Syngonium

Roxana

Active Member
Am achizitionat un Syngonium si nu prea stiu cum se ingrijeste. Voi unde o tineti, cum o udati, etc? Imi place foarte mult planta asta..
 
buna

eu o tin in camera la geam,iar geamul meu da in balcon deci nu bate soarele in geam si ii merge foarte bine.o ud cand se usuca pamantul la suprafata si e ok. :D
 

gabi74

Member
uite si planta mea... nu stiu ce sa fac...sa ii tai varfurile,sa o las sa curga sau sa ii pun un sprijin?voi ce ma sfatuiti?
 

adinal

Member
Cumpara-i un tutore invelit in alge de mare si leaga tulpinile de tutore. Radacinile aeriene se vor infige in tutore si planta va creste frumos in sus. Poate revin cu poze... Al meu are 1,5m inaltime. :wink:
 

mimish

Active Member
depinde unde o tii....o poti dirija, astfel incat sa fie cataratoare, sau o poti lasa sa fie curgatoare. tu alegi.
 

karmenutza

Member
Am primit un lastar mare din aceasta planta si am incercat sa il pun direct in pamant sa faca radacini, desi ea are o radacinuta mica ce fusese aeriana in planta mama. Dupa 2 zile s-a tuflit si s-au inmuiat frunzele. Am scos-o si am pus-o in apa. Acum vad ca si-a mai revenit, nu mai e tuflita. Cum sa fac sa il "prind"?
 

gombos

New Member
karmenutza eu am prins trei lastari direct in ghiveciul cu pamant in care vor creste in continuare dar cand i-am pus i-am udat bine am lasat sa se scurga surplusul de apa care nu-l primea pamantul dupa care udam cand se usuca pamantul la suprafata.dar am vazut la o vecina pus intro vaza de un an numai cu apa si a crescut si asa dar nu atat de mult.
 

karmenutza

Member
Am rezolvat-o! Lastarul era foarte mare, de fapt ca o crenguta. Pentru ca se pleostise, am desfacut lastarul mare in 3 bucati mai mici si am facut ca un buchetel. L-am infipt in pamant pe tot si acum e bine. Nu se mai inmoaie frunzele. :D Are o saptamana de cand e asa si e ok.
 

kriss

Member
ma bucur ca ai reusit sa-l prinzi. si eu cand am pus lastarul in pamant se cam lasasera frunzele, dar in cam 2 saptamani si-au revenit de la sine. :D
e o planta care desi nu infloreste mie imi place foarte mult.
 
am si yo syngonium...sau sageata apei parca am citit pe undeva ca se numeste.am o planta mare care am vrut sa o sprijin pe o "scaritza" dar care pana la urma a crescut ca o tufa...si catziva pui care au rezultat in urma taierilor care le-am aplicat pentru indreptarea celei mari.am vazut un syngonium care a crescut in jurul unui bat (bineinteles ajutat)...se inmultetse fff usor....nici macar nu-i trebuie frunza "nodului" pe care il tai...tre sa-l bagi in apa si sa astepti...planta tre sa stea la umbra pentru a avea frunzele verzi,altfel se ingalbenesc.cam atat stiu dspre syngonium!

PS: si mie imi plac plantele care nu infloresc....in special palmierii.
 

Roxana

Active Member
si al meu a crescut mult de cand il am. o sa-i fac niste poze sa-l vedeti. eu ador aceasta planta si mi-am dorit-o mult.
 

adana

Member
roxana,al tau imi place de mor.are niste nuante deosebite.cand vei avea lastar,poate te gandesti si la mine :oops:
sa iti traiasca!
 
Sus