Zamioculcas zamiifolia

marean

Active Member
Aceasta frumoasa planta din familia araceelor e printre cele mai usor de ingrijit :ii place si umbra,dar tolereaza si soarele,poate fi udata doar de cateva ori pe an si e extrem de eleganta si decorativa cu frunzele ei lucioase !
Eu o am pe a mea de cam un anisor,si a indurat destule mutari,pana am ajuns la o intelegere :) !
In mod cert,cel mai mare rau ii faceti daca o mutati intr-un ghiveci mare!Din experienta,ii place sa fie inghesuita rau de tot,am trecut prin 3 ghivece pana mi-am dat seama ca ii trebuie unul in care abia au incaput bulbii si radacinile !
Udata rarut,mai ceva ca orhideele,in conditii cu lumina estica sau vestica,udata intens in lumina puternica si aer curat ;-) !
A mea e destul de neatragatoare,a ramas doar cu doua frunze cam jumulite,insa parca ar avea 2 boboci (dupa pozele de pe net,asa ar fi :mrgreen: )!!!
Asa ca va recomand cu multa caldura aceasta planta si o sa va arat (sper) floricelele la timpul lor (nu sunt spectaculoase,tipice pt fam aroidelor,insa mie imi plac :mrgreen: ) .
Dya ,tu ti-ai luat in acelasi timp cand mi-ai cumparat si mie,plus altor cateva persoane...voua ce va mai fac ZZ-urile ?
 
D

dyayzh

Guest
Mareane, eu am ramas fara el deoarece l-am daruit unei persoane care si-l dorea foarte mult. Ma bucur ca al tau e mare si frumos :D
Sper ca si ceilalti cumparati sa fie la fel. Daca au fost udati cu masura, nu vad de ce nu ar fi :wink:
 

marean

Active Member
Pai asta si ziceam,nu prea e mare si frumos,e cam smotocit si fara frunze :mrgreen: !
Daaaar,acuma e mult mai vesel,baiul s-a petrecut iarna trecuta,cand i-au cazut mai multe frunze,acuma e tare voios in ghiveciul lui micut,si astept sa se faca...mare si frumos :mrgreen: !
Merci mult ca l-ai cumparat pt mine !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Chiar este decorativa .Si a mea (multumesc Dya! :hug: ) anul asta a facut doi pui care au crescut mult de au ajuns pina la inaltimea "mamei".Deci se poate.........adica se poate pastra in viata :mrgreen:
 

blueheart_d

Member
avem si noi un zami la magazin, dar din nestiinta l-am udat putin cam mult si a putrezit partea care face legatura dintre bulb si frunze. am curatat partea afectata si am pastrat doar bulbul si radacinile sanatoase. in ce conditii il pot aduce din nou la viata?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
si zamioculcasul meu este foarte multumit de locul pe care il are, tocmai de aceea am decis sa nu-l mai mut. vara asta a facut 3 flori :mrgreen: . din 2006 cand l-am cumparat a crescut foarte frumos.
 

marean

Active Member
blueheart_d a spus:
avem si noi un zami la magazin, dar din nestiinta l-am udat putin cam mult si a putrezit partea care face legatura dintre bulb si frunze. am curatat partea afectata si am pastrat doar bulbul si radacinile sanatoase. in ce conditii il pot aduce din nou la viata?
Daca bulbii sunt sanatosi si neafectati si mai au si cateva radacini sanatoase,nu-i bai,isi vor revenii !
I-as replanta intr-un ghiveci mai micut,cu doar 2 degete in diametru mai mult decat diametrul bulbilor ,intr-un pamant pt cactusi,cu nisip si eventual ceva perlit si nu i-as mai uda decst peste 2-3 saptamani,cu foarte putina apa (prin pulverizare ar fi cel mai bine) .
 

blueheart_d

Member
bulbii sunt ok su au cateva radacinute sanatoase. l-am plantat intr-un ghiveci mic, dar in pamant obisnuit de flori. eventual il scot din nou si amestec pamantul cu putin nisip pt o drenare mai buna. i-am facut si o mica sera. oare am gresit?
 

marean

Active Member
Nu e nevoie de sera,doar de udare mai rara,mai ales la inceput !
Mai bine nu uzi decat sa uzi prea mult pt inceput,chiar daca bulbul se zbarceste putin,isi va revenii rapid apoi !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa nu credeti ca am o altfel de planta decit cea care este in titlul acesta.Dar zamioului/elei mele :? i-a placut la nebunie vremea din ultimele zile.A fost tare,tare fericita.Am crezut ca o s-o pierd.Mi-era frica sa ii pun apa prea multa dar nici sa rabde de sete nu prea vroiam desi.......
Asa ca ploaia a rezolvat dilema mea :) .
 

marean

Active Member
Iti pot spune ca de sete e dificil sa moara . Citeam pe un site ca un nenea vroia sa vada cat de rezistenta la seceta e ...asa ca la momentul respectiv planta era neudata de aproape un an si nu avea absolut nimic . Si eu o ud pe a mea rar si cu putina apa , am tinut-o in iarna aproape neudata complet si i se zbarcisera bulbii putin mai mult, dar si-a revenit . :wink: .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cam iti spune ea sa stii.....nici eu nu prea o ud iarna.Foarte,foarte rar si cu putinica apa.Dar uite ca acum i-a placut :D
 

bluegeannie

Member
Am prins si eu o Zamioculcas Zamiifolia dintr-o intamplare. Eram prin bricostore si am vazut pe jos o ramurica. Am luat-o si am pus-o "la misto" intr-un ghiveci. Mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca s-a prins. La vremea aia nu stiam ca-i zice asa, ca nu m-a dus capu' sa ma uit pe etichetele ghivecelor de la bricostore.
Acum a trecut ceva vreme si a trecut si ea prin niste schimbari. Pentru ca n-am stiut sa o ingrijesc si la un moment dat a ars-o soarele, era s-o pierd. Acum si-a revenit, e mica, mica si nu stiu in cate zeci de ani se va face mare precum cele din magazin.

A facut si niste "pui" intre timp.

Daca o vrea cineva, o dau cu drag, nu de alta, dar spatiul meu e destul de limitat si as vrea sa ajung sa imi fac cateva colectii.

Daca e cineva interesat, sa-mi dea pm.
Aici poze:
http://ro.fotoalbum.eu/geannieblue/a372220

P.S. o dau fara ghiveci, gratuit. Daca vrea cineva sa-mi dea ceva in schimb, ok, daca nu, nici o problema. Iar daca o trimit prin posta, nu trebuie decat sa plateasca taxele postale, care nu cred sa depaseasca 5 lei.

PUPICI
 

valentyna

Member
maine sunt libera si voi cauta prin florarii zamioculcas.mii tare draga ,n-am reusit sa o achizitionez pana acu .imi era si teama ca nu-i vor prii conditiile de acasa ,dar vreau sa incerc.... :wink:
 

michaela

Active Member
merge, este o planta care in ultimul timp a umplut benzinariile, magazinele mari.. nu e pretentioasa. Sa uiti sa o uzi si.... e super :wink:
 
Sus