem ghiveciul si nu ma gandeam ca mai infloreste anul asta.
 
Da..este normal....si al meu cel alb este inflorit....si nu este singurul....prietena mea il are deasemenea inflorit....ii place racoarea :D
Foarte frumos iudit :D
 

zamfira

Member
Al meu cel alb deabea acum a inflorit , iar cel mov, a inflorit mai la inceputul verii si acum din nou
 

Johana

Member
Si l-a mine cel roz a inflorit de vreo 2 sau chiar 3 ori in timpul verii, iar cel alb abia cum se pare ca face flori!
 

mio

Member
ma bucur ca aveti asa raritati, sa puneti poze si pentru noi si date despre frunze, bulbi inflorire, etc.
 

adrianam

Well-Known Member
Si la mine, zephy alb a inflorit la sfarsitul lui septembrie.
Cel roz nu a vrut deloc sa inlforeasca pana acum.
 

cory_helen

Active Member
am si eu si chiar nu stiam cum se numeste... la birou... e bine ca stiu acum, are o floare roz foarte frumoasa...

acum nu este inflorit... trebuie tuns pana la bulb dupa inflorire sau nu? as vrea sa mai faca flori...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.Nu-l tunde.Va face din nou flori cind va fi perioada propice.Adica incepind din primavara :D
 
D

dyayzh

Guest
Nici eu nu l-am tuns deoarece mi se pare ca-i prieste racoarea asta :D
 

ghia_don

Active Member
Ai mei deja dorm, i-am trimis la culcare in beci de vreo trei saptamini .Pina se incalzeste n-am treaba cu ei.
 

popescu gp

Well-Known Member
zephirantes

Am reusit de la florianabulbose -Italia sa primesc acum doi ani culoarea galbena.Avand si alb si roz m-am bucurat,mai ales ca am obtinut si seminte pe care le-am insamantat anul trecut si am obtinut plantute.Anul acesta am sa vad in primavara daca au facut bulbisori
 
D

dyayzh

Guest
Eu vreau anul acesta sa fac comanda la Floriana. Anul trecut am fost special la Roma, dar in iunie si nu avea nimic de vanzare. Poti sa-mi spui calitatea plantelor de la el? MI se pare un tip serios...dar...tu deja poti sa ne spui si cum sunt plantele la el.
 

ileana80

Member
Foarte frumoasa este zephirantes. Nu se gasesc cumva bulbi si pe la noi prin tara? Tare mi-as dori macar unul roz...
 
Sus