Thelocactus

andre

Member
Exista 21 sp cu 16 varietati
Plante globulare sau scurt cilindrice, 6-15 cm diametru, 8-20 cm inaltime, culoare verde sau nuante de verde.
Coastele : 8-13 dizolvate in proeminente, uneori mari, bombate, cca 2 cm lungime
Flori 5-6 cm lungime si diametru, nuante de rosu sau violet, in degrade, mai rar albe sau galbene.
Provenienta : S.U.A., Mexic

Cultura : substrat mineral grosier, pietris, adaus argila. Iarna uscat, la temperatura de minim 10 grade C. Vara expunere in plin soare, umiditate normala. Flori diurne, vara

Extras din CACTUSII – Monografie de Victor Copacescu

Plante rezistente, interesante prin spinatie, florile sunt mari, dar cam in aceleasi nuante de roz.
Cativa de la mine:
http://shaman.sunphoto.ro/Thelocactus
 

dr Cactus

Member
Este unul din cele mai spectaculoase genuri de cactusi in privinta florilor; sunt mari, cu un luciu metalic, avand o extraordinara eleganta.Speciile cu flori galbene au un galben foarte intens. La multe specii spinii sunt impresionanti si uneori multicolori, alte specii au spini albi stralucitori, altele rosu aprins.
Majoritatea speciilor rezista si la temperaturi negative.
 

Maranta

Member
Salutare ,

am avut privilegiul sa vad cateva exemplare inflorite intr-o colectie impresionanta a unui colectionar singuratic din Arges si pot spune ca sunt minunate ! Din pacate am in colectia mea doar un singur exemplar de Thelocactus care nu a inflorit inca dar daca iubesti cactusii trebuie sa ai rabdare cu ei multa , multa rabdare si ai sa fi rasplatit cu florile lor minunate !
http://maranta.sunphoto.ro/Thelocactus/ ... XWTIPXGNLM
 

andre

Member
Buna

Iata si primul Thelocactus inflorit anul acesta: hexadrophorus v. lloydii:


Este unul din Thelocactusii care imi plac, prin spinatie si mai ales prin floare, mai deosedita decat la ceilalti, pentru ca este alba si de dimensiune mare.
Anul asta i-am cocotat mai sus, asa ca au soare mai mult, dar si ploaie din plin, sa vad daca vor infori mai mult decat anii trecuti. Dar pentru asta va trebui sa ma ocup de ei si sa le dau ghivece ceva mai mari, desi sunt intr-o vesnica lupta cu spatiul.
 
Sus