Video cactusi & suculente

tzep

Well-Known Member
Moderator
Imi ridic palaria in fata omului care prin munca depusa a obtinut astfel de exemplare! Viata e mai frumoasa dupa aceasta vizionare! Muzica imi aminteste de tinerete. MULTUMESC!
 

andre

Member
Cred ca nenea din filmulet de fapt nu ne invata sa plantam cactusi si suculente, ci facea reclama la diverse ingrasaminte, cum zicea la una... miam-miam? :rofl:
 

gino

Member
Daca el zicea asa, inseamna ca saraca planta zicea...miau - miau, dupa ce i-a fost taiata radacina si stropita imediat si din belsug cu apa plina de ingrasaminte... :x
 

marean

Active Member
Mai ,acuma ma bag si eu dupa ce am vazut filmuletul, nenea ala nu a udat planta cu amestecul ala decat dupa 2-3 zile ( asa a precizat in video , ca nu se uda imediat,ci se lasa la cicatrizat radacinile) .
Iar ingrasamintele alea nu sunt chiar ingrasaminte,sunt familiar cu tipul lor,unul e un ameste de alge marine iar celalalt e un fel de ingrasamant foarte slab,cu diferite microorganisme pt a facilita adaptarea plantei .
E prima oara cand le vad folosite la cactusi,totusi,asa ca e cam ciudat,dar tinand cont ca 'actiunea' se petrece in secetosul New Mexico,probabil acolo e o necesitate .
Zic,nu dau cu parul :mrgreen: !
 

gino

Member
Chiar si dupa 2 - 3 zile si tot nu este in regula. In primul rand radacinile trebuiau curatate total de substrat, pentru ca sigur planta nu crescuse pana atunci in acelasi substrat in care a fost plantata ulterior.
Radacinile nu erau atat de mari incat sa necesite scurtarea, scurtare care nu a facut decat sa creeze un stres plantei, mai ales daca era in vegetatie, nemaivorbind ca, daca tot a procedat asa, ar fi trebuit ca planta sa fie lasata cateva zile neplantata, cicatrizarea producandu-se mult mai repede astfel. Despre calitatea substantelor nu ma pronunt, pentru ca nu folosesc asa ceva.
 

marean

Active Member
Ahhh,exact ce-mi trebuia,multumesc mult,Gino !
Am primit un Echinopsis chamaecereus f. lutea pe care vroiam sa-l altoiesc si filmuletul e foarte interesant .
Pana la urma cred ca o sa il plantez direct in pamant,nealtoit,dar e folositor pt viitor :wink: .
 

dana_rusu

Member
Cristi ma bucur ca ai venit si tu printre noi ,cactusii care i-am cumparat de la tine arata excelent dar mai au pana sa-i ajunga pe ai tai :cry: ce frumosi sunt :eek:
 
Sus