Un nume pentru fiecare bonsai

cornelia

Fondator
Membru staff
Hariclea Trimis: Mie Mai 31, 2006 6:44 pm

--------------------------------------------------------------------------------
Am citit undeva pe internet ca fiecare Bonsai trebuie sa fie botezat, adica sa primeasca un nume propriu pentru a-i merge bine! La inceput mi s-a parut amuzant... Dar acum ma gandesc foarte serios sa incep sa-i botez pe fiecare... Voi ce ziceti?


sasha Trimis: Mie Mai 31, 2006 7:02 pm

--------------------------------------------------------------------------------
pe-al meu il cheama Oran, inseamna verde in celtica veche (nununu in celtica obisnuita in care inseamna pale pine , deci am si alte hobby-uri,da )


Shohin Trimis: Mie Mai 31, 2006 10:58 pm

--------------------------------------------------------------------------------
Pe ai mei nu ii cheama in nici un fel, dar am observat ca si bonsaistii profesionisti isi boteaza cele mai reusite opere: unul si-a numit un corcodus "The Ugly Duckling" (Ratusca-cea-urata), altul si-a botezat un Larix "The Crane" (Cocostarcul)... Cred ca numele trebuie sa spuna ceva despre o trasatura specifica a bonsaiului.


annamaria Trimis: Joi Iun 01, 2006 6:50 pm
--------------------------------------------------------------------------------
am si eu o intrebare, poate putin stupida, dar sa nu rideti de mine prea tare!
Se poate face un mic bonsai dintr-o tuia? Si daca se poate ce trebuie sa fac?
De ce intreb? Pentru ca am trei puiuti crescuti de mine din samanta, si as vrea sa il pun intr-o vitrina intr-un bol special in magazinul unde lucrez.
Am facut vara trecuta si un coltisor oriental cu orhidee, lumanari Feng-Shui si alte produse orientale din bambus. Tot asa as vrea si anul aceasta dar cu bonsai tuia.
Multumesc anticipat,
Annamaria


Shohin Trimis: Joi Iun 01, 2006 9:49 pm

--------------------------------------------------------------------------------
Annamaria,
Poti face bonsai din tuia, dar ma tem ca nu ii poti tine in interior. Sunt plante care pot fi crescute numai in gradina, pe terasa sau in balcon deschis, iar de iernat ierneaza afara. In interior sigur nu vor rezista. Asta, bineinteles, daca e vorba intr-adevar de Thuja.


annamaria Trimis: Sam Iun 03, 2006 10:01 am

--------------------------------------------------------------------------------
Marius,
Iti multumesc pentru ajutor. Este intradevar vorba de Thuja, atunci nu le voi tine in vitrina. Le voi tine afara, dar tot nu renunt la ideea de a face din ele un mic bonsai.
Asa ca, astept in continuare cu nerabdare sfaturile tale.
Cu drag,
Annamaria


Shohin Trimis: Sam Iun 03, 2006 1:04 pm

--------------------------------------------------------------------------------
Deocamdata trebuie lasati sa creasca vreo cativa ani... n-ar strica daca ai posta si o poza sa vedem despre ce este vorba.


annamaria Trimis: Sam Iun 03, 2006 2:17 pm

--------------------------------------------------------------------------------
O sa postez o fotografie in curind! Citi ani trebuie sa creasca, si dupa aceea ce trebuie sa fac?
Multumesc,
Annamaria


Shohin Trimis: Sam Iun 03, 2006 2:59 pm

--------------------------------------------------------------------------------
Nu stiu cati ani au acum. Sa vedem intai pozele.


annamaria Trimis: Sam Iun 03, 2006 3:11 pm

--------------------------------------------------------------------------------
Unul dintre ei are trei, iar celelalte doua doi. Iar pozele o sa fie gata saptamana viitoare, sper.
Annamaria, Cj


Shohin Trimis: Sam Iun 03, 2006 3:32 pm

--------------------------------------------------------------------------------
In principiu trebuie sa creasca vreo cinci ani, dar s-ar putea sa poata fi modelati si mai devreme, depinde ce structura au.



win_gabriela Trimis: 04 Ian 2007 04:49 pm
--------------------------------------------------------------------------------
Da! si eu am citit aici pe Forum despre botezul bonsailor - eu i-am spus "VEDETA" - i se potriveste de minune, chiar a ajuns o vedeta si se pare ca ii merge super. La inceput eram chiar un pic speriata sa nu il distrug cu NEEXPERIENTA mea, dar citind aici pe forum despre ingrijirea "copaceilor pitici" vad ca ma descurc si sper sa reusesc si pe mai departe
 
Sus