Vanda teres (papilionanthe)

LadyBug

Well-Known Member
Buna seara,
De cateva zile sunt fericita posesoare a unei Vanda teres care a inflorit la mine. Planta o am de aproape un an si este inca foarte mica, floarea fiind si ea mica fata de cum ar trebui, dar sunt extrem de incantata de ea. Iata pozele aici: http://orhidee.sunphoto.ro/Papilionanth ... ete_vandas
Mai am si alte "specii" terete dar nu prea le merge asa bine, se cam deshidrateaza.
 

LadyBug

Well-Known Member
Deoarece am remarcat ca nu exista un asemenea topic special pentru vanda teres (si alte specii terete vandas), si avand in vedere si raritatea lor in Romania, m-am gandit sa-l creez.
Vanda terete m-au fascinat de cand le-am vazut in poze prima data si am cautat ceva timp pana sa le gasesc. Imi pare doar rau ca a mea nu e asa mare cum ar trebui.
Chiar daca ea a inflorit, dupa cum am spus am altele carora nu prea le merge bine si ma aduc la disperare, nu stiu ce nu le convine, mi-e frica sa le ud mai des... motivele principale pentru care tanjesc am impresia ca sunt caldura excesiva de la noi pe timpul verii si lipsa soarelui pe timpul iernii.
Mentionez ca nu am folosit ingrasaminte, cea care a inflorit "asa a vrut ea sa faca", n-am fortat-o eu in nici un fel. In plus, e si inghesuita cu altele la un loc in acelasi ghiveci, cu bucati mari de carbune, scoarta si ceva turba acida.
 

Camik

Active Member
Ma bucur ca i-ai dat de cap.
Daca face flori inseamna ca ii place cum o ingrijesti.
Poate ca o sa mearga si celelalte pana la urma.
Sa-ti traiasca !
E ffff frumoasa!!!
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc, Camik, e rara la noi, ce-i drept!
Canicula asta cred ca le dauneaza si orhideelor, vad ca la unele terete li se cam usuca portiuni din "frunze" ... desi am un sistem de irigare care le uda cu stropi foarte-foarte fini cate un minut de mai multe ori pe zi ca sa le raceasca si sa le pastreze umiditatea.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Acum am vazut si eu frumusetea aceasta...
Bravo si iar bravo ca i-ai gasit mediul propice pentru a inflori.Are o floare de vis.
Sa ai parte de ea si sa ii mearga din ce in ce mai bine!
 

CristianG

Well-Known Member
LadyBug a spus:
Buna seara,
De cateva zile sunt fericita posesoare a unei Vanda teres care a inflorit la mine. Planta o am de aproape un an si este inca foarte mica, floarea fiind si ea mica fata de cum ar trebui, dar sunt extrem de incantata de ea. Iata pozele aici: http://orhidee.sunphoto.ro/Papilionanth ... ete_vandas
Mai am si alte "specii" terete dar nu prea le merge asa bine, se cam deshidrateaza.
Absolut magnifica! Felicitari! :hipnotizat:
 
Sus