Suculente, conditii optime de ingrijire

cornelia

Fondator
Membru staff
Tare mi-e ciuda ca nu prea merg suculentele la mine. Sau cel putin pana acum nu le-am gasit secretul.
 

rodica05

Member
Pai, hai sa vedem ce conditii le oferi, de nu le merge...

1. Locul unde le tii:
- balcon, gradina, camera;
- insorit, luminos, semiumbros;
- temperaturi minime - maxime pe timp de iarna, vara;
2. Substrat folosit
3. Cat de des le uzi vara, iarna?
4. Ce suculente iti creeaza probleme?
5. Ce inseamna probleme?

Cam multe intrebari...
Poate ai si ceva imagini, sa discutam pe marginea lor?

O rezolvam noi si pe-asta! :)
Rodica
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, nici eu nu mai stiu de unde sa apuc problema asta.

Blocul este orientat catre NV, adica de dimineata si pana la 4-5 dupa amiaza e umbra si chiar cand apune soarele arde toate plantele puse pe pervaz sau intr-un colt de balcon. Vara e nenorocire, trebuie sa le protejez. Inclusiv cactusii. Deci, ca sa nu se arda le pun la umbra. Din cauza asta pamantul se usuca mai rar si au nevoie de apa mai putina. A trecut ceva vreme pana mi-am dat seama ca le pun pamantul nepotrivit - retinea prea multa apa si ma pomeneam cu ele pleostite. L-am schimbat acum aproape la toate. Cand am zis ca am rezolvat-o pe asta si nu or sa mai moara .. hop lanosii. Am scapat si de ei. Acum, de teama sa n-o iau de la capat, le-am mutat pe toate din balcon in casa. Numai ca nu prea au lumina si deci nu-s prea fericite.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acum le-am pus Florimo pentru cactusi si suculente. Le ud cand e pamantul uscat la pipait, deci destul de rar si putin - cat sa se umezeasca pamantul de la suprafata. Cel mai tare ma chinui cu stapeliile si rudele lor. Probleme = mor pe capete. Sa se termine cercul vicios, nu de alta dar imi strica planurile cu colectiile. Temperatura maxima vara in balcon: 45 grade. Minima iarna 4-5 grade.
 

rodica05

Member
Substratul folosit... nu prea ma incanta! Iti recomand sa folosesti un amestec preparat de tine.
Eu folosesc pamant de pe malul unui rau (de la Joita), la care adaug 1/3 nisip. Mi se pare cel mai bun de pana acum. Fireste ca si eu am incercat tot felul. Cu turba nu sunt de acord, iar din cate am observat toate substraturile din comert contin turba.
La stapeliade si eu am ceva probleme, in primul rand cu lanosii - trag la ele, ca bondarii la miere. Anul asta vad, ca n-au mai atentat la nici-o planta.
Nu ma pot lauda ca sunt experta in stapeliade, dar din ce am observat, nu le place sa fie deranjate, mai ales in timpul infloririi.
Nu mi-au murit, insa am specii care n-au inflorit niciodata, nici la cei de la care le-am luat!
Problema cu ele...
Deschidem un subiect special pentru ele.

Parerea mea este sa umresti balconul cu o plasa ceva, dar sa le tii totusi acolo, e un loc mai luminos decat camera.

Dezbatem problema sambata la intalnire :wink:
Rodica
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Uite ce-am gasit despre sol:

The plants prever a sandy medium that is well drained, the best results were obtained from a medium consisting of 1/3 washed river sand, 1/3 topsoil and 1/3 pottings soil obtained from your local garden centre.
Pai multumesc, eu de unde sa iau asa ceva? :nu stiu:

Ce vrea sa spuna cu topsoil?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Problema pamintului folosit la suculente m-a torturat si pe mine si inca nu i-am gasit o rezolvare rezonabila.
Cele din gradina care rezista la temperaturi scazute stau evident in pamint de gradina. :? :nu stiu:
Am citeva care stau in pamint "ca la carte" si nu vor de loc sa creasca.... ..ce sa se dezvolte????
Si altele pe care le-am pus intr-un amestec "ochiometric" de nisip cu pamint au facut si flori.

Acum o kalanchoe se pregateste de inflorire.Este din cea curgatoare.
Bryophllylium manginii,cred ca asa se numeste.Udata destul de des si pamint "neproportionat".Probabil ca are :gandit: alt regim?

Pe unele le stropesc cind si cind in timpul iernii fiindca am vazut ca le place.Si creeeeesc..........si asta din cauza ca
fragmente :mrgreen: din unele suculente le am pe marginea ghivecelor cu plante obisnuite.Deci udate!!!

Rodica draga,lumineaza-ne!!!Dar nu-mi zice ca depinde de specie :oops: :(
 

rodica05

Member
Gabiuta a spus:
Acum o kalanchoe se pregateste de inflorire.Este din cea curgatoare.
Bryophllylium manginii,cred ca asa se numeste.
Bryophyllum tubiflorum sinonim cu Kalanchoe tubiflora, e mai usor de tinut minte datorita formei tubulare a frunzelor.
Da-i o pauza la udare. Am avut una, care a si inflorit, dar era destul de matura, cred ca planta avea cam 1m-1,2m. Dupa ce s-au uscat florile am pierdut-o, dar nu mai tin minte exact daca a murit de moarte buna sau am facut experimente pe ea. In orice caz, SUPERBE FLORI!
Cred c-ar trebui sa-i dai o pauza de apa, macar o luna, spre sfarsitul iernii.

Gabiuta a spus:
Rodica draga,lumineaza-ne!!!Dar nu-mi zice ca depinde de specie :oops: :(
Hai, ca nu-ti spun 8)
Toate suculentele mele au acelasi substrat: pamant 60%, nisip 20% si pietris 20%.
Pamant pentru cactusi si suculente este foarte indicat si cel de sub pini.

Rodica
 

rodica05

Member
Hai, ca m-ai incurcat! :rofl: Pai, ce-mi arati tu... e Kalanchoe in toata regula... Bryophllylium, nu stiam decat vreo doi si nici unul nu se numea... cum l-ai denumit.
Daca are boboci, eu zic sa n-o mai uzi.
Multumesc pentru complimente. Exagerezi un pic, dar in mare parte sunt multumita de ele (de plante).
Pot spune, in primul rand ca sunt rezistente. Datorita conditiilor: substrat-udare-temperatura.

Rodica
 

karmenutza

Member
Nu am gasit un subiect asemanator pentru problema mea, asa ca l-am "dezgropat" pe acesta: probleme cu suculentele: am cumparat de la metro doua suculente carora de 2 ori le-am schimbat pamantul si nu au vrut sa se lipeasca de el nicicum. Pamant de flori cu nisip. Puneam coletul din ghivecel in cel mai mare. Puneam pamantul amestecat de mine. Asta se uda doar la suprafata si se scurge toata apa pe langa ghiveci. Si coletul pus de mine in mijloc ramane uscat. Radacinile nu "adera" deloc la ce pamant i-am pus eu.
Acum le-am schimbat din nou, am pus pamant de cactusi special. O sa vad ce se intampla si cu asta.
Problema nr.2: Kalanchoe-a: daca o las mai uscata si nu o ud - se inmoaie frunzele si se stafidesc. Daca o ud - se inmoaie frunzele si se ingalbenesc. Deci oricum o dau, se inmoaie frunzele. Totusi face flori, desi ii cad frunze.
O ud o data pe saptamana. Si sta la caldura, si are si soare (cand e soare). Acum mai am niste plantute (tot kalanchoe) - mai multe, galbene, le-am primit de la cineva. Am facut un experiment: o parte le-am pus in dormitor, la caldura, in aceleasi conditii ca cea portocalie. Si o parte in alt ghiveci, afara pe balcon, la racoare. Sa vad care sunt mai multumite.
Si craciunita (schlumbergera) am dus-o afara, ca la fel era, moale, tare. Ea mai rar decat kalanchoe-a. De obicei se inmuia cand era neudata.
Despre cele doua plante de pe randul de sus este vorba. Ca nu se "prindeau" de pamantul in care erau transplantate.

Celelalte de jos abia le-am cumparat si le-am pus impreuna. Poate asa se imprietenesc toate si se adapteaza.
 

rodica05

Member
Karmenutza, toate cele 4 plantute sunt Crassule. Poti sa adaugi in substrat si ceva pietris de rau. Acum sunt in repaos, asa ca nu au cum sa se dezvolte si nici nu au nevoie de apa. Am mai spus si in alte posturi (cred), cel mai bine pentru TOATE plantele, inclusiv cactusi si suculente este sa le udam de jos. Cactusii si suculentele au nevoie de un foarte bun drenaj - apa nu are voie sa 'balteasca'. Daca dupa ce ai udat apa nu s-a scurs in cateva minute, trebuie schimbat substratul sau ghiveciul. Ghivecele au nevoie de orificii si NU farfurioare sub ghiveci.
Pentru Kalanchoe nu pot sa-ti spun mare lucru, nu e una dintre plantele mele favorite :oops:
Daca mai ai intrebari... :)
Succes!
 

karmenutza

Member
Da, cum "de jos"? Punem apa intr-un vas si ghiveciul in apa respectiva?
Ghiveciul meu are vreo 8 gauri dedesubt. De cand le-am mutat pe toate la un loc, nu le-am udat deloc. Ma gandeam sa le las asa neudate pana prin martie. Sper sa nu se stafideasca pana atunci :)
 

rodica05

Member
karmenutza a spus:
Cum "de jos"? Punem apa intr-un vas si ghiveciul in apa respectiva?
Exact: scufundam ghiveciul intr-un vas cu apa cateva ore. Asta se va intampla cel mai devreme in martie.
Chiar daca se 'stafidesc', nu mor!
 

rodica05

Member
Roxana a spus:
pai nu este acelasi lucru daca punem apa in farfurioara?
Nu, nu este la fel. Daca pui apa in farfurioara, pamantul nu absoarbe decat partial, pe cand scufundand ghiveciul se imbiba tot pamantul de apa.
Daca tii farfurioarele, apa nu se scurge in totalitate si risti sa le putrezeasca radacinile.
 

rodica05

Member
karmenutza a spus:
Multumesc, Rodica, o sa fac asa, poate le merge mai bine si mai cresc si ele! Ca tare mult imi plac!
Roxana a spus:
multumesc rodica05 :*. asa o sa fac de acum.
Metoda pe care v-am spus-o e practicata de mine. Nu spun sa faceti cum fac eu, e bine sa incercati si sa va gasiti metoda proprie. Eu, de exemplu le tin in balcon, unde prind temperaturi destul de mici iarna si foarte mari vara. Daca voi le tineti in apartament, poate ar fi bine sa le udati o data pe luna, iarna.
Sa va bucurati de ele, in orice caz!
 

karmenutza

Member
Acum o saptamana am facut aranjamentul ala cu suculente in pamant de cactusi. Le-am tinut in casa la 22-23 grade. Pamantul era proaspat, usor umed. (cum e de obicei in pungi). Nu le-am udat cam o saptamana, pana duminica. Una din ele era uscata deja. Pamantul nu se uscase inca dar ea da. Avea cateva ace uscate si tulpinile moi, parca s-au topit. :( Nu stiu ce sa le mai fac. O sa le duc si la racoare peste cateva zile, poate acolo or vrea totusi sa stea. Dar racoare e acuma, la vara va fii cald rau in balcon.
Daca nici asa nu merg, o sa renunt la a mai cumpara suculente desi imi plac.
Asta oricum s-a dus, au mai ramas 3 in vas.
 

ramona

Member
Eu de obicei cand schimb ghiveciul la o suculenta sau cactus le pun pe calorifer sau in apropierea lui ca sa se usuce cat mai repede pamantul. In legatura cu apa, eu le pun ca si la cactusi, adica iarna aproape deloc, doar in cazuri de forta majora. Si le tin maxim la 15 grade. :D
 

rodica05

Member
1. Daca era moale, e posibil sa fi fost bolnava. Ar trebui sa le controlezi si sa tai partea bolnava, lasi planta sa i se vindece 'rana' si o sadesti intr-un amestec de pamant, nisip, pietris (4:2:1).
2. Amestecul e bine sa fie uscat, nu reavan, nu jilav, nu ud. Mai ales acum pe timp de iarna. Daca 'pamantul din punga nu era uscat', trebuia sa-l pui undeva la uscat.
3. Si cel mai important: NU RENUNTA! Suculentele mi se par cele mai 'usoare' plante: nu au nevoie de apa multa, nu ridica cine stie ce pretentii, ca sa nu spun ca de multe ori am uitat de ele zile in sir... Aceste plante chiar MERITA interesul!
 
Sus