Top 10 cele mai purificatoare plante

michaela

Active Member
Cred ca fiecare dintre noi cand isi aduce o planta in locuinta sau in biroul sau, este incantat primordial de frumusetea ei; dar ce ati zice daca ar avea si proprietati de purificare a aerului, deci odata cu aducerea unei astfel de plante in locuinta sau birou, am aduce ceva mai mult? chiar nu am mai avea nevoie de aparate pt umidificarea aerului sau curatarea lui :wink: :!:
Pentru noi cei interesati, NASA a efectuat un studiu si iata clasamentul celor 10 :wink:
http://webecoist.com/2009/04/08/air-purifying-plants/
 

barbualex123

New Member
Este foarte ok sa ai o planta in camera, in primul rand iti imfrumuseteaza camera si aerul va fi mai bun de respirat..

Aveti idee unde as putea sa pun o planta ca sa fie ok din punct de vedere feng shui ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Crassula ovata e cea mai indicata si cred ca si pe forum o sa gesesti pe cineva cu una in plus :rofl:
succes
 

miki70

Active Member
Eu am 2 ghivece mari cu spathiphilum in dormitor, de aceea mi se pare mie ca acolo aerul e mai rarefiat . :D

De trandafirul de jericho nu spun nimic, asta stiam ca e un foarte bun purificator. Are cineva?
 

MASCHA

Active Member
Eu stiam de Chlorophytum (Planta paianjen, Voalul miresei, Crin verde) ca este buna pentru purificarea aerului,mai ales in spatiile in care se fumeaza.
 
D

dyayzh

Guest
Cu toata rusinea recunosc ca nu am observat sa absoarba mirosul de fum de tigara :oops: Am daruit-o cu drag cuiva care sa o aprecieze mai mult :wink:
 

anamaria_s

New Member
n-am retinut niciodata care sunt cele mai purificatoare, dar stiu ca nu e bine sa ai flori in dormitor. explicatia e simpla: noaptea, ca orice vietate, si florile consuma oxigen, adica trebuie sa imparti oxigenul cu plantele. dar eu am un dormitor destul de mare si avem aer pentru toti: eu, sotul si doua flori. :D
 

Scifficus

Member
Un ghivecel cu o planta nu mai inalta de 50 cm si masa vegetala pana in 500 grame consuma putin peste a 20-a parte din cat consuma oxigen un adult. Beneficiul e mai mare ca pe perioada zilei poti sa uiti ca nu ai aerisit dar planta pompeaza oxigen pe perioada fotosintezei. Asa ca noaptea aveti ce sa impartiti. Traiesc printre plante, in casa, chiar daca am curte plina de 500 mp. :wink: Am facut diferenta cu/fara plante.

Momentan am pus la inradacinat fire de iedera ca vreau sa incerc o aroganta de perete verde pe holul mic unde e foarte multa lumina de sud. Vreo 3 x 2,4 m, perete intre doua usi si unde chiar ca nu pot sa pun nimic mai proeminent de 10-15 cm ca incurca la trafic. Iedera o sa aiba suport un plasa galvanizata cu ochiuri de 15 x 15 cm iar jos vreo 5 ghivece din alea lungi.
 
Sus