Tigridia

ghia_don

Active Member
flowerd wrote: 21 sep 2007
Spuneti-mi si mie va rog , voi cand scoate-ti bulbii de tigridia din pamant si ii puneti la iernat ?
Eu ii am intr-o jardiniera si ma intrebam daca nu-i pot scoate acum si sa pun altceva in respectiva jardiniera, sau sai pun intr-un ghiveci mai mic (ca sa mai stea totusi in pamant si sa nu se deshidrateze iar de loc mult nu cred ca au nevoie ca nu mai cresc de acum incolo)

gabriela jalba wrote
Bulbisorii de tigridia,ii am in ghiveci. Din 5 unul singur a facut o floare. Pina acum i-am tot udat,dar de azi nu-i mai ud si ii las acolo. La primavara ,cind o fi cald ii dau afara si am sa incep sa-i ud.
...de frezii chiar uitasem...,trebuie sa le scot sa le plantez si vor inflori prin martie.
 

albela

Active Member
Am plantat un bulb de tigridia in ghiveci in casa acum o luna si ceva. Abia acum da semne de vegetatie. Pe ceilalti bulbi vreau sa ii pun direct afara. Cand e cel mai bine sa ii plantez si unde? Direct in gradina sau in jardiniere pe terasa?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ca si gladiolele direct in gradina.
Nu inteleg :? chinul asta cu plantare-transplantare.Mai astepti putin si ii pui direct in gradina.Eu am programata operatiunea bulbi cam peste vreo 10 zile :) .Acolo la tine fiindca este putin mai racoare peste 2 saptamini poate!?Dar ai rabdare.Vrei flori in avans??? :D
 

albela

Active Member
Pur si simplu am vrut sa vad cum merg. Nu am avut niciodata tigridia. A fost un experiment cu un sigur bulb.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: .........asa cum am invatat si eu(si inca nu sunt chiar sigura de asta :) ) invata sa ai rabdare.Fiecare la timpul ei :wink:
 

albela

Active Member
Tigridiile fac intradevar mai multe flori una dupa alta pe aceeasi tulpina. Sunt superbe aceste flori, dar dureaza atat de putin. Evolutia de la aparitia bobocului pana la ofilire dureaza maxin 24 ore. Floarea efectiv cred ca dureaza 4-5 ore.
 

mio

Member
Revin si eu cu aceeasi intrebare: Cand se scot bulbii de tigridia din pamant pentru iernare?
Multumesc
 

albela

Active Member
Ai mei inca mai infloresc. Ieri am avut o floare la unul galben. Cred ca se scot dupa ce se ingalbenesc complet frunzele :?
 

albela

Active Member
Daca ma rogi tu nu pot sa te refuz :rofl:

Asta e cam stramba dar e singura cu 6 petale (de fapt 5 sau totusi 6 :? )



 

albela

Active Member
Daca va plac nu va recomand sa le plantati in ghivece ci numai afara in gradina. Prima poza e cu singura pusa in ghiveci (butoi). A facut o singura floare. Celelalte sunt la a 4-5 floare sau chiar mai mult.
 

albela

Active Member
Am inteles ca nu. Bulbii trebuie scosi si pastrati in casa la fel ca pe bulbii de gladiole. Si replantati cand nu mai exista riscul de inghet.
 
Sus