Trandafiri cu probleme

Discuție în 'Trandafiri' creată de v.cristina, 30 Apr 2010.

1. v.cristina

v.cristina Active Member

2. v.cristina

v.cristina Active Member

3. v.cristina

v.cristina Active Member

4. v.cristina

v.cristina Active Member

5. v.cristina

v.cristina Active Member

6. v.cristina

v.cristina Active Member

7. v.cristina

v.cristina Active Member

8. v.cristina

v.cristina Active Member

9. v.cristina

v.cristina Active Member

10. v.cristina

v.cristina Active Member

11. victoria222

victoria222 Active Member

Aveti idee ce are acest trandafir?
    Precizez ca pana in acest an a fost invadat complet de buruieni si ca in locul in care sta are parte de soare doar cateva ore pe zi. Totusi, frunzele nedezvoltate alaturi de cele dezvoltate si de boboci ma fac sa cred ca are vre-o boala.
  12. v.cristina

v.cristina Active Member

saracul arata tare rau :( :(

eu zic sa-i aplici tratamentul cu urzici , nu are de ce sa-l afecteze ; asa ataci si daunatorii si ii oferi si substante nutritive
  13. Blitz

Blitz Active Member

Am si eu o problema cu un trandafir. Il am de doi ani. In primul an a facut niste flori albe superbe. In toamna acelui an am pus simetric cu el, dar la distanta, inca un trandafir alb de la mama lui Popgeo. A prins si in primavara a facut flori. "Vecinul" nu a facut nicio floare toata vara trecuta, desi arata foarte sanatos. Anul acesta, al doilea trandafir alb a facut flori, dar mai crem la culoare, iar "incapatanatul"- nimic. Creste intr-o veselie, dar nu are macar un boboc. Confratele lui se pregateste deja de a doua inflorire.

Ce poate sa aiba? Aveti vreo idee de ce un trandafir atat de sanatos refuza sa infloreasca?

Multumesc pentru orice idee, sfat.
  14. michaela

michaela Active Member

Blitz-poate asa e soiul infloreste doar intr-o anumita perioada a anului si gata.
    si eu am unul care infloreste in mai.... slab in august si gata :)

Victoria, marea problema a trandafirilor sunt fungii..... cred ca partial ti-ai raspuns la intrebare si... daca nu are urme de insecte ceva.... sigur un loc insorit si aerisit va fi benefic pentru el ;)
  15. victoria222

Multumesc Mihaela, dar am renuntat la acest trandafir. Am fost foatre ocupata si nu am avut timp sa-i aplic nici un tratament, mai ales ca eu a trebuit sa stau in bucuresti si el sta la tara, iar cu caldurile astea nu cred sa aiba sanse daca-l mut ....sa vedeti ce flori ciudate a facut, parca erau flori de scaiete, mici si cu petale dese si micute, in stilul frunzelor din poza.. :( saracutul
  16. michaela

michaela Active Member

:( De murit, nu mor cu una cu doua.... poate rezista pana in octombrie si atunci il vei putea muta.
  17. victoria222

Daca traieste pana atunci, il voi muta :D si poate la anu, primavara, dupa taiere sa dea de jos mugurei sanatosi :rugaciune:
  18. Blitz

Blitz Active Member

Michaela, sa stii ca trandafirul meu a inflorit civilizat in primul an, cum face orice trandafir "cu educatie". Abia in anul urmator a intrat in greva si vad ca si anul acesta face la fel. Frunze, puternic, creste- dar NICIUN boboc :evil:

Cred ca voi incerca sa-l mut la toamna :x
  19. irinabv

irinabv Active Member Moderator

Blitz, vezi ca nu cumva frunzele sa fie de la portaltoi, ca eu am patit asa cu un trandafir.
  20. Blitz

Blitz Active Member

Nici asta nu e, sunt frunzele lui. Pot deosebi usor, ca din portaltoi mai apar uneori vrejuri care sunt total diferite (verde deschis, mai slabute) si pe care le tai periodic.

Habar nu am ce ar putea avea lenesul meu ;)

Distribuie pagina asta