Tacca

marean

Active Member
:eek: :eek: :eek: Nu pot sa cred,de unde ai cumparat minunatia asta,imi plac la nebunie asa-zisii crini voodoo,arata splendid ?!
 
D

dyayzh

Guest
Daca tot te pasioneaza..stii si cate ceva de cum se ingrijeste, Mareane? E o planta care m-a fascinat acum doi ani si, se pare, ca daca ai prieteni, visele pot deveni realitate. Este cu adevarat "ciudata". te captiveaza floarea, are ceva aparte in forma si aspect. Metrita toata atentia si aprecierea. Multumesc!
 

marean

Active Member
Stiu,chiar iti trimisesem privat,insa postez si aici,poate mai sunt interesati :wink: !

Tacca se inmulteste prin bulbi,e din aceeasi grupa ca si amorphallusul,iar eu am un amorph de la inceputul anului,si deja vad ca are 2 puiuti,insa sunt mult prea mici sa-i numesc plante individuale ! Insa,se pare ca planta poate fi inmultita si din seminte,poate incerci sa o polenizezi ,semintele au nevoie de conditii speciale de sera,plantele vor devenii mature doar dupa ~ 3 ani !
Cat despre tacca ta,cred ca e Tacca chantrieri .
Ca si la amorph,subtratul trebuie sa fie bine drenat,insa trebuie mentinut umed,nu ud.
Pamantul poate fi unul usor acid,un ameste general Florimo cred ca e perfect,cu adaos de perlit sau nisip grosier !
Planta se mentine la umbra slaba,lumina difuza, ca si phalae,si se pulverizeaza pe frunze regulat pe timp foarte cald!
Are nevoie de circulatie a aerului , iar umiditatea trebuie sa fie si ea mai ridicata !
Iarna,planta se uda mai rar ,iar temperatura trebuie scazuta cam pe la 15 grade,apoi in martie se poate transplanta (nu-i place sa fie prea aglomerata in ghiveci,se schimba la 2-3 ani,insa daca are o crestere rapida,se poate schimba si anual .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este.......este..................nu am cuvinte sa va spun.Am vazut-o si eu "pe viu".
Spectaculoasa e putin spus.Ciudata.frumoasa,aratoasa,impozanta,iti da fiori si te imbata prin frumusete.
Da,este o planta minunata!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Mareane...........astea sunt vorbe ,vorbe,vorbe din Malaiezia nu de la noi :evil:
Deci,asadar si prin urmare ma simt atrasa numai si numai de Tacca Chantrieri (ca sa nu avem discutii :rofl: )...
Iar sunt in afara de subiect.Asa ca TAC(CA)
 

marean

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: Nu-i nim ic,si mie imi place mult planta :) :oops: ,nu cred ca are nicio incarcatura negativa...eventual ,o strigam dupa celelalte porecle : planta-liliac sau mustatile pisicii negre :wink: :mrgreen: !
 
D

dyayzh

Guest
Se pare ca o sa tin floarea ofilita ca la ierbar ca sa ma bucur.Alta sansa de inflorire se pare ca nu am :( Oricum..chiar si pentru o singura data, tot e absolut spectaculoasa :)
 

marean

Active Member
Hai mai Dya,fruntea sus,nu are cum sa fie asa de greu,se spune ca daca te descurci cu orhideele,te descurci si cu tacca !
 
D

dyayzh

Guest
Draga Mareane...azi am mutat-o mai la lumina. Stagneaza, dar asta e de bine. Nu am capatat curajul sa-i schimb substratul, poate la primavara :wink:
Oricum, mai am sperante in sufletel ca se va acomoda la mine :oops:
 

marean

Active Member
E bine daca stagneaza si nu face figuri :) !
Substratul,zic eu,schimba-l cand va mai creste la tine,sa vezi tu radacini la gaurile de scurgere si noi frunze pe acolo,abia apoi sa o smotocesti pe la radacini -ca sa fi sigura ca nu o deranjezi fara trebuinta :wink: !
Bafta la noroc !
 
D

dyayzh

Guest
O planta mare si inca in crestere :wink: O a treia incercare de ingrijire. Era sarmanica singurica, intr-un colt de florarie si la reducere pe deasupra..puteam eu sa o ratez??? :oops:

 
D

dyayzh

Guest
De acolo din rai eu sper sa o supravegheze pe asta noua si sa o invete sa fie cuminte si ascuyltatoare, sa infloreasca si sa ma bucure :wink: :rofl:
 
Sus