Trandescantia multiflora

Simina

Active Member
12.03.2006

sorina a spus:
Trandescantia multiflora este acleasi planta ca si trandescantia zebrina ?
Am o nedumerire ! Am vazut undeva o planta asemanatoare cu zebrina ,dar frunzele erau verde crud si facea niste floricele marunte albastre la fel ca cele mov -roz ale zebrinei .Am in fata un album al celor care importa flori( pentru florarii ) si in el am gasit o poza si inca una cu o Trandescantia Spathacea dar nu este ca a mea
frunzele sunt dungate galben cu verde . Aveti mai multe Info.. sau poze despre ele ?? :?: :wink:
25.04.2006 Sorina
Are cineva aceasta planta , daca DA , va rog.. cum se ingrijeste , daca ii place soarele direct si daca face niste floricele mici albastre
 

Simina

Active Member
sarmalutza_filosofica
Trimis: Mar 07 Nov 2006 5:34 pm

una dintre tradescantii ( acum e ok, nu? ) isi pierde frunzele de vreo luna. se usuca frunzele de la baza spre varf, pana acum a pierdut cam jumatate. ma puteti ajuta cu un sfat? ma gandesc ca o cauza ar putea fi aerul mai uscat din casa, dar nu stiu cat de bine i-ar face pulverizarile mai dese. o ud ceva mai rar decat in timpul verii. poate prea rar? frunzele care cad se inmoaie si isi pierd toata vlaga, ca sa zic asa, si se usuca, devin maronii si casante, arata ca "prajite". ma ingrijoreaza, deja planta arata bolnava.

_____________________________
gabriela jalba

Trimis: Mar 07 Nov 2006 5:43 pm
Sarmaluta!!!
cred ca are radacina putreda.Asa incep ele sa moara , de la baza spre virf. ...dar,nici o problema ,dat fiind faptul ca inradacineaza f usor. Rupe lastarii de unde crezi ca sint inca vii( sint tari,crocanti ,nu stafiditi,moi ) ,imediat sub un nod si pune in apa.In citeva zile face radacinute. Le place apa,dar nu sa stagneze in ghiveci. Succes!!
_________________
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Are cineva mai multe feluri de tradescantii???Ati incercat sa le puneti pe toate intr-un singur ghiveci sa vedeti cum arata???
 

AngelEyes

Member
Eu am 3 feluri,insa cu cresteri diferite : cea cu rosu creste cel mai lent,apoi urmeaza cea cu alb si cel mai rapid creste cea verde simplu.Deci in acelasi ghiveci nu cred ca ar arata prea bine...
 

Roxana

Active Member
Si eu am 3 tipuri de Tradescantia si nu mi se pare ca una creste mai mult ca alta. Nu stiu ce sa zic mai asteptam si alte pareri si poti incerca.
 

Roxana

Active Member
de ce tradecantiei multiflora i se decoloreaza frunzele? Acum cateva zile era verde si frumoasa si de o data au inceput sa se decoloreze. o tin in acelasi loc, o ud la fel, deci care ar putea fi problema?
 

AngelEyes

Member
La mine devin culorile frunzelor intense cand le ud (verde inchis de ex.) si peste 2 zile sunt verde deschis....semn ca mai vor apa.Dupa ce le ud , devin iar verde inchis :)
 

AngelEyes

Member
Cu placere.Cred ca devin deschise la culoare pentru ca fara apa nu se pot hrani ( nu pot face fotosinteza ).
 
cred

cred ca nu are suficienta lumina.eu o tin pe balcon intr-un ghiveci suspendat in plin soare si caldura si are o culoare deosebita si e foarte deasa.din visiniu bate in nuante de mov.e super frumoasa. :D
 

Roxana

Active Member
prima seamana leit cu a mea. :rofl: sunt foarte frumoase! deci ultima este trandescantia fluminensis. am si eu, dar nu stiam cum se cheama. cum o ingrijesti de a inflorit?
 

sorina

Active Member
a

Nu-i dau mare atentie . Sta in soare doar dupamasa si o ud regulat . Atit .. aaaa !!! am tuns-o ca era prea mare , si cred ca o tund din nou .
 
Sus