Udarea cactusilor

ALEX

Member
Salut
Voi cand incepeti udarea cactusilor?
Am citit tot aici ca in luna aprilie se incepe udarea, dar daca temperatura de afara ajunge la 10 grade sau mai mult tot din luna aprilie incepem udarea sau i putem uda in acea zi unpic
 

angela draganoiu

Active Member
depinde unde ii tii. eu ii tin la birou unde e cald si i-am udat peste iarna cite un pic cam la o luna. si pt ca la mine la birou e foarte cald, ca bate soarele, o sa incep sa-i uda mai mult din martie.
 
D

dyayzh

Guest
Udarea e in functie de temperatura de afara. Noi o sa semnalam pe aici care cum incepe udatul cactusilor. Daca ne urmaresti vei afla ce si cum :D
 

rodica05

Member
Prima udare...
In functie de ce spun meteorologii: daca pe timpul noptii vor fi temperaturi de peste 10 grade, consider ca poti incepe udarile. Dar cu siguranta, nu inainte de 15-20 martie.
Dupa ce trec "babele", cu toanele lor de frig.

Prima udare va fi foarte usoara, asa pentru trezirea "de dimineata". Urmatoarea va fi cam la 2 saptamani de la prima, putin mai consistenta, dupa care, se micsoreaza perioadele dintre udari si se mareste cantitatea de apa, pana se ajunge la normal.


Rodica
 

dana_m

Member
Multumesc, Rodica pentru informatiile anticipate! Chiar vroiam sa intreb de cand pot uda cactusii care i-am primit de la tine. Multumesc pentru ei... sunt in ordine. Cred ca le-a priit statul intre geamuri :wink:
 

rodica05

Member
Violeta, draga, faptul ca s-a "zbarcit" ar putea fi din 2 cauze:
1. a degerat - si atunci nu mai ai ce-i face;
2. n-a avut apa si atunci totul e in buna regula - isi va reveni. Inca nu-i da apa, pune-l intr-un loc cu soare si cand incepi sa-l uzi, fa-o treptat cu pauze mari intre udari, micsorand pauzele si marind cantitatea de apa.
Ai cumva si o fotografie a plantei in cauza?

Rodica
 

rodica05

Member
dana_m a spus:
Chiar vroiam sa intreb de cand pot uda
Pentru ca a fost asa o zi frumoasa ieri, am gradinarit si am verificat radacinile unor plante (cactusi si suculente, fireste) care nu dadeau semne prea bune de crestere: pe de-o parte lastareau - e drept destul de lent, iar pe de alta parte se uscau.
Ce-am observat?
Radacinile sunt la fel ca anul trecut, cand le-am schimbat substratul - nici o radacina noua! Inca dorm!
Pe de alta parte, de cateva zile ma tot indemna necuratul sa ud Lithopsii, pentru ca se cam "stafidisera", desi la carte spune: "NU UZI PANA NU I SE USUCA FRUNZELE VECHI!". Ei, mi-am zis, ce stiu ei?! Totusi n-am udat.
Au avut parte de cateva zile cu soare si ieri chiar erau bine merci!
Priviti si foto:


Concluzie: mai bine NU UDATI, dati-le soare TREPTAT si dupa o saptamana, puteti incepe udarile.

Rodica
 

magda

Active Member
Moderator
ALEX a spus:
Daca ud cactusii 1 data pe saptamana ajunge???
De aia va intreb ca dupa 2-3 zile de la udare deja pamantul i uscat
rodica05 a spus:
Buna Alex,

poti uda cactusii la interval de o saptamana. Daca dupa 2 zile ti se pare ca s-a uscat pamantul, e posibil sa nu fie asa - se usuca la suprafata.
Oricum ar fi cactusii nu mor de seceta, ci mai degraba din alte cauze, printre care si apa in exces.

Rodica
 
Sus